32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ନଭେମ୍ବର ୧୫ ରୁ ୯-୧୨ ଶ୍ରେଣୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ନଭେମ୍ବର ୧୫ ପରେ ଗ୍ରେଡ୍ ଙ୍ଗରେ 9-12 ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଆଂଶିକ ଖୋଲିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ତାରିଖ ଉଲ୍ଲେଖ କରିନାହାଁନ୍ତି।ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପରେ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିବ। ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୯-୧୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୧୬ ରୁ ପୁନ ଖୋଲାଯିବ। ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉପରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ତାରିଖ | ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସଂଶୋଧିତ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନଭେମ୍ବର ୧୫, ୨୦୨୦ ପରେ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ୯- ୧୨ଶ୍ରେଣୀ ଖୋଲିବା ଦିନ ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ। ସମ୍ପୃକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ଗାଇଡଲାଇନ / ଜାରି କରନ୍ତୁ | ”ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଭାଗ ଏକ ମାନକ ଅପରେଟିଂ ପଦ୍ଧତି ଜାରି କରିବ ବୋଲି କହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଏକାଡେମିକ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଏହାର ‘ଅନଲକ୍-’ ’ଗାଇଡଲାଇନର ଏକ ଅଂଶ, ଯାହାକୁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏ କେ ତ୍ରିପାଠୀ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ସମେତ ଏକାଡେମିକ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି।ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏକାଡେମିକ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ହେବା ସ୍ଵତେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା (ଏକାଡେମିକ୍, ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ଏବଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା), ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।ଅନଲାଇନ୍ / ଦୂରତା ଶିକ୍ଷାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯିବ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଅଣଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଡାକିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରେ।

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ କେବଳ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ପଣ୍ଡିତ (ପିଏଚଡି) ଏବଂ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପ୍ରବାହରେ ଲାବୋରେଟୋରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହା ଜାରି କରିପାରନ୍ତି କୋବିଡ-୧୯ ପରିସ୍ଥିତିର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ ସହିତ ଅନୁମତି |ସିନେମା ହଲ୍, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ମନୋରଞ୍ଜନ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ, ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ, ଅଡିଟୋରିୟମ୍, ଆସେମ୍ବଲି ହଲ୍ ଏବଂ ସମାନ ସ୍ଥାନ ବନ୍ଦ ରହିବ |ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଉପରେ ନଭେମ୍ବର ୧୬ ରେ ଏହି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର ଅନୁପାଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଖୋଲା ଏୟାର ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ ଏବଂ ସମାନ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ |୨୦୦ ଜଣଙ୍କ ଛାତ ସହିତ ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମାବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।ନଭେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଡ଼ ସାମାଜିକ, ରାଜନୈତିକ, କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ମଣ୍ଡଳୀ ନିଷେଧ, କେବଳ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ।ତେବେ ଆନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article