27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସାଉଦିର ଭାରତୀୟ ମାନଚିତ୍ରର ଭୁଲ ଚିତ୍ରକୁ ବିରୋଧ କରିଛି ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭାରତ ଏହାର ବାହ୍ୟ ସୀମାକୁ ଭୁଲ ଚିତ୍ରଣ କରି ସାଉଦି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ପ୍ରତିବାଦ କରିଛି ବୋଲି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ରିୟାଦ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଛି। ମୁଦ୍ରା ନୋଟ୍ | ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ସାଉଦି ଆରବ ଦୂତାବାସ ଏବଂ ରିୟାଦରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି।୨୪ଅକ୍ଟୋବରରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ନୋଟ “ଜି-୨୦ ର ସାଉଦି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅବସରରେ ସାଉଦି ଆରବର ଏକ ସରକାରୀ ତଥା ଆଇନଗତ ନୋଟରେ ଭାରତର ବାହ୍ୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ସୀମାର ଏହି ଭୁଲ ଭୁଲ ଉପସ୍ଥାପନା ପାଇଁ ଆମେ ଉଭୟ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ତଥା ରିୟାଦରେ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସାଉଦି ଆରବକୁ ଆମର ଗୁରୁତପୁର୍ଣଚିନ୍ତା ଜଣାଇଛୁ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବକୁ ତୁରନ୍ତ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ କହିଛୁ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖର ସମଗ୍ର ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳ ଭାରତର ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ବୋଲି ମୁଁ ଆହୁରି ଦୋହରାଇବାକୁ ଚାହେଁ।ବୁଧବାର ଦିନ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପାକିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିଥିବା କାଶ୍ମୀର (ପୋକ) କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଅମଜାଦ ଆୟୁବ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛି ଯେ ରିୟାଦ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନକୁ ପାକିସ୍ତାନର ମାନଚିତ୍ରରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି।”ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନୀ ଦଖଲ କରିଥିବା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନକୁ ପାକିସ୍ତାନର ମାନଚିତ୍ରରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି ” ମିର୍ଜା ବୁଧବାର ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ଵାରା କହିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନର ମାନଚିତ୍ରରୁ ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ କାଶ୍ମୀର।

“ଅନ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରିୟାଦଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅପମାନିତ କରିବାର ପ୍ରୟାସର କିଛି ଅଭାବ ନୁହେଁ, ଯାହା ମଧ୍ୟ ଏହାର ନୂତନ ବ୍ଲକ୍ ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇଛି ଅର୍ଥାତ୍ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ସହିତ ଇସଲାମାବାଦର ବାଢୁଥିବା ନିକଟତରତା ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଆଲୁଅ। ଗତ ମାସରେ, ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ତଥାକଥିତ ରାଜ୍ୟ “ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ” ରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲା। ରାଜ୍ୟସଭାରେ ମତଦାନ ୧୫ ନଭେମ୍ବରରେ ହେବ।ଭାରତୀୟ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ଭାରତ ସରକାର ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କୁ ଦୃଢ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତଥାକଥିତ ଗିଲ୍ଗିଟ ଏବଂ ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ସମେତ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ।ଏହାପୂର୍ବରୁ, ପାକିସ୍ତାନର ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାର ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ନୂତନ ରାଜନୈତିକ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରି ଗୁଜୁରାଟ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଜୁନାଗଡ, ସାର୍ କ୍ରିକ୍ ଏବଂ ମନଭାଦାରର ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ଲଦାଖର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ଦାବି କରିଥିଲେ। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକୀ ପରେ ଏହା ଆସିଥିଲା ​​ଯାହା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟକୁ ବିଶେଷ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article