27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ବଙ୍ଗଳା ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପଞ୍ଜାବରୁ ୨ ଗିରଫ |

Must read

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପୋଲିସର କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ବିଭାଗ (ସିଆଇଡି) ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ନେତା ମନୀଷ ଶୁକ୍ଲାଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପଞ୍ଜାବର ଲୁଧିଆନାରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚୁକ୍ତି ହତ୍ୟାକାରୀ ସୁଜିତ କୁମାର ରାୟ ଏବଂ ରୋଶନ ଯାଦବଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୪ ରାୟ ଏବଂ ଯାଦବ ବିହାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି ବୋଲି ସିଆଇଡି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ବଙ୍ଗଳାର ଉତ୍ତର ୨୪ ପରଗାନା ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଶୁକ୍ଲାଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବାରାକୋର କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯାଇଥିଲା। ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ସିଆଇଡି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାର ଭିତ୍ତିକ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ସୁବୋଧ ସିଂଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାୟ ଏବଂ ଯାଦବଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସିଂହ ବିହାରର ବିଉର ଜେଲରେ ରହିଥିଲେ। ଅଭିଯୁକ୍ତ ହିଟମ୍ୟାନମାନେ ହତ୍ୟା ପରେ ବିହାରକୁ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଗିରଫଦାରୀକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବ ଯାଇଥିଲେ।

ସିଆଇଡି ଅଧିକାରୀମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବେଳେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ସିଂ ରାୟ ଏବଂ ଯାଦବଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏପରିକି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। ସିଂଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତର ୨୪ ପରଗାନା ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହମ୍ମଦ ନାସିର ଖାନ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବର ୨୪ ରାତିରେ ଉତ୍ତର ୨୪ ପରଗାନା ଜିଲ୍ଲାର ଟିଟାଗର ପୌରପାଳିକାର ଜଣେ ବିଦାୟୀ କାଉନସିଲର ମନୀଷ ଶୁକଲାଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର ୪ ତାରିଖ ରାତିରେ ମୋଟରସାଇକେଲ ଚାଳକମାନେ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସିଆଇଡି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନ ଉପରେ ଟିଟାଗର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନର ୧୦୦ ମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଅପରାଧରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ କିଛି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ତିନୋଟି ମୋଟରସାଇକେଲ ଜବତ କରିଛି। ୨୦୧୯ ରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ରାଜ୍ୟର ୪୨ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ ଟି ଜିତିବା ପରେ ପୂର୍ବତନ ତ୍ରିନାମୁଲ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ନେତା ଶୁକଲା ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ବାରାକପୁର, ଯେଉଁଥିରେ ଟିଟାଗର ଏକ ଅଂଶ।

ଶୁକ୍ଲାଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ତାଙ୍କ ପିତା ଚନ୍ଦ୍ର ମଣି ଶୁକ୍ଲାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ପ୍ରଥମ ସୂଚନା ରିପୋର୍ଟ (ଏଫ୍ଆଇଆର୍) ରେ ୯ ଜଣଙ୍କ ନାମ ଦିଆଯାଇଛି। ବାରାକପୁର ପୌରସଂସ୍ଥାର ବିଦାୟୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଉତ୍କଳ ଦାସ ଏବଂ ଟିଟାଗର ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ଥିବା ପ୍ରତିପକ୍ଷ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଚୌଧୁରୀ ଏଫଆଇଆରରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ୨୦୧୮ ରେ କ୍ୟାମ୍ପ ବଦଳାଇଥିବା ବାରାକୋରର ବିଜେପି ସାଂସଦ ଅର୍ଜୁନ ସିଂ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ନାଗରିକ ସଂଗଠନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପାନିହାଟୀର ଟିଏମସି ସାଂସଦ ନିର୍ମଲ ଦାସଙ୍କୁ କିଛି ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ରେ, ବଙ୍ଗଳା ବିଜେପି ନେତାମାନେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନଖରଙ୍କ ଆଗରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦଳର ସିଇଓଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସିଆଇଡି ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଜାତୀୟ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁକୁଲ ରୟଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବିଜେପି ଦଳ ରାଜଭବନରେ ଧନଖରଙ୍କୁ ଭେଟି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଆଇଡି ଯାଞ୍ଚ ଠିକ୍ ଦିଗରେ ଗତି କରୁନାହିଁ। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article