27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ପମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧାର୍ମିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ‘ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ’।

Must read

ଧାର୍ମିକ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ ବୋଲି ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏସିଆ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବେଜିଂ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରରେ କହିଛନ୍ତି। ପମ୍ପିଓ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ମାଲଦ୍ୱୀପ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ପରେ ଶୁକ୍ରବାର, ଭିଏତନାମ ଗସ୍ତକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ – ଯାହାର ବିଶ୍ଵର ସର୍ବ ବୃହତ ମୁସଲମାନ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଛି – ପମ୍ପିଓ ଏହାର ଉଇଗୁରୁ ମୁସଲିମ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲେ।
ଧାର୍ମିକ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ ହେଉଛି ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସମସ୍ତ ଧର୍ମର ଲୋକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ: ମୁସଲମାନ, ବୌଦ୍ଧ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଏବଂ ଫାଲୁନ୍ ଗଙ୍ଗ ଅଭ୍ୟାସକାରୀ।
ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନାସ୍ତିକ ଚାଇନାର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦଳ ବିଶ୍ଵକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ କିମ୍ବା ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ଭଳି ଜିନଜିଆଙ୍ଗରେ ଉଇଗୁରୁ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟାଚାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।


ଅଧିକାର ଗୋଷ୍ଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଜିଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଜବରଦସ୍ତ ଏକୀଭୂତ କରିବାକୁ ତଥା ଏହାର ଇସଲାମିକ ଐତିହ୍ୟକୁ ମୂଳୋତ୍ପାଟନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଜିନଜିଆନ୍ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଉଇଗୁରୁ ଶିବିରରେ ପୀଡିତ। ଚୀନ୍ ଏହି ସଂଖ୍ୟାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଏବଂ ଏହି ଶିବିରଗୁଡ଼ିକୁ ଧନ୍ଦାମୂଳକ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି ଯାହା ଅନେକ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇସଲାମିକ୍ ଉଗ୍ରବାଦକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କୌଶଳ ଶିକ୍ଷା ଦିଏ। ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ରମଜାନରେ ଉଇଗୁରୁ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଘୁଷୁରି ଖାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିବା କିମ୍ବା ମୁସଲମାନ ଶ୍ମଶାନକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ କୌଣସି ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ଯଥାର୍ଥତା ନାହିଁ। ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନିରୂପଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣର ଯଥାର୍ଥତା ନାହିଁ କିମ୍ବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ପିତାମାତା ବୋର୍ଡିଂ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୁନଃ ଶିକ୍ଷିତ ହେବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ନେଇଛନ୍ତି। ପମ୍ପିଓ ଯାହାକୁ ସେ ବେଜିଂର “ଖୁସି ଉଇଗୁରୁର ଚମତ୍କାର କାହାଣୀ” ବୋଲି ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆବାସୀଙ୍କୁ ବିଶ୍ଵାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ଯେ ତୁମର ସହକର୍ମୀ ମୁସଲମାନମାନେ ଯେଉଁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ସେଥିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ … ତୁମର ହୃଦୟକୁ ଖୋଜ। ତଥ୍ୟକୁ ଦେଖନ୍ତୁ। ଏକ ଶାସକ ସରକାର ଏହାର ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି କିପରି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତି ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସହଯୋଗୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଦେଶରେ ବେଜିଂର ଉଇଗୁରୁଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାକୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article