27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ନିର୍ବାସନରେ ରହିବୁ ବୋଲି କାଶ୍ମୀରୀ ପଣ୍ଡିତ ସଂଗଠନ କୁହନ୍ତି ।

Must read

ପିଡିପି, ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ନ୍ୟାସନାଲ ପାନ୍ଥର୍ସ ପାର୍ଟି, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ ପଶ୍ଚିମ ବିଧାନସଭା ଆନ୍ଦୋଳନର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଜାମ୍ମୁରେ ଜମି ଆଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ବିରୋଧ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତ ସଂଗଠନ ଗୁରୁବାର ଏହି ସଂଶୋଧନକୁ “କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖ” ବୋଲି କହିଛି। ଯଦି ପୂର୍ବ ସରକାରଗୁଡିକ “ଆମ ଜମି ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହି (ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ) ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ନିର୍ବାସନରେ ରହିବୁ”।ପ୍

ରବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁନ ସମନ୍ୱୟ, ରିଟର୍ନ ଏବଂ ପୁନର୍ବାସର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ସତୀଶ ମହଲଦାର କହିଛନ୍ତି, “୩୧ ବର୍ଷ ଧରି ଆମେ ଆମର ମୂଳ ଦେଶରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ପୁନ ଥଇଥାନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ ଏବଂ ଆମକୁ ସେଠାରେ ପୁନ ଥଇଥାନ ନକରି ସରକାର କାଶ୍ମୀରର ଜମି ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଖୋଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଭୟ କରୁଛୁ ଯେ ଆମର ମନ୍ଦିର, ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେପି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସମେତ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସାର୍କ ଆମ ଜମିକୁ ଅକ୍ତିଆର କରିବ ଏବଂ କାଶ୍ମୀରୀ ପଣ୍ଡିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପୁନ ଥଇଥାନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଜମି ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛୁ।

“ମୁଁ ଏବଂ ନିର୍ବାସନରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ କାଶ୍ମୀରୀ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ପାଇଁ” ଦୁଖଦ ମୁହୂର୍ତ୍ତ, ମହଲଦାର କହିଛନ୍ତି, “ଦେଶ ବାହାରକୁ ଛିନ୍ନଛତ୍ର କରିଛି ଏବଂ ଏହି ଆଦେଶ ପରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସର୍ବଦା ଛିନ୍ନଛତ୍ର ହୋଇ ରହିବ, ଜାତି ହରାଇବ ଏବଂ ଧୀର ମୃତ୍ୟୁରେ ମରିବ।” ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ “ଲିଖିତ ଆକାରରେ” ସମ୍ମତି ଦେଇଥିବା ୪୧୯ ପରିବାରର ପୁନ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।ଏହି ସମୟରେ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ପୋଲିସ ଆପ୍ନି ପାର୍ଟିର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ନାଗରିକ ସଚିବାଳୟକୁ ଏକ ରାଲି କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା। ଶ୍ରମିକମାନେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରେସ କ୍ଲବ ବାହାରେ ବିରୋଧ କରି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଜମି ଆଇନକୁ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ଏବଂ ଲଦାଖ ପାଇଁ “କଳା ନିୟମ” ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଆପ୍ନି ପାର୍ଟି ନେତା ବିକ୍ରମ ମାଲହୋତ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜମ୍ମୁର ଡୋଗ୍ରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏହି ଆଇନ ପ୍ରହାର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article