27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ପୁରୀରେ କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ହାବିସିୟାଲି ।

Must read

ପୁରୀ: କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୁରୀର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ସହରକୁ ହାବିସିୟାଲିସ୍ (ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ଭକ୍ତ) ଙ୍କ ଗସ୍ତ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି, ତଥାପି ଏହା କିଛି ହାବିସାଲିଆଙ୍କ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସ୍ୱଭାବକୁ ରୋକି ପାରି ନାହିଁ। ଯଦିଓ ସଂଖ୍ୟା କମ୍, ସେମାନେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ପୁରୀକୁ ଆସି ଏକ ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିବା କାର୍ତ୍ତିକ ବୋନେଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏପରି ହାବିସିୟାଲୀ ହେଉଛି ନୟାଗଡ଼ର ରାଣୀପଡା ଗାଁର ସାଶି ପଣ୍ଡା | ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ମହାମାରୀକୁ ସାହସ କରି ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସେବା କରିବା ଏବଂ ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ପୁରୀକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ମହାମାରୀର ପ୍ରଥା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଉପରେ ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ବୋଲି ଶୁଣିବା ପରେ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣା ଦେବତାଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଭକ୍ତିକୁ ଟିକେ ରୋକି ପାରି ନାହିଁ।

“ପ୍ରତିବର୍ଷ ମୁଁ ପୁରୀକୁ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସେବା କରିବାକୁ ଏବଂ କାର୍ତ୍ତିକା ବ୍ରତା ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରିବାକୁ ଆସିଥାଏ। ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥରେ ମୋର ଭକ୍ତି ମୋତେ ଏଠାକୁ ଆଣିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଗଭୀର ଦୁ sad ଖିତ ଯେ ଏଥର ଆମକୁ ସେବା କରିବାକୁ ତଥା ପ୍ରଭୁଙ୍କର ଜଣେ ଦର୍ଶନ ପାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଦେବତା ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ଵାସୀ ଯେ ପ୍ରଭୁ ମାସ ମାସ ଧରି ତାଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବେ |

“ମୋର ଗୋଟିଏ ପଇସା ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ସବୁକିଛି ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଛାଡି ଦେଇଛି | ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନରେ ମୋର ଯତ୍ନ ନେବେ। ମୁଁ ଭକ୍ତଙ୍କଠାରୁ ମହାପ୍ରସାଦ ପାଇଁ ଭିକ୍ଷା କରିବି ଏବଂ ଏଠାରେ ମାସ ବିତାଇବି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article