27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ଦୀପ ରେଡ ଟେକ୍ସାସରେ ବ୍ଲୁ ୱେଭକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି |

Must read

ଟେକ୍ସାସ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ଆଡଭାନ୍ସ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଷ୍ଟଡିଜ୍ର ଏସିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦେବେଶ କାପୁର କହିଛନ୍ତି। “ଆପଣ ଦେଖନ୍ତି ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ କେବଳ ଏସୀୟ ଆମେରିକୀୟ ନୁହଁନ୍ତି ଅନ୍ୟ ଏସୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ସେହି ଗୋଷ୍ଠୀ ହିଁ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବ କିମ୍ବା ଭାଙ୍ଗିବ। ”ବାସ୍ତବରେ, ଅନ୍ୟ କେତେକ ପ୍ରବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ଚୟନକର୍ତ୍ତା | ବିଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ ଆମେରିକା ଆସିଥିଲେ – ମେକ୍ସିକାନ୍ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସିପ୍ରବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ହାର | ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଏକମାତ୍ର ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଅଟନ୍ତି।

ଗତ ବର୍ଷ ହଷ୍ଟୋନ୍ ଫୁଟବଲ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୫୦,୦୦୦ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଆୟୋଜନ କରିଥିବା ଟ୍ରମ୍ପ ଭାରତ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ବାମପନ୍ଥୀ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛନ୍ତି, ଯାହା ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପାର୍ଟିର ପ୍ରବାସୀ ତଥା ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତି ବିଭାଜନକାରୀ ଭାଷଣ ଦ୍ୱାରା ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶାନ୍ତି, ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ଏବଂ ପେନସିଲଭାନିଆ ୟୁନିଭରସିଟି ସହ ସହଭାଗିତାରେ ୟୁଗୋଭ୍ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ ଭୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୨ପ୍ରତିଶତ ବିଡେନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି, ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୨୨ପ୍ରତିଶତ।

ରାଜନୈତିକ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏହି ଧାରାକୁ ଉଠାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଟେକ୍ସାସରେ ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏସୀୟ ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରିବା ଉପରେ ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ସୁପର ବିଜୟ ପାଣ୍ଠିର ସଭାପତି ବରୁଣ ନିକୋର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ଆମର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ବିତାଉଛୁ, ଆମର ଶକ୍ତି ଟେକ୍ସାସରେ ଅଛି।ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଟ୍ରମ୍ପ ଜିତିବେ କି ନାହିଁ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପାର୍ଟି ଆଗକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଭାରତୀୟ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ ଭୋଟ୍ ବ୍ଲକ୍ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି: ୨୦୨୦ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପ୍ରାଥମିକ ତୁରେ, ସିଲିକନ୍ ଭ୍ୟାଲିରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟମାନେ ସମସ୍ତ ଓଲିଉଡ ଅପେକ୍ଷା ଅଭିଯାନକୁ ଅଧିକ ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଧନୀ ଅଟନ୍ତି | ପ୍ରବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ସରକାରୀ ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରନ୍ତି | ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ – ଏବଂ ସେମାନେ ଉପାନ୍ତ ସହରଗୁଡିକରେ ଭଲ ଭାବରେ ଅନୁବନ୍ଧିତ ହେବାକୁ ଲାଗନ୍ତି |

ଡେମୋକ୍ରାଟଙ୍କ ପାଇଁ ଟେକ୍ସାସ୍ ଏକ ଦୃଢନୀଳ ମୂଳଦୁଆ ହେବା ଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ, କିନ୍ତୁ ଧାରାବାହିକକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା କଷ୍ଟକର | ୨୦୧୨ରେ, ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଶାବାଦୀ ମିଟ୍ ରୋମନି ଟେକ୍ସାସ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୧୬ ପ୍ରତିଶତ ପଏଣ୍ଟରେ ଜିତିଥିଲେ ୨୦୧୬ ରେ ଟ୍ରମ୍ପ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଏହାର ୩୮ ନିର୍ବାଚନୀ ଭୋଟ୍ (ମାଇନସ୍ ଦୁଇଟି ତ୍ରୁଟି) ୯ ପଏଣ୍ଟରେ ଜିତିଥିଲେ | ସଦ୍ୟତମ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଟେକ୍ସାସରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସୁବିଧା ବିଡେନଙ୍କଠାରୁ ପଏଣ୍ଟକୁ ଖସି ଆସିଛି ଏବଂ ପାର୍ଟିହୀନ କୁକ ରଜ୍ନାତିକ ରିପୋର୍ଟ ବୁଧବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟକୁ ଏକ “ଟସ୍ ଅପ୍” କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛି।ନିକୋର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ନିର୍ବାଚନକୁ ଟେକ୍ସାସକୁ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ଆସନ୍ତା ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଭିଯାନ ସମୟରେ ହେବ। ସମସ୍ତ ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରବୃତ୍ତି ସେହି ଦିଗକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଟେକ୍ସାସରେ ଦ୍ରୁତତମ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ”

ହ୍ୟୁଷ୍ଟନ୍ ଉପକଣ୍ଠରେ ଗତିଶୀଳ ଖେଳାଯାଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସେବା ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରେଷ୍ଟନ୍ କୁଲକର୍ଣ୍ଣି ଟେକ୍ସାସର ୨୨ ତମ କଂଗ୍ରେସ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଟୋପି ରିଙ୍ଗରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଟେକ୍ସାସରେ ଜନସଂଖ୍ୟାଗତ ଧାରାବାହିକ କିପରି ବଦଳିଛି ତାହାର ଏକ ସୂଚକ ଭାବରେ କୁଲକର୍ଣ୍ଣିଙ୍କ ଅଭିଯାନ ୨୭ ଟି ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ଫୋନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିଛି – ଯାହା ଭାରତରେ ସାଧାରଣ ଭାବରେ କୁହାଯାଉଥିବା ୬ ଟି ଭାଷା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ |ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଆମେରିକୀୟ ଭୋଟର ସଶକ୍ତିକରଣ ଟେକ୍ସାସ ପରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତଗଣତି କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ତଥା ଜାତୀୟ ବାମପନ୍ଥୀ ଭୋଟର ଗୋଷ୍ଠୀ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଶିଷ୍ଟ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ କନେଷ୍ଟବଳମାନେ ଆମେରିକାର ଶୀର୍ଷ ଚାକିରିରେ ଉଠିଛନ୍ତି। ରାଜନୀତି ମଧ୍ୟ, ଯେପରିକି ସମ୍ପ୍ରତି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ନିକ୍କି ହେଲି ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଲୁଇସିଆନା ଗୋ। ବବି ଜିନ୍ଦଲ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ, ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପରି, ଯେଉଁମାନେ ଶିଖ, ମୁସଲମାନ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article