32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ବରଫ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ନରଭାନେଙ୍କ ନେପାଳ ଗସ୍ତ

Must read

କାଠମାଣ୍ଡୁ ସହିତ ୪୫ ଦିନର ଚତୁର ବ୍ୟାକ ଚ୍ୟାନେଲ କୂଟନୀତିର ଫଳାଫଳ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଏମ। ନରଭାନେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ ପି ଶର୍ମା ଅଲିଙ୍କୁ ଆହ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତିବ୍ଦତର ମାନସରୋଭାର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଲିପୁଲେଖ ଦେଇ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ବିବାଦକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ସମାଧି ଦେଇଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ୪ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ତିନି ଦିନିଆ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଜେନେରାଲ ନାରଭାନେଙ୍କୁ ନେପାଳର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଦ୍ୟା ଦେବୀ ଭଣ୍ଡାରୀଙ୍କୁ ନେପାଳ ସେନାର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ।ବିନିଯୋଗ ସମାରୋହ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଭେଟିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ: ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଲି ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଭାରତକୁ ଏକ ଶାନ୍ତ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଉଛନ୍ତିସମସ୍ତ ସୂଚନା ରହିଛି ଯେ ଜେନ ନାରଭାନେ କାଠମାଣ୍ଡୁରୁ ରେଡ କାର୍ପେଟ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବେ କାରଣ ଅଲି ସରକାର ମହାକାଲୀ ନଦୀ ଉପରେ ଥିବା ପଞ୍ଚେଶ୍ୱର ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ତଥା ଭାରତ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପଞ୍ଚୱାର୍ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ ଦୁଇ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବୈଷୟିକଦଳ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ପାରସ୍ପରିକ ପରାମର୍ଶ ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନ ହୋଇଥିବା ୮୦% ବକେୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ ରହିଛି। ଭାରତର ପୂର୍ବରୁ ୯୦୦ ମେଗାୱାଟ ନଦୀ ଅରୁଣ ତୃତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଏବଂ ଜିଏମଆରଦ୍ଵାରା ୯୦୦ ମେଗାୱାଟ ଉପର କର୍ଣ୍ଣାଲ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ କାଠମାଣ୍ଡୁରୁ ଉଠାଯାଇ ନାହିଁ।

ଯେହେତୁ ଭାରତ ଦୃଢଭାବରେ ବିଶ୍ବାସ କରେ ଯେ ନେପାଳର ଘରୋଇ ରାଜନୀତିର କାଲାପାନି ମାନଚିତ୍ର ବିବାଦ, କାଠମାଣ୍ଡୁରୁ ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ହାତ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଏବଂ ଦୁଇ ଘନିଷ୍ଠ ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୁରୁଣା ସମ୍ପର୍କକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପାର୍ଟି ଉପରେ ବିବାଦ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜେ ନେପାଳ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ଗଭୀର କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଦଳ ନିର୍ବିଶେଷରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ କାଠମାଣ୍ଡୁର ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ବୋଲି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।ବାସ୍ତବରେ, ନେପାଳର ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଯୋଜନା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି। ନେପାଳ ସହିତ ନିମ୍ନଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ:

• ଶିକ୍ଷା: ଯଦିଓ ଭାରତ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବହୁ ବିନିଯୋଗ କରିଛି, ତଥାପି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଏକାଡେମିକ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗଠନ ପାଇଁ ନେପାଳକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ଏକ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି | ନେପାଳର ପୂର୍ବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଶିକ୍ଷା ସୁବିଧାକୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଯୋଗାଇ ପାରିବ ଏବଂ ହିମାଲ ଅଞ୍ଚଳର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭାରତରେ ପଢିବାପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ବିସ୍ତାର କରିପାରିବ।• ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ: ସୁଦୂର ଉତ୍ତର ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ସ୍ small ତନ୍ତ୍ର ଛୋଟ ଡାକ୍ତରଖାନା ଆକାରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଭାରତ ନେପାଳକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ହିମାଳୟ ରିପବ୍ଲିକରେ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ସହିତ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଜଟିଳ medicine ଷଧ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଯୋଗଦାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

• ଭିତ୍ତିଭୂମି: ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତା ଏବଂ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ହାତ ମିଳାଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ଚୀନ୍ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇ କାଠମାଣ୍ଡୁ ଚାରିପାଖରେ ରିଙ୍ଗ ରୋଡ୍ ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ଟ୍ରାନ୍ସ ସୀମା ନଦୀଗୁଡିକର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶକୁ ମିଳିତ ଭାବରେ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେଉଁଠାରେ ବନ୍ଧ ବନ୍ଧକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ।ଜଳ ଅଭାବ: ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତାରେ ପାନୀୟ ଜଳର ଅଭାବ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ନେପାଳ ସହିତ ପାରଦର୍ଶିତା ବାଣ୍ଟିବା ଆବଶ୍ୟକ |• କୃଷି: ନେପାଳକୁ ଭାରତ ସାର ଯୋଗାଣ କରୁଛି କିନ୍ତୁ କାଠମାଣ୍ଡୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀକୁ ଏପରି ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପୁରୁଣା ଚୁକ୍ତିନାମା ନବୀକରଣ କରିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଭିତ୍ତିରେ ସମାଧାନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ କାଠମାଣ୍ଡୁ ଚୀନ୍ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ଆଡକୁ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି।

ଇମିଗ୍ରେସନ ଏବଂ କଷ୍ଟମ୍ସ ସୁବିଧା ସହିତ ସୀମାରେ ବାଣିଜ୍ୟ ପଏଣ୍ଟ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରି ଦୁଇ ଦେଶ ଟ୍ରାନ୍ସ-ସୀମା ସଂଯୋଗକୁ ଦେଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ମିଳିତ ଭାବରେ ସିମିକୋଟ ଏବଂ ନେପାଳଗୁଞ୍ଜ ବିମାନବନ୍ଦରର ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି, ଯାହା ମାନସରୋବର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଭାରତୀୟମାନେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ।ଜେନ ନାରଭାନେଙ୍କ ଗସ୍ତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବରଫ ଭାଙ୍ଗିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଜଣେ ମିଥ୍ୟା ଆଶା କରେ ଯେ ଏହା ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଭାତରେ ପରିଣତ ହେବ ନାହିଁ।ଟ୍ୟାଗ୍ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article