28 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ଭାରତୀୟ ପ୍ରବାସୀମାନେ କାନାଡାରେ ସ୍ଥାୟୀ ରହଣି ପାଇଁ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

Must read

୨୦୧୯ ରେ କାନାଡା ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ମୋଟ ସ୍ଥାୟୀ ଆବାସିକର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଭାରତୀୟ ପ୍ରବାସୀମାନେ ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ।ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା ପାଇଁ ଭାରତ ସହଜରେ ସର୍ବ ବୃହତ ଉତ୍ସ ଦେଶ ଥିଲା, ଗତ ବର୍ଷ ୮୫,୫୯୩ ସ୍ଵୀକାର କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚାରିଟି ଦେଶ ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ତୁଳନାରେ ବୃହତ ଅଟେ। ସଂସଦକୁ ଇମିଗ୍ରେସନ୍ ଉପରେ ୨୦୨୦ ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟ ଟ୍ୟାବ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ୨୦୧୭ ମସିହାରୁ ଇଣ୍ଡିଆ ସବୁଠୁ ବଡ ଉତ୍ସ ଦେଶ ହୋଇଆସୁଛି, ଯେତେବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ୨୦% ରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ୨୦୧୮ ଏବଂ ୨୦୧୯କାନାଡାର ଇମିଗ୍ରେସନ, ଶରଣାର୍ଥୀ ଏବଂ ନାଗରିକତା ମନ୍ତ୍ରୀ ମାର୍କୋ ମେଣ୍ଡିକିନୋ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୧-୨୦୨୩ ଇମିଗ୍ରେସନ ସ୍ତର ଯୋଜନାକୁ ଟ୍ୟାବ କରିଥିଲେ |ଯାତ୍ରା ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ଵାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ଅଭାବନୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ପୂରଣ ପାଇଁ କାନାଡା ସରକାର ଏହି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶକୁ ନିଆଯିବାକୁ ଥିବା ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ୨୦୨୧ ପାଇଁ ୩୫୧,୦୦୦ ଏବଂ ୨୦୨୨ ପାଇଁ ୩୬୧,୦୦୦ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବାବେଳେ ଏଗୁଡିକ ୪୦୧,୦୦୦ଏବଂ ୪୧୧,୦୦୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।୨୦୨୩ ପାଇଁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୪୨୧,୦୦୦ ରେ ଅଧିକ | ଅଧିକାଂଶ ଆଡମିଶନ, 60% ଅର୍ଥନୈତିକ ଶ୍ରେଣୀରେ ରହିବେ, ଯାହାକି ନିକଟ ଅତୀତରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା। ଆମକୁ ମହାମାରୀ ଦେଇ ଯିବା ପାଇଁ ଇମିଗ୍ରେସନ ଜରୁରୀ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଆମର ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦି ଅର୍ଥନତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ଆମର ଦୀର୍ଘ ମିଆଦି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି | ଆମ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ କେୟାର ହାଉସରେ ନବାଗତମାନେ କିପରି ଏକ ବାହ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଖାଦ୍ୟକୁ ଟେବୁଲ ଉପରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି କାନାଡିୟମାନେ ଦେଖିଛନ୍ତି | ଯେହେତୁ ଆମେ ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ଚାହିଁଥାଉ, ନବାଗତମାନେ କେବଳ ଆମର ବ୍ୟବସାୟକୁ ସେମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କୌଶଳ ପ୍ରଦାନ କରି ନୁହେଁ, ବରଂ ନିଜେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରି ମଧ୍ୟ ଚାକିରି ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି | ଆମର ଯୋଜନା ଆମର କେତେକ ତୀବ୍ର ଶ୍ରମ ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଏବଂ ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରରେ କାନାଡାକୁ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ମୂଳକ ରଖିବା ପାଇଁ ଆମର ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ମେଣ୍ଡିକିନୋ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି।

ଇମିଗ୍ରେସନ, ଶରଣାର୍ଥୀ ଏବଂ ନାଗରିକତା କାନାଡା (ଆଇଆରସିଟିସି) ର ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୮ ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ କାନାଡାର ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ୧.୪% ଥିଲା, ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା ଏବଂ ଏହା “ପ୍ରବାସୀ ତଥା ଅଣ-ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଆଗମନ” ଦ୍ୱାରା ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ଯେ ୨୦୩୦ ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ, କାନାଡାର ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଇମିଗ୍ରେସନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ ଏବଂ ପ୍ରଜନନ ହାରର ସମାନ ଅୱ୍ଭାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସ ଦେଶ ଅଟେ। ଯୁବକ, କୁଶଳୀ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ କାନାଡା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article