29.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଭିଭିଆଇପି ଚପରରେ ସ୍ୱାଇପ୍ ନେଇ ଚୀନ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି।

Must read

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଭିଭିଆଇପି ଚପର ଏବଂ ଉପ-ଶୂନ୍ୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ତୁଳନା କରି ‘ଆଚେ ଦିନ୍’କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଏକ ଖବର ରିପୋର୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ଯାହା ପରେ ପ୍ରେସ ଇନଫରମେସନ୍ ବ୍ୟୁରୋ ନକଲି ବୋଲି ଦାବି କରି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଦେଶର ଯବାନମାନେ ସାଧାରଣ ତମ୍ବୁରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ପାଣିପାଗ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଭୟଭୀତ ନୁହଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ବିମାନରେ ଉଡ଼ିଯାଆନ୍ତି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୮,୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ସେ ଚୀନ୍‌ର ନାମ ନେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଡରୁଛନ୍ତି। କିଏ ଦିନ୍ ଆସେ? ”

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବାକୁ ଥିବା ଭିଭିଆଇପି ବିମାନ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ୱାନ ଆମେରିକାର ଦିଲ୍ଲୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଏହି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବିମାନଗୁଡିକ ଉନ୍ନତ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛି, ଯାହା ମଧ୍ୟ-ଏୟାର ଅଡିଓ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଯୋଗାଯୋଗକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ | ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଦୁଇଟି ବିମାନ କ୍ରୟ ଏବଂ ରିଟ୍ରୋଫିଟିଗର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୮,୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ। ସୈନିକମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସହିତ ଏହାକୁ ଜପ କରିବା – ସେମାନଙ୍କର ତମ୍ବୁଗୁଡିକ ଉପ-ଶୂନ ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ ବୋଲି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ‘ଆଖେ ଦିନ୍’ରେ ପରିହାସ କରିଥିଲେ। ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବିବାଦ ଚାଲିଥିବାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶୀତ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୫୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଭାରତ ସୈନ୍ୟ ରହିଥିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଲୋକସଭାରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଉପଯୁକ୍ତ ବାସସ୍ଥାନ ଏବଂ ପୋଷାକ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିପାରେ ଯେ ଆମର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ମନୋବଳ ଏବଂ ପ୍ରେରଣା ବହୁତ ଅଧିକ… ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପୋଷାକ, ବାସସ୍ଥାନ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଶୀତକାଳୀନ ପୋଷାକ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାସନ ଏବଂ ଆର୍କଟିକ୍ ଟେଣ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ହିଟର, ସାମରିକ ବିମାନ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟର ପ୍ରାୟ ଦୈନିକ ଲଦାଖକୁ ଉଡ଼ାଣ ଭରିବାରେ ଲାଗିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ | ତେବେ ଲଦାଖର ପୂର୍ବତନ ବିଜେପି ସାଂସଦ ଥୁପସ୍ତାନ ଛୁଆଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ତମ୍ବୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ “ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର କୂଳର ଫିଙ୍ଗର ୨ ଏବଂ ୩ ରେ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। “ଏହା ଏକ ମିଥ୍ୟା ଖବର। ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୂଚନା ସେନାର ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏହି ବିବୃତ୍ତିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ପିଆଇବି ଚେହେରା ଯାଞ୍ଚ ଦାବି କରିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article