27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଇସି କମଲ ନାଥଙ୍କ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲେ।

Must read

ଭାରତ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ୨୮ ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବାବେଳେ ମଡେଲ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି କଂଗ୍ରେସ ନେତା କମଲ ନାଥଙ୍କ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଆଦେଶରେ ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ … ମଡେଲ ଆଚରଣ ସଂହିତାକୁ ବାରମ୍ବାର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବାରୁ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଉପଦେଷ୍ଟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ଅବମାନନା କରିଥିବାରୁ କମିଶନ କମଲଙ୍କ ରାଜନୀତିକ ଦଳର ନେତା (ଷ୍ଟାର କ୍ୟାମ୍ପେନର) ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନାଥ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କମଲ ନାଥଙ୍କୁ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ଭାବରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅନୁମତି ଦେବେ ନାହିଁ। “ଯଦିଓ, କମଲ ନାଥଙ୍କ ଠାରୁ ଯଦି କୌଣସି ଅଭିଯାନ କରାଯାଏ, ତେବେ ଯାତ୍ରା, ରହିବା ଏବଂ ପରିଦର୍ଶନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ସେହି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବହନ କରାଯିବ, ଯେଉଁ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ସେ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି।”


ଜଣେ ମହିଳା ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିରୋଧରେ କମଲ ନାଥଙ୍କ ଜିବି ପରେ ସେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଗ୍ୱାଲିଅର ଡାବ୍ରା ସହରରେ ଏକ ସର୍ଭେ ବୈଠକରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ବିଜେପି ଇମର୍ତ୍ତୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ କରିଥିଲେ, କମଲ ନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏକ ସରଳ ବ୍ୟକ୍ତି “ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ପରି ଯିଏ ଏକ” ଆଇଟମ୍ “ଥିଲା | ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଶାସକ ଦଳର କ୍ରୋଧିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଣିଛି। ନ୍ୟାସନାଲ କମିଶନ ଅଫ୍ ମହିଳା କମିଶନଙ୍କ ସହ ଏହି ସର୍ଭେ ପ୍ୟାନେଲ ନାଥଙ୍କୁ ଏକ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛି ଏବଂ ମଡେଲ ଆଚରଣ ସଂହିତା ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କୁ ଏପରି ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ବ୍ୟବହାର ନକରିବାକୁ କହିଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ୨୮ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ନଭେମ୍ବର ୩ ରେ ହେବ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୧୦ ରେ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ।
୨୫ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ତିନି ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଚାଲିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article