27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ କରିଛି।

Must read

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏହାର ଗାଇଡ୍ ମିସାଇଲ୍ କର୍ଭେଟ୍ ଆଇଏନଏସ କୋରା ଠାରୁ ଏକ ଆଣ୍ଟି-ଜାହାଜ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି ଯାହା ଭାରତର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ରଣନୀତିକ ସମୁଦ୍ର ପଥରେ ଏହାର ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଛି। ନୌସେନା କହିଛି ଯେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସଠିକ୍ ସଠିକତା ସହିତ ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି।
ନୌସେନା ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଗାଇଡ୍ ମିସାଇଲ୍ କର୍ଭେଟ୍ ଆଇଏନ୍ଏସ୍ କୋରା ଦ୍ଵାରା ନିର୍ମିତ ଆଣ୍ଟି-ଜାହାଜ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସଠିକ୍ ସଠିକତା ସହିତ ସର୍ବାଧିକ ଟାର୍ଗେଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ନୌସେନା ଏକ ଆଣ୍ଟି-ଜାହାଜ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି ଆରବ ସାଗରର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ “ମାରାତ୍ମକ ସଠିକତା” ସହିତ ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିବା ଜାହାଜକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥିଲା। ଏହି ମିସାଇଲକୁ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଆଇଏନଏସ ବିକ୍ରମଦିତ୍ୟ ଏବଂ ଅନେକ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ, ଆକ୍ରମଣ ହେଲିକପ୍ଟର, ବିମାନ ଏବଂ ନୌସେନାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତି ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ମେଗା ଡ୍ରିଲର ଅଂଶ ଭାବରେ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ଭେଟ୍ ଆଇଏନଏସ ପ୍ରବାଲ ଦ୍ଵାରା ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଇଥିଲା।

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରି ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏହାର ନିୟୋଜନକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଗତ ୨୬ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଜାପାନ ନୌସେନା ସହିତ ତିନି ଦିନିଆ ଡ୍ରିଲ ସମେତ ଅନେକ ମିଳିତ ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଭ୍ୟାସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଗତ ମାସରେ, ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ମଧ୍ୟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ନୌସେନା ସହିତ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ମେଗା ବ୍ୟାୟାମ କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ଜଟିଳ ନୌସେନା ମନିଭର୍, ଆଣ୍ଟି-ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଡ୍ରିଲ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟର ଅପରେସନ୍ ରହିଥିଲା। ଜୁଲାଇରେ, ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରୁ ଆଣବିକ ଚାଳିତ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଇଉଏସଏସ ନିମିଜ୍ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆମେରିକାର ନୌସେନା ବାହକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ସହିତ ଏକ ସାମରିକ ଅଭ୍ୟାସ କରିଥିଲା। ଇଉଏସଏସ ନିମିଜ୍ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article