27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ପାକିସ୍ତାନର ପୁଲୱାମା ଆଡମିଶନ ଉପରେ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ।

Must read

ପୁଲୱାମା ‘ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାରଙ୍କ ସଫଳତା’ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସିପିଆଇ (ଏମ) ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ମାଗିଛନ୍ତି। ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଜ ଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ (ଜେଏମ) ଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଆଶ୍ରୟ ଦେବାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଭୂମିକାକୁ ଭାରତ ପ୍ରକାଶ କରିଛି, ୨୬/୧୧ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଲଶ୍କର-ଏ-ତାଇବା ଜାତିସଂଘ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ମାଟିରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନହେବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଧୂସର ତାଲିକାରେ ଅଛି।ଏସବୁ ଏବଂ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ଵାଧିକାର ସତ୍ତ୍ ଚେ ୟେଚୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଭାରତ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ କେବଳ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିବେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ଉରି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏବଂ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଦ୍ୱାରା ବାଲାକୋଟ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନ ନ୍ୟାସନାଲ ଆସେମ୍ବଲିରେ ଭାଷଣ ଦେବାବେଳେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଛି ପାକିସ୍ତାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଫୱାଦ ଚୌଧୀରି, ୨୦୧୯ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାରଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତିକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ୪୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସେନା ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଚୌଧୀରୀ- ଯିଏ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ – ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାରଙ୍କ ‘ପୁଲୱାମା ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଫଳତା’ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ପାକିଙ୍ଗ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବାଜୱାଙ୍କ ଭାରତର ଧମକକୁ ନେଇ ପିଏମଏଲ-ଏନ ନେତା ଆୟାଜ ସାଦିକଙ୍କ କାହାଣୀର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇ ପାକ୍ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ କାବୁ କରି ନେଇଥିବା ବେଳେ ଚୌଧୀରୀ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ଏକ ପାକିସ୍ତାନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ‘ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା।’

ଏହାପୂର୍ବରୁ ବୁଧବାର ଦିନ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାରରେ ପିଏମଏଲ-ଏନ ନେତା ଆୟାଜ ସାଦିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମୁଦ କୁରେଶି ଅବୀନାନ୍ଦଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବାଜୱା କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବୁଟରେ ାଳ ଏବଂ ଭୂକମ୍ପ, ନଚେତ୍ ‘ଭାରତ ୯ଟା ସମୟରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ’ | ସାଦିକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସରକାର ‘ଭାରତ ଆଣ୍ଠୁମାଡି’ ହତାଶ ହୋଇ ହତାଶ ହୋଇ ଇସଲାମାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟରେ କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଦେଇଥିବା ଆଦେଶର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଯଦି ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ଭାରଥାମନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ ନକରନ୍ତି ତେବେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଦ୍ଵାରା ଭାରତର ଯୋଜନାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଭିଡିଓ ଚାଲିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ କାଉଣ୍ଟର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଭିଡିଓରେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଆମର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛି। ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା କେତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଥିତି କ’ଣ ମୁଁ ଜାଣିଛି। ମୁଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣେ ଯେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର ଯୋଜନା ଥିଲା ଯାହା ପରେ ଡିଫ୍ୟୁଜ କରାଯାଇଥିଲା।” ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article