27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଭାରତୀୟ ବିମାନ ସେବା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳା ସିଇଓ ନିଯୁକ୍ତ କରେ ।

Must read

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳା ଭାରତୀୟ କ୍ୟାରିଅରର ସିଇଓ ହୋଇଛନ୍ତି, ସରକାର ହରପ୍ରୀତ ଏ ଦେ ସିଂଙ୍କୁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର (ଏଆଇ) ଆଞ୍ଚଳିକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ଆଲାଇନ୍ସ ଏୟାରର ସିଇଓ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଆଇ ସିଏମଡି ରାଜୀବ ବନସାଲ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଂହ ଆଲାଇନ୍ସ ଏୟାର ସିଇଓ ପଦବୀରେ ରହିବେ।ସିଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ବିମାନ ସୁରକ୍ଷା) |

ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଏଇର ନୂତନ ଇଡି ବର୍ତ୍ତମାନ ବୋଇଙ୍ଗ ୭୮୭ ଡ୍ରିମଲିନର୍ ଉଡ଼ୁଥିବା ବିମାନର ଅନ୍ୟତମ ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡର କ୍ୟାପଟେନ ନିବେଦିତା ଭାସିନ୍ ହେବେ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।କ୍ୟାପଟେନ ନିବେଦିତା ଭାସିନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।ହରପ୍ରୀତ ସିଂ କିଏ?ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁଯାୟୀ, ହରପ୍ରୀତ ସିଂ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍ ଯିଏକି ୧୯୯୮ ରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ଯଦିଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କାରଣରୁ ସେ ଉଡି ପାରିନଥିଲେ, ତଥାପି ସେ ବିମାନ ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ।

ଭାରତୀୟ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ସିଂଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଆସୋସିଏସନରେ ଭାସିନ ଏବଂ କ୍ୟାପଟେନ କ୍ଷମତା ବାଜପାଇଙ୍କ ପରି ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ମହିଳା କମାଣ୍ଡର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପାଇଲଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଦର୍ଶ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି |ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ଆଲାଇନ୍ସ ଏୟାର ବିକ୍ରି ହେଉନାହିଁ |ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ-ଏଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ- କମ୍ବାଇନ୍ ସହିତ ବିକ୍ରି ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ଆଲାୟନ୍ସ ଏୟାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇ ରହିବ।ର ପୁରୁଣା ବୋଇଙ୍ଗ ୭୪୭ ଆଲାଇନ୍ସ ଏୟାରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟର୍ବୋପ୍ରୋପ୍ ଅଛି, ଯଦି ମହାରାଜା ଜଣେ କ୍ରେତା ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଘରୋଇକରଣ କରନ୍ତି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article