32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ନଭେମ୍ବର ୧୫ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବ ।

Must read

୯ ରୁ ୧୨ଶ୍ରେଣୀକୁ ବାରଣ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଏକାଡେମିକ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ |କୋବିଡ-୧୯ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲାରେ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିବାର ରେକର୍ଡ ଥିବାରୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଶନିବାର ନଭେମ୍ବର ୧୫ ପରେ ଗ୍ରେଡ୍ ଙ୍ଗରେ ୯ରୁ ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।ତଥାପି, ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ | ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରଥମଟି ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ନଭେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡଲାଇନକୁ ସଂଶୋଧନ କରିଥିଲେ | ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ସରକାର ନଭେମ୍ବର ୧୬ ରୁ ଉଚ୍ଚ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ୯ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ମାନ୍ୟତା ଅନୁଯାୟୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାର ତାରିଖ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଜନ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ, ନଭେମ୍ବର ୧୫ ପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ମାନକ ଅପରେଟିଂ ପଦ୍ଧତି ଜାରି କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଗାଇଡଲାଇନରେ କୁହାଯାଇଛି।ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସରକାର କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାଗତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯଥା ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା, ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି |

“ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ କେବଳ ଶିକ୍ଷା ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନ୍ଲାଇନ୍ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଥିବା ଶିକ୍ଷାଦାନ ଏବଂ ଅଣଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଡାକିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରେ | , ”ଗାଇଡଲାଇନରେ କୁହାଯାଇଛି |ମାର୍ଚ୍ଚରେକୋବିଡ-୧୯ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିଆସିଛି | ଶିକ୍ଷକମାନେ କେତେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରୀକ୍ଷା କାଗଜପତ୍ରର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ କୋବିଡ-୧୯ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘର ଦ୍ୱାର ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି |ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ସୁଦୂର ଅଞ୍ଚଳରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ଖରାପ ହେତୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ଭଳି ସଫଳ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାସ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ୬୦ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୨୨ ଲକ୍ଷ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ ପାଇପାରିବେ | ଅଭିଭାବକମାନେ ଲକଡାଉନ୍ ଉଠାଇବା ପରେ ପରିବାରର କେବଳ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସହିତ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଫେରିବା ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପୁଣି ହ୍ରାସ ପାଇଲା।ଟେଲିଫୋନ୍ ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସାରଣ କ୍ଲାସ୍ ବ୍ୟତୀତ ବିଭାଗ ନିଜ ଗ୍ରାମରେ ଫସି ରହିଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ରେଡିଓରେ ଦଉଡି ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ଆଶାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ସଫା କରିବା ଏବଂ ପରିମଳ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ କେବଳ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏବଂ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପ୍ରବାହରେ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ, ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ କିମ୍ବା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରଙ୍କ ସମେତ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସ୍ଥିତିର ସ୍ଥାନୀୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଉପଯୁକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ପୂଜା ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନୁମତି ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ନଭେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ। ବୃହତ ସାମାଜିକ, ରାଜନୈତିକ, କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଏକାଡେମିକ୍, ସାଂସ୍କୃତିକ, ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମଣ୍ଡଳୀ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷେଧ ରହିବ। ବିବାହ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଯଥାକ୍ରମେ ୨୦୦ ଏବଂ ୫୦ ଅଟେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article