27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ଇସଲାମିକ ଆତଙ୍କବାଦ ସହିତ ଲଢିବା ପାଇଁ ଇସଲାମୋଫୋବିୟା କିନ୍ତୁ ‘ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଆତଙ୍କ’ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଭୁଲିଗଲା ।

Must read

ଆମର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଖବରକାଗଜ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍, ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠାରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛି: ଇସଲାମୀୟ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ “ଅଣ-ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ” ହୋଇପାରିଛି।ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ସାମୁଏଲ୍ ପାଟିଙ୍କ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଚେଚେନଙ୍କ ମାକାବ୍ରେ ମୁଣ୍ଡ କାଟିବାର ଏକ ସପ୍ତାହ ତଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆଉ ତିନିଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଥିବା ଚେଞ୍ଚମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଗ୍ରୁମିଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ସ୍ପର୍ଶକାତର ରହିଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ “ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ” “ଲାଇସାଇଟ୍” କିମ୍ବା ଚର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୃଥକତାକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ ନାହିଁ, ଯାହା ୧୫୫୦ ପରଠାରୁ ଏକ ଫରାସୀ ନିୟମ ଅଟେ |

ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଅବହେଳା ପାଟିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଅସ୍ପଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା: ଶିକ୍ଷକ ଶ୍ରେଣୀରେ ମହମ୍ମଦ ମହମ୍ମଦଙ୍କ କାର୍ଟୁନ୍ ଦେଖାଇଥିଲେ, ଯାହାକି ୨୦୧୫ ରେ ଏକ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଦୁଇ ଆରବ ବ୍ୟଙ୍ଗାତ୍ମକ ପତ୍ରିକା ଚାର୍ଲି ହେବଡୋଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଶିଥିଲେ, ୧୨ହତ୍ୟାଏହି ଅବସରରେ ମାକ୍ରୋନ୍ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସମର୍ଥନ, ଯଦିଓ ଧ୍ୱନି, କିଛି ନୂଆ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ | ବିଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଅପ୍ଟେନ୍ ବିଶ୍ୱ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ କେଉଁଠାରେ ଠିଆ ହୋଇଛି ତାହା ଉପରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଚିହ୍ନ ରଖିଛି? ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏକ ନୀରବତା ଥିଲା |

ଆତଙ୍କବାଦ ପାଇଁ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ୍ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଇସଲାମୋଫୋବିୟା ଅତି ନିକଟରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇ ନାହିଁ: ଏହା ୧୯୯୨-୯୩ ମସିହାରେ ଅପରେସନ୍ ମରୁଭୂମିବଡ ଥିଲା | ସୋଭିଏତ ସଂଘକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ, ବିଜୟୀ ଆମେରିକା ପ୍ରଥମେ କୁଏତକୁ କବଜାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଏବଂ ପରେ ଇରାକକୁ ନିଜର ଦୁଷ୍କର୍ମ ପାଇଁ ଇରାକକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଏକମାତ୍ର ସୁପର ପାୱାର୍ ଭାବେ ଏହାର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ରଖିଲା | ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ ଅବିଭକ୍ତ ଅଗ୍ନି ଶକ୍ତିକୁ ଏକତ୍ରିତ କରିଛନ୍ତି | ଏବଂ, ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ, ଲାଇଭ୍ ଟିଭିରେ | ଏହା ବିଶ୍ଵ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଆଗମନକୁ ସୂଚିତ କଲା ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିଶ୍ୱ ରାଜନୀତିରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ କ୍ରୋନି ପୁଞ୍ଜିବାଦ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ସମାନ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଭାରତୀୟ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ହିତାଧିକାରୀ।

ମରୁଭୂମି ବଡ ସମୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ଵ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବିଶ୍ଵ କୁ ଦୁଇଟି ବିରୋଧୀ, ବାସ୍ତବରେ ଶତ୍ରୁ ସେଟ୍ରେ ବିଭକ୍ତ କଲା | ସଫଳ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଏହାର ଚିତ୍ରାଙ୍କନ କକ୍ଷରେ ଏହାର ବିଜୟ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କଲା | ମୁସଲମାନ ଜଗତ ପାଇଁ ଏହା ଆଉ ଏକ ଅପମାନଜନକ ପରାଜୟ ଥିଲା | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଭାରତୀୟ ଦର୍ଶକ କେଉଁଠାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ? ଆମେ ସେହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରୁଛୁ କାରଣ ଯଦି ଆମେ ଆନ୍ତରିକତାର ସହ ଉତ୍ତର ଖୋଜୁ, ତେବେ ସଂଖ୍ୟା କିମ୍ବା ପ୍ରତୀକ ସହିତ ଅକ୍ଷର ମଧ୍ଯ ବ୍ୟବହାର କରି। ଆମର ଉପକୂଳ ବାହାରେ ଏକ ଘଟଣାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ, ଆମେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଭାବରେ ବିଭକ୍ତ – ପଞ୍ଚମ ସ୍ତମ୍ଭ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ |ଏହି ପୃଷ୍ଠଭୂମି ବିରୁଦ୍ଧରେ, ମାକ୍ରୋନ୍ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡକୁ ବିଚାର କରନ୍ତୁ | ଦୁଇଟି କାରଣ ହେତୁ ପକ୍ଷପାତିତା ଦେଖାଯିବା ଭଳି ସମର୍ଥନ ଭଳି ଜଣେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସରକାର ମୁସଲମାନ ବିରୋଧୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏବଂ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ୍ୟତାର ଅନୁପସ୍ଥିତି ଅଛି; କେତେକ ବଡ଼ ଧରଣର ନିର୍ଦ୍ଦୟତା, କଠୋର ଦଣ୍ଡର ଯୋଗ୍ୟ, ସମଗ୍ର ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଦେଇଛି |

ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବାକୁ ହେବ | ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ ଆଲୋଚନା, ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିବାଦୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପରି, ଯଦି ମୂଳ କାରଣଗୁଡିକ ଉପରେ ଏକ ଟାବୁ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ହେବ | ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସେଠାରେ ଇସଲାମୀୟ ଆତଙ୍କବାଦର ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି କି? ଯଦି ପ୍ରକୃତରେ ସେଠାରେ ଥାଏ ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବା ଶିକ୍ଷଣୀୟ ହେବ |ହଁ, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଯେତେବେଳେ ଜନ୍ମ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲା ସେତେବେଳେ ଇରଗୁନ୍ ଏବଂ ହାଗାନା ପରି ଆତଙ୍କବାଦୀ ପୋଷାକ ଥିଲା | ମୁଁ ଦେଖିଛି ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ଗୋଷ୍ଠୀ ଜର୍ଜ ହାବାଶ ଏବଂ ୟାସିର ଆରାଫାଟଙ୍କ ସହ ସଂଯୁକ୍ତ, ଉତ୍ତର ଗାଲିଲୀକୁ ହେବରାଇ ଭଳି ଗ୍ରାମରୁ ମୋର୍ଟାର ସେଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ବୋମା ଫିଙ୍ଗିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସିରିଆ ଦେଇ ଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାହା ସର୍ବତ୍ର ଡିକୋଲୋନାଇଜେସନ୍ କୁହାଯାଉଥିଲା | ଜାତୀୟ ମୁକ୍ତିର ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ସମର୍ଥନ ଥିଲା |

ଇସ୍ରାଏଲ୍, ଦକ୍ଷିଣ ରୋଡେସିଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦର ମହତ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍। ଥିଲା | ସେହି ଦିନରେ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ଉପରୋକ୍ତ ତିନି ଦେଶ ପାଇଁ ବୈଧ ନୁହେଁ।ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ “ଆମ ସହିତ” ନଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବା ପାଇଁ ଚତୁର ବାହାନା ଉଦ୍ଭାବନ କରିବାକୁ ପଡିଲା | ବିଶେଷ ଭାବରେ ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ଥିଲା ୧୯୮୬ ରେ ବଙ୍ଗଳା ଏବଂ ତ୍ରିପୋଲିରେ ରୋନାଲ୍ଡ ରେଗାନଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରଣ ଯେଉଁଥିରେ କାଦଫିଙ୍କ ଝିଅକୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକୃତ କାରଣ ହେଉଛି ପାଲେଷ୍ଟାଇନବାସୀଙ୍କୁ ଲିବିଆର ସମର୍ଥନ କିନ୍ତୁ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣର ବାହାନା ପ୍ରାୟ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ଥିଲା: ବର୍ଲିନ ଡିସକୋଟରେ ଚାଟାର୍ଡ ​​ଉଠାଯାଇଥିଲା ଯେ କାଦଫି କିଛି ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

ଏହାକୁ ରଖିବା ଏକ ଘୃଣ୍ୟ ଉପାୟ, କିନ୍ତୁ ସମ୍ପ୍ରତି ହୋଇଥିବା ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣରେ ଇସଲାମୋଫୋବିକ୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, ଏକ ଅସୁବିଧାଜନକ ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କୁ୧୮ ମାସ ଦୂରରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମେରାଇନ୍ ଲେ ପେନ୍ ଯେଉଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ତାହା ନିରପେକ୍ଷ କରିବାକୁ ଡାହାଣକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରେ, ଯେତେବେଳେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ, ପେନସନଭୋଗୀ, ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ୬୦% ରୁ ୨୩% କୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି |ଇସଲାମ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର ଅବହେଳା କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ମୁସଲମାନ ଜଗତ ମାକ୍ରୋନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ମାଲେସିଆର ମହାରଥୀ ମହମ୍ମଦ ନିଜର ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଛନ୍ତି। ଇସଲାମକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ତ ଦୂରର କଥା ସେ ଏକ ଫରାସୀ ବିରୋଧୀ ତିରଡେ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତର ମାନସିକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ଏକ ବର୍ଦ୍ଧିତ ରହିବା ପାଇଁ ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ।ଏହି ସମୟରେ ଏକ ନିରାଶ୍ରିତ ମାକ୍ରୋନ୍ ସବୁ ଦିଗକୁ ହାତ ବୁଲାଉଛନ୍ତି | ପରଦା ପଛରେ, ସାଦ ହରିରିଙ୍କୁ ଇନଷ୍ଟଲ୍ କରିବାରେ ତାଙ୍କ ହାତ ଦୃଶ୍ୟମାନ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article