27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ଲେବାନନ୍, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ଆଲୋଚନାକୁ ସମାପ୍ତ କରିଛି |

Must read

ଲେବାନନ୍ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍, ତଥାପି ଯୁଦ୍ଧରେ ବୈଷୟିକ ଭାବରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜାତିସଂଘ ଏବଂ ଆମେରିକାର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ଆଲୋଚନାକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଲେବାନାନର ଜାତୀୟ ସମ୍ବାଦ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ସିଧା ଜାତିସଂଘର ଶାନ୍ତି ରକ୍ଷା ବାହିନୀର ଏକ ବେସରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ। କୌଣସି ଅଗ୍ରଗତି ବିଷୟରେ ଅଳ୍ପ ସୂଚନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଆଲୋଚନାକୁ ଗୁପ୍ତରେ ଘୋଡାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଶେଷରେ ଏହା ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା ଯେ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଆଉ ଏକ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ହେବ ବୋଲି ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ବୁଝାମଣାର ନିକଟ ଲେବାନୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସେମାନେ ନଭେମ୍ବର ୧୧ ରେ ପୁନଃ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ ରେ ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୁଧବାର ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଆମେରିକାର କୂଟନୈତିକ ଶାନ୍ତି ପରେ ଲେବାନନ୍ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏହି ମାସରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱାଶିଂଟନ୍ ଏହାକୁ ଏକ ଐତିହାସିକ ଚୁକ୍ତି ବୋଲି କହି ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସହମତ ହୋଇଛି। ବହାରେନ ଏବଂ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ ପ୍ରଥମ ଆରବ ରାଷ୍ଟ୍ର ହେବା ପରେ ୧୯୭୯ ମସିହାରେ ଇଜିପ୍ଟ ଏବଂ ୧୯୯୪ ରେ ଜୋର୍ଡାନରୁ ଇସ୍ରାଏଲ ସହ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ଏହି ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଲେବାନନ୍ କହିଛି ଯେ ବୁଝାମଣା କେବଳ ବୈଷୟିକ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସହିତ କୌଣସି ରାଜନୀତିକ ସ୍ବାଭାବିକତା ଜଡିତ ନୁହେଁ। ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଅର୍ଥନୀତିକ ସଙ୍କଟରୁ ଲେବାନନ୍ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଆଶା କରୁଛି ତେଣୁ ଏହା ଭୂମଧ୍ୟସାଗରରେ ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନ୍ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିବ।

ଏହାର ଉପକୂଳ ବ୍ଲକ୍ ୯ ନାମକ ଏକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି, କାରଣ ଏହାର ଏକ ବିଭାଗ ୮୬୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର (୩୩୦ବର୍ଗ ମାଇଲ୍) ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଭୟ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏବଂ ଲେବାନନ୍ ଦାବି କରିଛି | ଏନଏନଏ କହିଛି ଯେ ଲେବାନାନର ଏକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଏଥିରେ ବିବାଦର ବିନ୍ଦୁ ଦର୍ଶାଇଥିବା ମାନଚିତ୍ର ଏବଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଏବଂ ବ୍ଲକ ୯ ର ଏକ ଅଂଶ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଲେବାନୀୟ ଅଧିକାରକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ଇସ୍ରାଏଲର ଶତ୍ରୁମାନେ ଏହା ନେଇଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୮ ରେ, ଲେବାନନ୍ ବ୍ଲକ୍ ୯ ଏବଂ ବ୍ଲକ୍ ୪ ରେ ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ପାଇଁ ଅଫଶୋର ଖନନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲା ​​ଯାହା ଶକ୍ତି ବୃହତ୍ ଟୋଟାଲ୍, ଇଏନଆଇ ଏବଂ ନୋଭାଟେକ୍ ସହିତ ଏକ କନ୍ସୋର୍ଟିୟମ୍ ସହିତ ହୋଇଥିଲା | ଏପ୍ରିଲରେ ଲେବାନନ୍ କହିଛି ଯେ ବ୍ଲକ୍ ୪ ରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଖନନ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସର ଚିହ୍ନ ଦେଖାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟିକ ଉପଯୋଗୀ ସଂରକ୍ଷଣ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଦଲାଲ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନା ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମାକୁ ଦେଖୁଥିବାବେଳେ ଏକ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଟ୍ରାକ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଳ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ହେତୁ ହୋଇଛି। ୟୁନିଫିଲର ମୁଖ୍ୟ ମେଜର ଜେନେରାଲ ଷ୍ଟେଫାନୋ ଡେଲ କୋଲ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ସେ ଭୂମି ସୀମାରେ ବିବାଦୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଗ୍ରଗତି କରିବାର ଏକ ଅନନ୍ୟ ସୁଯୋଗ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article