27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ନାବାଳକ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବୋର୍ଡ ରାଉରକେଲାରେ ବାସ୍ତବତା ନିକଟତର ହୋଇଛି ।

Must read

ରାଉରକେଲା: ଯୁବ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ରାଉରକେଲାରେ ଜୁଭେନାଇଲ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବୋର୍ଡ (ଜେଜେବି) ଗଠନ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଦାବି ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦିନର ଆଲୋକ ଦେଖିବ। ଜେଜେବି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ଏହାର ସଦସ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଜିଲ୍ଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀବନ୍ତ ଜେନା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସଦସ୍ୟ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଜାରି କରିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଶାସନକୁ ଜେଜେବି ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ବିଦ୍ୟମାନ ଜେଜେବି ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଟାଉନରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଜେଜେବିର ପୂର୍ବତନ ସଦସ୍ୟ ଆରସି ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୋର୍ଡ ଉଭୟ ରାଉରକେଲା ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡ ପୋଲିସ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆସିଛି। ବିଗତ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ, ବିଚାରାଧୀନ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ଏବଂ ନୂତନ ମାମଲାର ବିଚାରକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଉରକେଲାରେ ଜେଜେବିର ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ (ଡବ୍ଲୁସିଡି) ବିଭାଗକୁ ଅନେକ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ପଠାଯାଇଥିଲା।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ମାମଲା ରାଉରକେଲା ପୋଲିସ୍ ଜିଲ୍ଲାର ଅଟେ ଏବଂ ଷ୍ଟିଲ୍ ସିଟି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦୂର ଅଞ୍ଚଳର ଆଇନ ସହ ବିବାଦ ଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଜେଜେବି ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସୁନ୍ଦରଗଡ ସହରକୁ ପଠାଯାଇଛି। “ରାଉରକେଲା ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ଥିବାବେଳେ କୋଇଡା ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ। ରାଉରକେଲାରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜେଜେବି ନ୍ୟାୟ ବିତରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବହୁ ଅର୍ଥ, ଶକ୍ତି ଏବଂ ସମୟ ସଞ୍ଚୟ କରିବ ବୋଲି ବେହେରା କହିଛନ୍ତି।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜେଜେବି ସହିତ ପ୍ରାୟ ୪୮୫ ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି ଏବଂ କେତେକଙ୍କ ବୟସ ଆଠରୁ ୧୧ ବର୍ଷ ଅଟେ। ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ବିରୋଧ ଯୋଗୁଁ ମାମଲା ମୁଖ୍ୟତ। ଜମା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜେଜେବି ସଦସ୍ୟ ସୁଭାଷ୍ରି ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୋର୍ଡ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ମାମଲା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ 80-90 ପ୍ରତିଶତ ରାଉରକେଲା ଜିଲ୍ଲା ସୀମା ଅଟେ। “ରାଉରକେଲାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜେଜେବି ହେଉଛି ଘଣ୍ଟାର ଆବଶ୍ୟକତା | ଆଗାମୀ ଜେଜେବିରେ ଦୁଇଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ଏହାର ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଭାବରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ସେସନ୍ସ ଜଜ୍ ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ରୟ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article