26 C
Bhubaneswar
Thursday, April 15, 2021

ଏକ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ଲେସବୋ ।

Must read

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିଗୁଡିକ ମାଗଣା, ଏବଂ ନିର୍ବାଚନର ଉତ୍ତାପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟଗୁଡିକ ମୂଲ୍ୟ ମୂଲ୍ୟରେ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ | ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଘୋଷଣା, ପୋଖରୀ ବିହାରର ସମସ୍ତ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମାଗଣା କୋଭିଡ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏକ ପ୍ରତିଶୃତି। ଯେକଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପିର ମନିଫେଷ୍ଟୋରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ‘ମାଗଣା ଟିକା’ ଜୁମ୍ଲା, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଖନନ ପାଇଁ କୌଣସି ଖର୍ଚ୍ଚର ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏକ ରାଜ୍ୟ ବିଷୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସର୍ବୋତ୍ତମରେ ଅଣ୍ଡରଟ୍ରାଇଟ୍ କରିବ। ଖର୍ଚ୍ଚର ଏକ ଅଂଶ | ଯାହା ପ୍ରତିଜ୍ଞାକୁ ଅଧିକ ସହଜ କରିଥାଏ |ସୀତାରମଣଙ୍କ ଘୋଷଣାର ଏକ ଡୋମିନୋ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି, ତଥାପି | ସର୍ବଶେଷରେ, ଏହା ଉପହାର ଏବଂ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ତୁ | କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୂଚନାନୁସାରେ, ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ତିନିଟି ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଆସାମ ଏବଂ ଜଣେ ଏନଡିଏ ସହଯୋଗୀ (ତାମିଲନାଡୁର ଏଆଇଏଡିଏମକେର ଇ.କେ ପାଲାନିସ୍ୱାମୀ) ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇଥିଲେ।

ସମାନ ଅଫର୍ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେହେଉନାହିଁ ଯେ ଏକ ଟିକା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ, ଏହା କେବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଷ୍ଟକ୍ ରହିବ କି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ହୋଇପାରେ ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ |ଅନ୍ୟ ଜଣେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ସାରଙ୍ଗୀ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶାରେ ଯାତ୍ରା କରି ଦେଶର ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କୋଭିଡ ଟିକା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ଦାବି କରି ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଆଗକୁ ବ .ିଛନ୍ତି। ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏତାଲା ରାଜେଣ୍ଡର ଟିକେ ଅଧିକ ସର୍କମପେକ୍ଟ କରି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ କେସିଆର ସରକାର ମଧ୍ୟ ମାଗଣା ଟିକା ଦେବେ, କିନ୍ତୁ କେବଳ ଗରିବ ଏବଂ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଦେବେ। କୋଭିଡ ମହାମାରୀ, ଟିକା ବିଷୟରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ପର୍ବ / ମତଦାନ ତୁରେ ରାଜ୍ୟର ପସନ୍ଦରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବା ପରି ମନେହୁଏ, ପ୍ରତିରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ନ୍ୟୁନେସ୍, ଅତୀତରେ ଅନେକଙ୍କୁ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା,

ଏବଂ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ରୋଲଆଉଟରେ ଜଡ଼ିତ ହାସ୍ୟରସ ଖର୍ଚ୍ଚ | ତେବେ କୌଣସିଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ, ବିଶେଷକରି ଟିକା ସହିତ କାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ପ୍ରି-ପୋଲ୍ ହୁପ୍ଲା ଉପରେ ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି। “କେଉଁ ମୂଲ୍ୟରେ ସେମାନେ ଶେଷରେ କୋଭିଡ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଲାଭ ଉପରେ ଆଧାରିତ ନୁହେଁ | ଏହି ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ସୁଯୋଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯଦି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କୃତ୍ରିମ ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଟିକା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | ସରକାର ଏହାକୁ ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ରାଜନେତାମାନେ ‘ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ’ କରିପାରିବେ, ଟିକା କ୍ରୟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି କେ। ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ଶିଳ୍ପରେ ରହିଆସୁଥିବା ଭରପ୍ରସାଦ ରେଡ୍ଡି, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶାନ୍ତ ସାନୋଫି।

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆହ୍ .ାନ ମଧ୍ୟ ଅଛି | “ଟୀକାକରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିରିୟାନି ପ୍ୟାକେଟ୍ କିମ୍ବା ଶସ୍ତା ମଦ ଯୋଗାଇବା ଭଳି ସରଳ ନୁହେଁ (ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଭୋଟ୍ ଦିବସ‘ ଉପହାର ’) | ଏକ ଟିକା ଦିଆଯିବା ପୂର୍ବରୁ, ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଯଦି ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଚିନ୍ତାର ଅସୁସ୍ଥତା ଥାଏ, ତେବେ ଟିକାକୁ ରୋକିବାକୁ ପଡିବ | ଜଣେ ଯୋଗ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଟିକା ଦେବେ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଭାରାପ୍ରସାଦ ରେଡ୍ଡୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।ଏକ ବୃହତ ଆକାରର ପ୍ରତିରୋପଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ର ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ମଧ୍ୟ ଭୟଭୀତ | ଟିକାକୁ ଥଣ୍ଡା ଶୃଙ୍ଖଳରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ପଡିବ (ଯଥା ଉତ୍ପାଦନକୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରଶାସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାପମାତ୍ରାକୁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ୱଳ୍ପ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ହେବ) | ଯଦି ଟିକା ଦୁଇ-ଡୋଜ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଟେ, ପ୍ରଥମଟି କେବେ ଦିଆଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ଦେବାର ଏକ ରେକର୍ଡ ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ; ଅନୁସରଣ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | “ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯଦି କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଛି, ତେବେ କିଏ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବେ ତାହା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଯାହା ବଡ଼ ଅଟେ | ଏହା ବହୁ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ରେଡ୍ଡୀ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ମୁଖ୍ୟ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଉଦ୍ଭାବନ ଡ ସୁରେଶ ମୁନୁସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ଏକ ଗୁରୁତ୍ ପୂର୍ଣ ବିଚାର ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ। ଏକ ଜାତୀୟ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭାବରେ ମାଗଣା ଟୀକାକରଣ ହେଉଛି ଦ୍ରୁତତମ ମାର୍ଗ [ଗୋରୁ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି], ବହୁ ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାର ଏବଂ ମଲ୍ଟି ମିଡିଆ ଅଭିଯାନ ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ଶିବିର ସହିତ ମିଳିତ ହୋଇ, ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ଡିଜିଟାଲ୍ ମନିଟରିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ | ଅଗ୍ରଗତି ଏବଂ କଭରେଜ୍ ଟ୍ରାକ୍ କରନ୍ତୁ | ” ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାର୍ଗ ଦେଇ ଗୋରୁ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅତିକମରେ ୭୦% ଜନସଂଖ୍ୟା ଟିକା ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଯେଉଁ ଉତ୍ପାଦକମାନଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥୀ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଅଛି ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ କରିବା ଏବଂ ୨୦୨୧ ରେ ଉତ୍ପାଦକୁ ରୋଲ କରିବା ପାଇଁ ଆଶାବାଦୀ, ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ଅତିରିକ୍ତ ଉତ୍ପାଦନ ସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କିମ୍ବା ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ଉତ୍ପାଦକୁ ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଉଟସୋର୍ସିଂ କରି | ଯାହା ବୋଧହୁଏ ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହେଉଛି ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ସତରାଜ୍ୟମାନେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଉଛନ୍ତି। ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ର ସିଇଓ ଆଦର୍ଶ ପୁନାୱାଲା ଉତ୍ପାଦନ ମୂଲ୍ୟ୨୨୫ ଟଙ୍କା ରଖିଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ମୂଲ୍ୟ ସାମଗ୍ରିକ ଖର୍ଚ୍ଚର ୧୦-୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ; ଥଣ୍ଡା ଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ, ସମ୍ଭବତ ଦୁଇଗୁଣ | ଏକ ଜନ କୋଭିଡ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଯେ ଏହି ଟିକାକୁ ଶୀତଳ ଶୃଙ୍ଖଳରେ ଦେଶର ଦୂର କୋଣକୁ ପଠାଯିବ, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି | ଏଥିରେ ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାରର ପ୍ରସାରଣ, ମଲ୍ଟିମିଡିଆର ମୂଲ୍ୟ ଯୋଗ କରନ୍ତୁ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article