27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

୨+ ୨ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକକ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଭାରତ-ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କ ‘ରାଜନୀତି ବାହାରେ’

Must read

ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ ରେ ଆମେରିକା ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବାହାରେ ଏବଂ ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ମୁକାବିଲା କରିବା ତଥା “ବଡ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ” ପାଇଁ ୱାଶିଂଟନ୍‌ର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସହଭାଗିତା ଆବଶ୍ୟକ। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ମୁଖପାତ୍ର ମୋର୍ଗାନ ଅର୍ଟାଗୁସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ତଥା ନିରାପତ୍ତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରକୃତରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହୁଏ କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ। ଉଭୟ ନାଭିଗେସନ୍ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର |

“ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ଏବଂ ସଚିବ ଏସପର୍ଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ଲସ୍ ଦୁଇଟି ପାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ଯିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି, ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବହୁତ ଦିନ ଧରି ରହିଆସିଛି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ”

“ସମ୍ପର୍କ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ବାହାରେ, ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେଣୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆମର ଅନେକ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଭଳି ଆମର ବହୁତ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଅଂଶୀଦାର ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ପ୍ରକୃତରେ ୨ ୨ କରିବାକୁ ସମୟ ନେଇଥାଉ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।”

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ, ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ମାର୍କ ଏସପର୍ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ୨ ଟି ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସାକ୍ଷାତ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଓରାଗାଟସ୍ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତ ସମୟରେ | ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମୌଳିକ ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗ ଚୁକ୍ତିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି | ଅର୍ଟାଗସ୍ ଭାରତକୁ ଆମେରିକାର “ଚୟନକାରୀ ଅଂଶୀଦାର” ବୋଲି କହିଥଲେ ଏବଂ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପମ୍ପିଓ ଏବଂ ଏସପର୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ପାଇଁ କିଛି ସମସ୍ୟା ଅଛି ଯାହାକୁ ସେମାନେ ଏକାକୀ ସାମ୍ନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।“ଏହି ୨ ୨ ସଂଳାପ ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଉଛି ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ପ୍ରକୃତରେ ଉଭା ହୋଇଛି ଏବଂ ବାସ୍ତବରେ ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି ଯାହା ଆମେରିକା ସାମ୍ନା କରୁଛି। ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକାକୀ ସାମ୍ନା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | ଆମେ ସ୍ୱୀକାର କରୁଛୁ ଯେ ଆମକୁ ଭାରତ ଦରକାର | ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଏହି କୌଣଶୀ ବଡ଼ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆମକୁ ସହଭାଗୀତା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article