27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

କାହିଁକି ଆମେରିକାର ଘନିଷ୍ଠ ଆଲିଙ୍ଗନ ଭାରତ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ।

Must read

ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବିସ୍ତୃତ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଭାଗିଦାରୀକୁ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ-ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର୨ + ୨ ଯନ୍ତ୍ରକ କୌଶଳ ହେଉଛି ପ୍ରାଥମିକ ଯାନ | ଅକ୍ଟୋବର ୨୭ ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହାର ତୃତୀୟ ବୈଠକ ନଭେମ୍ବର ୩ ରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନକୁ ଯିବାକୁ ମାତ୍ର ଏକ ସପ୍ତାହ ସମୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବତନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ବିବେକ କାଟଜୁ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ “ଏହି ୨+ ୨ ଅଧିବେଶନର ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ଵାଭାବିକ ଥିଲା କାରଣ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଟେ – ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜୋ ବିଡେନ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଆଗରେ ବହୁତ ଭଲ ”

ବୋଧହୁଏ, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମୌଳିକ ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗ ଚୁକ୍ତିନାମା କୁ ବିଳମ୍ବ ନକରି ସିଲ୍ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରମୁଖ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ମୁକାବିଲାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ସମୟ ପରୀକ୍ଷିତ କୂଟନ .ତିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଅବମାନନା କରିଛନ୍ତି। ଏକ ପାର୍ଟନର ସରକାର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଆକଳନ ଯେ ଅଧିକ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଆମେରିକାରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମର୍ଥନ ରହିଛି ବୋଲି ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ କାଟଜୁ ତାଙ୍କ ମତରେ ଲେଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ସ୍ଵୀକାର କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ଯୋଗ୍ୟତା ଅଛି, ସେ ଏକ ସଚେତନତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି: “ଯେତେବେଳେ ସମ୍ପର୍କର ସାମଗ୍ରିକ ଢାଞ୍ଚା ଏବଂ ଦିଗ ଅନୁକୂଳ ଅଟେ, ସେଗୁଡିକ ବାହ୍ୟ କାରଣରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଅଲଗା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ” |ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଘନିଷ୍ଠ ଆଲିଙ୍ଗନ ସର୍ବଦା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।

ଭାରତ-ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କ ସକରାତ୍ମକ ଭାବରେ ଆଗକୁ ବଞ୍ଚିବ କିନ୍ତୁ ଆଗକୁ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ଆମେରିକାର ରଣନୀତିରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ। ଏଥିସହ, ବିଡେନ୍ ପ୍ରଶାସନ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ବକ୍ତୃତା ହେତୁ |ମତ |ସଂଜୀବ ବାରୁହ ଲେଖିଛନ୍ତି: ଆମେରିକୀୟମାନେ ରାଜନୈତିକ ଶକ୍ତିର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଭରସା କରିପାରିବେ କି?ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କରେ କାଟଜୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ବିଡେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଯଦି ଆମେରିକାର ଲୋକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ହୋଇଥିବ, ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ବୃଦ୍ଧି ଆମେରିକାର ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ମୂଲ୍ୟରେ ନୁହେଁ।

“ତଥାପି, ଏହା ନିୟୋଜିତ ରଣନୀତି ଏବଂ ପଦ୍ଧତିଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ବର ତୁଳନାରେ ଭିନ୍ନ ହେବ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଟ୍ରମ୍ପ ୨ ପ୍ରଶାସନ, ନିର୍ବାଚନ ସମାପ୍ତ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଚୀନ୍ ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ, ସତର୍କତା ଏବଂ ଚତୁରତା ଭଲ କୂଟନ .ତିକ ୱାଚୱାର୍ଡ | ସେମାନେ ଭୟଭୀତତା କିମ୍ବା ଭିନ୍ନତାକୁ ସୂଚୀତ କରନ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ସଂରଚନାର କିଛି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଅଲଗା ହୋଇଯାଏ, ସେମାନଙ୍କ ଆଇନଗତ ଢାଞ୍ଚା ବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି |

ପୂର୍ବଟି ଏକ ବାହ୍ୟ ଉପାଦାନର ବିରୋଧ ଉପରେ ଆଧାରିତ ହୋଇନପାରେ, ଶେଷଟି ପ୍ରାୟ ସବୁବେଳେ | ସହଯୋଗୀତା ଏକ ବୃହତ ଶକ୍ତି ହେଲେ ସ୍ଵାଧୀନତା ହରାଇବା ଦ୍ୱାରା ସହଭାଗୀତା ଅପେକ୍ଷା ମିଳିତ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରେ |ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ତଥା ରଣନୀତିକ ନୀତି ନିର୍ଣ୍ଣୟକାରୀମାନେ ନିଜକୁ ପଚାରିବାକୁ ଥିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି: ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନର ଚୀନ୍ ରଣନୀତି, ବର୍ତ୍ତମାନର ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ତୁଳନାରେ ଚାଇନା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବା ଉଚିତ୍ କି? ଭାରତର ଚିନ୍ତାଧାରା ସହିତ ଜଡିତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା? ” କାଟଜୁଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article