27 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଭାରତ ଏବଂ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ହରାଇ ନାହାଁନ୍ତି ।

Must read

୩୧ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୮୪ ରେ, ମୁଁ ପ୍ରାୟ ୧୧ ଟା ସମୟରେ ମୋ ଅଫିସକୁ ଚାଲିଗଲି | ମୁଁ ପ୍ରଥମେ ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲି ଏବଂ ବସ୍ କିଛି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଭାବରେ ପହଞ୍ଚିଲା | ମୁଁ ବସ୍‌ରେ ଚ ଢିଗଲି ଯାହା ଅନ୍ୟ ଦିନ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଭିଡ଼ ହୋଇନଥିଲା | ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ଅନ୍ୟ ଦିନ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଭିଡ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ମୁଁ ଦେଖିଲି ଲୋକମାନେ ଶୀଘ୍ର ବୁଲୁଛନ୍ତି | କିଛି ଅଲଗା ଭୁଲ୍ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମୋତେ ଏଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଲଗାଇବା କଷ୍ଟକର ହେଲା |

ମୋର ଅଫିସ୍ ଥିବା ଲିଙ୍କ୍ ହାଉସରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ମୋର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସହକର୍ମୀ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିଲେ | ମୋତେ ଦେଖି ସେ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ପଚାରିଲେ ମୁଁ ଏହି ଖବର ଶୁଣିଛି କି? ଏହା ପରେ ସେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରାଯାଇଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ମୁଁ ଶୀଘ୍ର ପଚାରିଲି, କେବେ, କେଉଁଠାରେ? ଆମେ ଦୁହେଁ କୁ ଦୌଡିଗଲୁ ଯେଉଁଠାରେ ସୁଟିଂ ଘଟଣା ପରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ନିଆଯାଇଥିଲା |ଯେତେବେଳେ ଆମେ ରେ ପହଞ୍ଚିଲୁ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭିଡ଼ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଆମେ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ ଦେଖିଲି ଶହ ଶହ ସାମ୍ବାଦିକ ବୁଲୁଛନ୍ତି | ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହା ଏତେ ଭିଡ଼ ହେଲା ଯେ ଫାଟକ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା କିନ୍ତୁ ଆମେ ଭିତରକୁ ରଖିଲୁ | କେହି ଜଣେ ଆମକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆଣିବା ପରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଷଷ୍ଠ ମହଲାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିଲେ। ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ଏକ ବଡ ଅପରେସନ୍ ଚାଲିଛି।

୧୨.୩୦ ରୁ ୧ ଟା ମଧ୍ୟରେ ମୁଁ ଦେଖିଲି ପୃଥିବୀ ବ୍ୟୁରୋ ମୁଖ୍ୟ ଜନ୍ ଡାୟାଲ୍ ଶୀଘ୍ର ବାହାରକୁ ଯିବା ଆଡକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥାପି ଥିବାବେଳେ ସେ କାହିଁକି ଦ ing ଡୁଥିଲେ ଜାଣିବାକୁ ମୁଁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲି। ମୁଁ ଜନ୍ଙ୍କୁ ପଚାରିଲି: କ’ଣ ହେଲା; ତୁମେ କୁଆଡେ ଯାଉଛ ? ସେ କେବଳ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି, ‘ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ମରିଛନ୍ତି’।ମୁଁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅସ୍ଥିର ହୋଇଗଲି କିନ୍ତୁ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଲି ସେ କିପରି ନିଶ୍ଚିତ? ସେ କହିଛନ୍ତି ମାର୍କ ଟୁଲି କେବଳ ବିବିସି ରେଡିଓରେ ଏହି ଖବରକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ଜନ୍ ଚାଲିଗଲେ ଏବଂ ମୁଁ ବୁଲି ଦେଖିଲି ବିବିସି ଡେପୁଟି ବ୍ୟୁରୋ ମୁଖ୍ୟ ସତୀଶ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ମୁଁ ତାଙ୍କ ସହ ଯାଞ୍ଚ କଲି ଏବଂ ସେ ନିଶ୍ଚିତ କଲେ ଯେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ମରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏବଂ ଦୁରଦାର୍ଶନ ଉଭୟ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ନୀରବତା ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ |

ହଠାତ୍ ସମସ୍ତ ରଙ୍ଗର ବରିଷ୍ଠ ରାଜନେତାମାନେ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଅପରାହ୍ନ ୨ ଟା ପରେ ତତ୍କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିଆନି ଜେଲ ସିଂ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ସେ ଭିତରକୁ ଗଲେ କିନ୍ତୁ ଶୀଘ୍ର ବାହାରକୁ ଆସିଲେ | ସେ ଯିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଅଶ୍ୱାରୋହୀକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ରଚନାରେ ରହିଥିଲେ। ଟିକିଏ ପରେ କଲିକତା ଯାତ୍ରାକୁ କାଟି ଦେଇଥିବା ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚି କିଛି ସମୟ ପରେ ଚାଲିଗଲେ। ଆମକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ବୁଲେଟ୍ ଚାଳିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଶରୀରକୁ କାହାକୁ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ।ପରବର୍ତ୍ତୀ ତିନି ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ଶିଖମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ପୋଗ୍ରୋମର ସାକ୍ଷୀ ରହିଲା। ମୁଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଶିଖମାନଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ପୋଡି ଦିଆଯାଉଥିବାର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଘର ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚୋରି ହୋଇଥିବାର ଦେଖିଲି।

ଥରେ କ୍ରୋଧ କମିଯିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ପଚାରିଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଟି ହେଲା ଯେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ସଶସ୍ତ୍ର ଶିଖମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ କାହିଁକି ଅନୁମତି ଦେଲେ, ଯଦିଓ ଅପରେସନ୍ ବ୍ଲୁଷ୍ଟାର୍ ପରେ ସେମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ, ଯଦି ଅଧିକାଂଶ ଶିଖ୍ ନୁହଁନ୍ତି, ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ଭିଲେନ୍ ଥିଲେ |ପୃଥ୍ୱୀ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଅରୁଣା ଆସିଫ୍ ଅଲିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ଏହି ରହସ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସେ ବାହୁବଳୀରେ ଜବାହର ଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ସାଥୀ ଥିଲେ ଏବଂ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଅତି ନିକଟତର ଥିଲେ।ଅରୁଣାଜୀ ଡିଡିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖା କରି ଫାଟକରେ ସଶସ୍ତ୍ର ଶିଖ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ଦେଖିଥିଲେ। ସେ ମନେ ପକାଇଲେ ଯେ କୋଠରୀ ଭିତରକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ସେ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ: ‘ଇନ୍ଦୁ, ତୁମେ ତୁମର ଶିଖ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ କାହିଁକି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁନାହଁ? ଅପରେସନ୍ ବ୍ଲୁଷ୍ଟାର୍ ପରେ ଏହା ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ | ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ପରାମର୍ଶକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେ ଅରୁଣାଜୀଙ୍କୁ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଲା: “ତୁମେ ଏପରି ଜିନିଷ କିପରି ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ପାରିବ? ଏହା ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଭୁଲ ସଙ୍କେତ ପଠାଇବ। ”

ସମାନ କାହାଣୀକୁ ଇନ୍ଦିରାଜୀଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ ପୁପୁଲ ଜୟକର ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିନଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଶିଖ୍ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ କିମ୍ବା ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିରସ୍ତ୍ରୀକରଣ କରନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା।ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ହେବାର ପ୍ରାୟ ତିନି ବର୍ଷ ପରେ ମୁଁ ସ୍ୱର୍ଗତ କମଲାପାଟୀ ତିରପାଠୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇଥିଲି।କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଆମର ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଚାଲିଗଲା ଏବଂ ତ୍ରିପାଠୀ ଜୀ ନିଶ୍ଚିତ କଲେ ଯେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଶିଖ ବଡି ଗାର୍ଡଙ୍କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିନାହାଁନ୍ତି କାରଣ ଏହା ସମାଜରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଅଭାବ ହୋଇଥାନ୍ତା |ଯେତେବେଳେ ସେ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ଭୀନ୍ଦ୍ରନୱାଲେଙ୍କୁ ନେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସମାଜ ପ୍ରତି ତାଙ୍କରକୌଣସି ଘୃଣା ନଥିଲା। ସର୍ବଶେଷରେ, ଇନ୍ଦିରା ଜଣେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ନେତା ଥିଲେ ଯିଏ ଜାତି, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କିମ୍ବା ଧର୍ମ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କେବେ ଭାବିନଥିଲେ। ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ବଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ, ଯେହେତୁ ସେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଶେଷ ଭାଷଣରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article