29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଭାରତର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚାର୍ଜ ଡିଫେୟାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

Must read

ଗୁରୁବାର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦେଶର ନୂତନ ଚାର୍ଜ ଡିଫେୟାର ଭାବରେ ଭାରତ ଆଇଏଫଏସ ଅଧିକାରୀ ସୁରେଶ କୁମାରଙ୍କ ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଏକ ଦିନରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ ର ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ୪୦ ସିଆରପିଏଫ କର୍ମଚାରୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନ ଫେଡେରାଲ ମନ୍ତ୍ରୀ ଫୱାଦ ଚୌଧୁରୀ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାରେ ଗର୍ବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପୁଲୱାମା ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ କୋ ଘସ କେ ମାରା ହ i ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାରେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଭାରତକୁ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ରବେଶ କରି ଆଘାତ କରିଛୁ। ପୁଲୱାମାରେ ଆମର ସଫଳତା ହେଉଛି ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସମଗ୍ର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଫଳତା | ତୁମର ସମସ୍ତଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଶ୍ରେୟ ଅଛି (ଏଥିପାଇଁ) |”

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମା ଜିଲ୍ଲାର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସର ଏକ କନଭେନରେ ଫେବୃଆରୀ ୧୪, ୨୦୧୯ ରେ ଏହି ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସିଆରପିଏଫ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବସ୍‌ରେ ବିସ୍ଫୋରକ ବୋଝେଇ ଗାଡି ଚଲାଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦୦ କର୍ମଚାରୀ ଜାମ୍ମୁରୁ ଶ୍ରୀନଗର ଅଭିମୁଖେ ୭୮ ଟି ବସ୍‌ରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାକିସ୍ତାନର ଜେଇଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ (ଜେଏମ) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଏହାର ଭୂମିକାକୁ ବାରମ୍ବାର ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ସ୍ଵୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ଭରଥମ୍ୟାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଦେଶର ନେତୃତ୍ୱ ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ କାମାର ଜାଭେଦ୍ ବାଜୱା, ପାକିସ୍ତାନୀ ମୁସଲିମ୍ ଲିଗ୍-ନୱାଜ୍ (ପିଏମ୍ଏଲ୍-ଏନ୍) ନେତା ସର୍ଦ୍ଦାର ଆୟାଜ ସାଦକଙ୍କ ସମେତ ପାକିସ୍ତାନର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଏକ ବୈଠକରେ ଗୋଡ ଥରି ଉଠୁଥିଲା ଏବଂ କପାଳରେ ଝାଳ ବାହାରୁଥିଲା। ସାଦିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହା ମହମୁଦ କୁରେଶି ଆଇଏଏଫ ପାଇଲଟ ଭରଥମ୍ୟାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ବୈଠକରେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ ନକରାଯାଏ ତେବେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article