27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ପମ୍ପିଓଙ୍କ ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ଭ୍ରମଣରେ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା, ଭାରତ ପାଇଁ ନିଆଯାଉଛି |

Must read

ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଅଫିସରେ କ’ଣ ହୋଇପାରେ, ଆମେରିକାର ବସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ଏହି ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୨ + ୨ ଆମେରିକା-ଭାରତ ଆଲୋଚନା ପରେ ଚୀନ୍-ଆମେରିକାର ସ୍ପାଟକୁ ଆଣିଥିଲେ। ଭାରତର ଦ୍ୱାର।ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ମାର୍କ ଏସପର୍ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ, ପୋମ୍ପିଓ ଭାରତ ମହାସାଗରର ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ଗସ୍ତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ବୃହତ ଭୂ-ରାଜନ ical ତିକରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାରେ ପକ୍ଷ ନ ରଖି ନିଜେ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକରେ ଏକ ସ୍ଲିପ୍ ପାଦ ଫେରି ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପରେ, ବେଳେବେଳେ ଏହାର ତୁରନ୍ତ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏହାର ପାଦଚିହ୍ନ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଆମେରିକାର ପ୍ରୟାସକୁ ପଛରେ ପକାଇ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏବେ ମନେ କରୁନଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି। ସୁପର ପାୱାର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ନିକଟରୁ ଖେଳିବା, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଇନାର ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରୁଛି |

ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଏହାର ସାମରିକ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ଆମେରିକା ସହିତ ଏକ ନିବିଡ଼ ସମ୍ପର୍କ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆମେରିକାର ଯୋଗଦାନକୁ ଆହୁରିବଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛି। ନିକଟରେ କ୍ୱାଡ ବୈଦେଶିକ ଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଏବଂ ଜାପାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରି ଜୟଶଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପୋମ୍ପିଓ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିବା ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ତିରଡରେ ଯୋଗ ନଦେବା ପାଇଁ ସତର୍କ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା-ଭାରତ ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତିରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଅନେକ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଛି, ଯାହା ଏକ “ନିୟମ ଭିତ୍ତିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଦେଶ” ଏବଂ “ମୁକ୍ତ, ଖୋଲା, ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ, ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ” ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ରହିଛି।

ପମ୍ପିଓ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଦେଶ – ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ମାଲଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ – ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ବେଲ୍ଟ ଏବଂ ରୋଡ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍ ପାଇଁ ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଚୀନ୍ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଖାଯାଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏହାର ହାମବନ୍ତୋଟା ବନ୍ଦରର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଛି, କଲମ୍ବୋ ବନ୍ଦରରେ ଏକ ଟର୍ମିନାଲ୍ ଏବଂ କଲମ୍ବୋ ସମୁଦ୍ର କୂଳରୁ ଏକ ନୂତନ ସହର ତିଆରି କରୁଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଜଡିତ ଅଛି। ଏହି ତିନୋଟି ଦେଶରେ ପୋମ୍ପିଓ ବାର୍ତ୍ତା ଥିଲା ଯେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି “ଆଇନହୀନ”, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟମକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଛୋଟ ଦେଶକୁ କଣ ଜାଲରେ ଫାନ୍ଦରେ ପକାନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦାବି କରନ୍ତି ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ସେଠାରେ ଥିଲେ ଏହାକୁ ରୋକନ୍ତୁ |

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା: କଲମ୍ବୋରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଏକ ଶିକାରକାରୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ “ଆମେରିକା ଏକ ଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଆସେ, ଆମେ ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ଭାବରେ, ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ”। ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛି: “ଦୁ ଖିତ ସେକ୍ରେଟାରୀ @ ସେକପମ୍ପିଓ, ଆମେ # ଚାଇନା- # ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବନ୍ଧୁତା ଏବଂ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛୁ, ଆପଣଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣରେ ଆପଣଙ୍କ ଏଲିଏନ୍ଭସ୍ ପ୍ରିଡେଟର ଖେଳ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ନୁହଁ। ଆମେରିକା ଏକ ସମୟରେ ଦୁଇଟି ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ସବୁଥର ପରି ସମୟ ”| ପୋମ୍ପିଓଙ୍କ ଆଗମନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଆମେରିକା ଚୀନ୍-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସମ୍ପର୍କରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଏବଂ କଲମ୍ବୋକୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଛି।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋଟାବାୟା ରାଜପାକସା ମଧ୍ୟ ପୋମ୍ପିଓଙ୍କ କଥାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଚୀନ୍ ସହିତ କ ଣ ଜାଲରେ ପଡ଼ିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋଟାବାୟାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ବେଜିଂ କଲମ୍ବୋକୁ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିବାବେଳେ “ଅଧିକ ଆମେରିକୀୟ ନିବେଶ” କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି। ରାଜପକ୍ସା ପୋମ୍ପିଓଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବୈଦେଶିକ ନୀତି କ କୌଣସି ଶକ୍ତି ସହିତ ସମାନ ନୁହେଁ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article