27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଗତ ଦୁଇ ଦିନରେ ଭାରତ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ଚାରିଥର ଛିଡା ହୋଇଥିଲା।

Must read

ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୁର୍କୀ, ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି ଦେଶଗୁଡିକର ନକାରାତ୍ମକ ମନ୍ତବ୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବାରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଗତ ୨ ଦିନରେ ଚାରିଥର ପ୍ୟାରିସ ପାଖରେ ଛିଡା ହୋଇଥିଲା। ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଭାରତ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ‘ଅଣ-ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ’ ଦେଶ | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଟାଲୀ, ଜର୍ମାନୀ, କାନାଡା, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫ୍ରାନ୍ସର ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଆସିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭାରତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଫ୍ରାନ୍ସରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ମୁଁ ଦୃଢ ନିନ୍ଦା କରୁଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଆଜି ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଭିତରେ ନିସରେ ହୋଇଥିବା ଘୃଣ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ। ପୀଡିତଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଆମର ଗଭୀର ତଥା ହୃଦୟରୁ ସମବେଦନା। ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଭାରତ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହ ଛିଡା ହୋଇଛି। । “

ଗୁରୁବାର ଫ୍ରାନ୍ସରେ ୨ଟି ଛୁରୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନାଇସରେ ଜଣେ ଚର୍ଚରେ ୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଜଣେ ଆଭିଗନ୍‌ରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେହିଦିନ ସାଉଦି ସହରର ୟେଦା ସହରରେ ଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସ କନସୁଲେଟର ଜଣେ ଗାର୍ଡଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଥିବାବେଳେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ହର୍ଷ ଭି ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ଏକ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପୀ ୟୁରୋପୀୟ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଏହି ଗସ୍ତ ପ୍ୟାରିସରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାକ୍ରୋନଙ୍କ କୂଟନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଇମାନୁଏଲ ବୋନେଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଭାରତ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏକ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ – ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇସ୍ ଡେସ୍ ରିଲେସନ୍ସ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ (ଆଇଏଫଆରଆଇ) ରେ ତାଙ୍କ ଠିକଣା ସମୟରେ ସମର୍ଥନକୁ ଦୋହରାଇଥିଲେ | ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା କହିଛନ୍ତି, “ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଘଟିଥିବା ଦୁଇଟି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଶୁଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟାନକ ଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ଆମର ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ଥାନରେ ହୋଇଥିଲା। ବିଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଆମେ ଅନୁଭବ କରିଛୁ। ଆଂଚଳିକତା ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ – ଏବଂ ଏହା କେଉଁ ଅନିଷ୍ଟକାରୀ ହିଂସାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ। “

ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ପ୍ରଥମ ଜନ ସମର୍ଥନ ଆସିଛି। ପ୍ୟାରିସକୁ ଦିଲ୍ଲୀର ସମର୍ଥନକୁ ବଢାଇ ଦେଇଥିବା ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏମଏ କହିଛି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭାଷାର ମୌଳିକ ମାନଦଣ୍ଡକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ ମାକ୍ରୋନଙ୍କ ଉପରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ଭାଷାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକ୍ରମଣକୁ ଆମେ ଦୃଢ ଭାବରେ ଦୁଃଖିତ। ମନେରଖନ୍ତୁ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାକ୍ରୋନଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ “ମାନସିକ ଚିକିତ୍ସା” ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିଷ୍ଠୁର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛି ଯାହା ଫରାସୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି ଯାହା ବିଶ୍ଵକୁ ଚକିତ କରିଛି। ଆମେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ତଥା ଫ୍ରାନ୍ସବାସୀଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଉଛୁ। କୌଣସି କାରଣରୁ କିମ୍ବା ତଳେ ଆତଙ୍କବାଦ ପାଇଁ କୌଣସି ଯଥାର୍ଥତା ନାହିଁ। ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତି। ” ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଉଗ୍ରବାଦ ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଧ୍ୟାନ ଦେଶରେ ୪୭ ବର୍ଷିୟ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଶିକ୍ଷକ ସାମୁଏଲ ପାଟୀଙ୍କ ଛୁରୀରେ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ଦିଆଯିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ମୂଲ୍ୟବୋଧରେ ଛିଡା ହେବ। କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସରକାର ଫରାସୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି, ଏହା ହେଉଛି ଭର୍ଚୁଆଲ ଦୁନିଆ ଯାହାକି ଅନେକ ସମର୍ଥନ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଛି। #ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଡୱିଥଫ୍ରାନସଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ୱିଟରରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛି, ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଆଉଟଲେଟଗୁଡିକ ଭାରତରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ ଅଂଶକୁ ନେଇଛି ବୋଲି କହିଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article