32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ରାଜନାଥ ଚୀନ୍ ଉଲ୍ଲେଖକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ଅନୁବାଦକ, ଆମେରିକାକୁ କେହି କହି ନାହାଁନ୍ତି

Must read

ଗତ ମଙ୍ଗଳବାରରେ ଭାରତ-ଆମେରିକା୨ + ୨ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଚୀନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ଏକ ସ୍ଲିପ୍ କୂଟନ .ତିକ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ କିଛି ନାଲି ଚେହେରା ରହିଛି।ଅଧିକ, କାରଣ ଉଭୟ ସିଂ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ସେମାନଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିନାହାଁନ୍ତି।୨ + ୨ ବୈଠକରେ ସିଂ ହିନ୍ଦୀରେ ଭାଷଣ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି: “ଆଜ୍ କେ ସାମ ମେନ୍ ଜୋ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍ ହମ୍ ଫେସ୍ କର ରାହେ ହେନ୍, ଅନ୍କି ୱାଜା ସେ ହାମାରି ସହଭାଗୀତା ଭୀ ମହାତ୍ମାପୁର ହୋ ଜାତି ହ i। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଅନୁବାଦକ, ଏକ ପଢିବା ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ, କହିଛି: “ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ ଉତ୍ତର ସୀମା ଉପରେ ବେପରୁଆ ଆକ୍ରୋଶ ଦ୍ୱାରା ଆମକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଏ – (ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁ ନାହିଁ)” |ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ସିଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟିପ୍ପଣୀ ପଢିବାଥିବାବେଳେ ଅନୁବାଦକଙ୍କୁ ସଂଶୋଧିତ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଏହି ଦୁଇଟି ବିବୃତ୍ତି ମେଳ ଖାଉ ନାହିଁ ବୋଲି ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏହା ପରେ ଆମେରିକାକୁ ସୂଚିତ କରିଛି।ପଢନ୍ତୁ | ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଉପରେ ସଙ୍କଟ, ଭାରତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ପରିପକ୍ୱ: ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା |ତିନି ଦିନ ପରେ, ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ରେକର୍ଡକୁ ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ରିପସନ୍ ସଂଶୋଧନ କରି କହିଲା: “ଆଜି ଆମେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଆହ୍ ାନ ହେତୁ ଆମର ସହଭାଗିତା ଆହୁରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିଛି ଏବଂ ଏହା ଆମର ଭବିଷ୍ୟତ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରୁଛି।”କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି: “ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି, ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ ଉତ୍ତର ସୀମାରେ ବେପରୁଆ ଆକ୍ରୋଶ ଦ୍ୱାରା ଆମକୁ ଆହ୍ .ାନ ଦିଆଯାଉଛି -” ଏବଂ ଏହା ଏକ ଫୁଟ୍ ନୋଟ୍ ଯୋଡିଛି – [ଯେପରି ଭାରତୀୟ ସରକାରୀ ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଅନୁବାଦକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବିତରଣ କରାଯାଇଛି।ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସରକାରୀ ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ପଚରାଯିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନରେ ଟିକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟର ଭିଡିଓ ସର୍ବସାଧାରଣ ଡୋମେନରେ ଅଛି ଏବଂ ମୁଁ ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ କହିବି। ”

ଆମେରିକାର ଦୂତାବାସ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କୂଟନୈତିକ କରଫଫଲ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି, “୨ +୨ ଉଦଘାଟନ ବିବୃତ୍ତିର ମୂଳ ଆମେରିକୀୟ ଟ୍ରାନ୍ସକ୍ରିପ୍ଟ ଭାରତୀୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ବିତରଣର ଏକ ଅଡିଓ ରେକର୍ଡିଂରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି।”୨+୨ ବୈଠକକୁ ଏକ ସଫଳତା ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକେଲ ଆର ପମ୍ପିଓ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ମାର୍କ ଟି ଏସପର୍ ଚୀନ୍ ଉପରେ ତୀବ୍ର ଶବ୍ଦ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଦେଖିଛନ୍ତି।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଏହି ଚାରିଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ “ଆଞ୍ଚଳିକ ତଥା ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ଚିନ୍ତା” ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ଏବଂ ଏକ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ଖୋଲା ସ୍ୱାର୍ଥ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗର ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ।

ପମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ତଥା ଆମେରିକାର ନେତା ତଥା ନାଗରିକମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଚୀନ୍ (ଗଣତନ୍ତ୍ର ତଥା ଆଇନର ଶାସନର ବନ୍ଧୁ ନୁହେଁ), ଏସପର୍ ବେଜିଂକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶ ତଥା ଅସ୍ଥିର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଫ୍ଲାଗ୍ କରିଛି। ”।ସିଂ ଏବଂ ଜୟଶଙ୍କର କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ନାମ ରଖି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର “ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତା ଏବଂ ସାର୍ବଭ sovereignty ମତ୍ୱ” କୁ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ସମର୍ଥନ କରିବା ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ସହିତ ବେଜିଂର ଯୁଦ୍ଧକୁ ଦର୍ଶାଉଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article