35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ପାକିସ୍ତାନର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ସଂସ୍କରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ବିଜେପିର ଧାରଣା ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ଆନ୍ଦୋଳନ ହେଉଛି ୧୯୪୭ ର ମୁସଲମାନ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକତାର “ଦର୍ପଣ ପ୍ରତିଛବି” ଏବଂ ଏହାର ବିଜୟ ଭାରତୀୟ ଚିନ୍ତାଧାରାର ସମାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶଶି ଥରୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ଏକ ରାଜନ ତିକ ତତ୍ତ୍। ନୁହେଁ।ଏକ ‘ହିନ୍ଦୁ ଭାରତ’ ଆଦ ହିନ୍ଦୁ ହେବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏକ ‘ସାଙ୍ଗୀ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ରାଜ୍ୟ’, ଯାହାକି ଏକ ଭିନ୍ନ ଦେଶ, ଶନିବାର ଦିନ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ତାଙ୍କର ନୂତନ ପୁସ୍ତକ ‘ଦି ଯୁଦ୍ଧ ଯୁଦ୍ଧ’ ରେ ଥରୁର କହିଛନ୍ତି।ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୋ ଭଳି ଲୋକମାନେ ଆମେ ଭଲ ପାଉଥିବା ଭାରତକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଆମର ପ୍ରିୟ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଆମକୁ ଘୃଣା କରୁଥିବା ଧାର୍ମିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ। ଥରୁର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ଆନ୍ଦୋଳନର ବକ୍ତବ୍ୟ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ବଡ଼ ଧରଣର ପ୍ରତିଧ୍ୱନୀ ଅଟେ। ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କର |ଆଲେଫ୍ ବୁକ୍ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକରେ ଥରୁର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ତତ୍ତ୍ ତଥା ନାଗରିକତ୍ୱ (ସଂଶୋଧନ) ଅଧିନିୟମକୁ ଏକ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟତାର ସବୁଠାରୁ ମୌଳିକ ଦିଗ।

ପୁସ୍ତକରେ ଥିବା ‘ହିନ୍ଦୁ ପାକିସ୍ତାନ’ ବିବାଦକୁ ଏକ ଅଧ୍ୟାୟ ଉତ୍ସର୍ଗ କରି ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଲେଖିଛନ୍ତି: “ମୁଁ ଶାସକ ଦଳର ପାକିସ୍ତାନର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ସଂସ୍କରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ପ୍ରୟାସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲି, କାରଣ ଏହା ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ପାଇଁ ଲଢିନଥିଲା କିମ୍ବା ନୁହେଁ। ଏହା ଆମ ସମ୍ବିଧାନରେ ଭାରତର ଧାରଣା।”ଏହା କେବଳ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ନୁହେଁ, ଯେହେତୁ ବିଜେପି ଆମକୁ ବିଶ୍ବାସ କରିବ। ମୋ ଭଳି ଅନେକ ଗର୍ବିତ ହିନ୍ଦୁମାନେ ଆମର ବିଶ୍ଵସର ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ପ୍ରକୃତିକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆମର ପାକିସ୍ତାନୀ ପଡ଼ୋଶୀମାନେ ଏକ ଅସହିଷ୍ଣୁ ମନୋ-ଧର୍ମରେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି ନାହିଁ; ରାଜ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି।ଗତ ବର୍ଷ ଥରୁରଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିଜେପି ଏକ “ହିନ୍ଦୁ ପାକିସ୍ଥାନ” ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ବାଟ ଫିଟିବ ଏବଂ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ ଦଳ ସହ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ, ସ୍ଵାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଯେପରି କହିଥିଲେ, ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ମୌଳିକ କ୍ରେଡୋ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି ବୋଲି ଥରୁର ପୁସ୍ତକରେ କହିଛନ୍ତି।ସେ କହିଛନ୍ତି, “ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ନୁହେଁ; ଏହା ଏକ ରାଜନୈତିକ ଶିକ୍ଷା, ଧାର୍ମିକ ନୁହେଁ।”ମୋର ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ମିଡିଆ ଡ୍ରାମା ବିଷୟରେ ବିଚିତ୍ର କଥା ହେଉଛି ଯେ ଏକାଧିକ ବିଜେପି ସ୍ୱରକୁ ଏୟାରଟାଇମ୍ ଦେଉଥିବା, ମୋ କଥା ବିଷୟରେ ପାଟିରେ କିଛି କହି ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରକୃତରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସରଳ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ: ‘ବିଜେପି ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ତ୍ୟାଗ କରୁଛି କି? ରାଷ୍ଟ୍ରା? ‘”ଥରୁର କହିଛନ୍ତି।ବିଜେପି କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନାକାରୀମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସରକାର କିଛି କରିନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା ସମ୍ବିଧାନର ‘ମୌଳିକ ଚା’ର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ ବୋଲି ଏକ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଏକ’ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ପାକିସ୍ତାନ ‘ର ଧାରଣା ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ।ସେ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଉଭୟଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟା ନାହିଁ – ଉଭୟ ସଂସଦର ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧ ରାଜ୍ୟ।”

୨୦୧୯ ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେମାନଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ବିଜୟ ଏବଂ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଆସନ ଜିତିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର “ପ୍ରକଳ୍ପ” ପୂରଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସମସ୍ତ ଉପାଦାନ ଅଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି।ଥରୁର ପୁସ୍ତକରେ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଭାରତର ଦୁଇଟି ବିରୋଧୀ ଧାରଣା ମଧ୍ୟରେ ଅଛି କିମ୍ବା ଏହାକୁ ନାଗରିକ ଜାତୀୟତା ବନାମ ନୈତିକ-ଧାର୍ମିକ ଜାତୀୟତା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇପାରେ।କୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରି ଥରୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତିର ଏକ ମୌଳିକ ବିଲ୍ଡିଂ ବ୍ଲକ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ନିୟମ – ଧର୍ମ ଆମର ଜାତିର ଏବଂ ତେଣୁ ଆମର ନାଗରିକତ୍ୱର ନିର୍ଣ୍ଣୟକାରୀ ନୁହେଁ।ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ଜାତୀୟ ପ୍ରାଥମିକତା ଏହାର ଦୁର୍ବଳ ଅର୍ଥନୀତି ହେବା ଉଚିତ୍, ଯାହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାରିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ଆଲର୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, ମୋଦୀ ସରକାର ଦେଶକୁ ସହିତ ଏକ ଅବାଞ୍ଛିତ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟରେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ, ସେ କହିଲା।ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଭୟ ପାଇଁ ସରକାର ସଂସଦ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ପାକିସ୍ଥାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶରେ ନିର୍ଯାତନାରୁ ପଳାୟନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନାଗରିକତ୍ୱକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଟ୍ରାକ୍ କରୁଛି – ଯଦି ସେମାନେ ମୁସଲମାନ ନୁହଁନ୍ତି। କେବଳ ଗୋଟିଏ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ବାଦ ଦେଇ, ଭାରତର ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ତଥା ବହୁମୁଖୀ ପରମ୍ପରାକୁ ନୂତନ ନିୟମ ବିରୋଧୀ ବୋଲି ଥରୁର ଲେଖିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସହିତ ଦେଶକୁ ବିଭାଜନ କରିଥିବା ଧାର୍ମିକ ମତଭେଦ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁଭାଷୀ ଭାରତରେ ପ୍ରତିବିମ୍ବିତ ହୋଇଛି। ମୁଁ ମୋର ସାଥୀ ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲି ଯେ ଏହା ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ ଏକ ବିଭାଜନ ଥିଲା; ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ଆତ୍ମାର ଏକ ବିଭାଜନ ଅଟେ |” ।ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ଆନ୍ଦୋଳନ ହେଉଛି ୧୯୪୭ ର ମୁସଲମାନ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକତାର ଦର୍ପଣ ଚିତ୍ର; ଥରୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ବାକ୍ୟ ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି।ଏହାର ବିଜୟ ଭାରତୀୟ ଚିନ୍ତାଧାରାର ସମାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ନେତା କହିଛନ୍ତି।ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଥରୁର ‘ଭାରତ ମାତା କି ଜୟ’ ସ୍ଲୋଗାନକୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟତାର ଏକ ଏସିଡ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ବାକ୍ୟକୁ ପାଟି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କେତେକ, କିନ୍ତୁ ନିଜେ ନୁହେଁ |ମୁସଲିମ ବିଧାୟକ ୱାରିସ ପଠାନଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ୨୦୧୬ ବିବାଦର ପୁନର୍ବିଚାର କରି ସ୍ଲୋଗାନ ଦେବାକୁ ମନା କରିବାରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନସଭାରୁ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଥିଲେ, ଥରୁର ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ମୁସଲମାନ କୁହନ୍ତି, “ଆମକୁ କୁହ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article