35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଚୀନ୍ ସହିତ ଅର୍ଥନୀତିକ ଅସନ୍ତୋଷ କାହିଁକି ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଚାବିକାଠି: ଚାବି ୮ ପ୍ରମୁଖ ପଏଣ୍ଟ |

Must read

ଭାରତକୁ ଚାଇନାର ରପ୍ତାନି କ୍ରମାଗତ ହାରରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି, ଯେହେତୁ ୨୦୧୭-୧୮ ରେ ୬୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରୁ ଏହା ୨୦୧୯-୨୦ ରେ ୪୮.୭ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ଦେଶ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସହିତ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଶତ୍ରୁ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତରେ ଦାବି କରାଯାଉଛି। ଚୀନ୍ ବୋଧହୁଏ ଦୁନି ଆର ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯେଉଁଥିରେ ବିଶ୍ଵ୧୩୦ ର ୧୩୦ରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥନୀତି ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ସରସ୍ୱତ୍ୱ ରହିଛି। ବାଣିଜ୍ୟରେ ଏହି ଉପର ହାତ ମଧ୍ୟ ଉଦାର ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଚାଇନାର ଆକ୍ରୋଶ ଏବଂ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ବିରୁଦ୍ଧରେ କହିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଛି। ସଂସ୍କାରର ପ୍ରଥମ ସେଟ୍ ରେ, ଆମକୁ ଭାରତକୁ ଆସୁଥିବା ଚାଇନାର ସାମଗ୍ରୀର ଚୟନ ବୈଠକ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଚୀନ୍ ନିଜେ ଏହି କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛି ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଜାପାନ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଆଣ୍ଠୁରେ ଆଣିଛି। ଆମକୁ ଯେଉଁଠାରେ ଆବଶ୍ୟକ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଆଣ୍ଟି-ଡମ୍ପିଂ, ପ୍ରତିସ୍ଥାପନ, ​​ଏବଂ ଆର୍ବିଟ୍ରେସନ୍ ର ମିଶ୍ରଣ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଅନେକ ଦେଶ ନିଜ ମାଟିରେ ବିଦେଶୀ କାଉଣ୍ଟିଗୁଡିକର ବ୍ୟବସାୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟି-ଡମ୍ପିଂ ଏବଂ ଭେଦଭାବକାରୀ ଶୁଳ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି। ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ଦ୍ଵାରା ଏହିପରି ବହୁମୁଖୀ ପଦକ୍ଷେପ ବିରୋଧ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ୨୦୦୩ ର ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲ କୁକୁଡ଼ା ଆଣ୍ଟି-ଡମ୍ପିଂ ମାମଲାରେ ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ଜମିର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏକ ଦେଶର ସର୍ବଭୌମିକ ଅନୁଯାୟୀ ଡମ୍ପିଂ ଆଣ୍ଟି ମେକାନିଜିମ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାକୁ ପସନ୍ଦ କରି ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ଦେଶର ଘରୋଇ ଆଇନର ପ୍ରକ୍ରିୟାଗତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ନକରିବା ପାଇଁ ଏକ କମ୍ପାନୀର ଦାଖଲକୁ ଅବମାନନା କରି ଦେଶ ଧାରା ୬.୮ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ନାହିଁ।

ସେହିପରି, ୨୦୦୩ ର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ-କାନାଡା ସଲମାନ ମାମଲାରେ ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ନିୟମ କରିଛି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଚିକିତ୍ସା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନୁହେଁ। ଏହି ମାମଲାରେ ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଧାରା ୫.୫ କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁନାହିଁ, କାରଣ ଏହା ଦ୍ଵାରା ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ନିୟାମକ ସଂରକ୍ଷଣ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଉପରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନୁହେଁ। ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଦେଶ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବିନିଯୋଗ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବିନିଯୋଗ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ବାତିଲ କିମ୍ବା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ନିରାପତ୍ତାର ତର୍କ ସର୍ବଦା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି | ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଯାହାକି ଭେଦଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଳ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ସଂସ୍କାର ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କିମ୍ବା କମ୍ବଳ ବର୍ଗରେ ଭେଦଭାବକାରୀ ଶୁଳ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତକୁ ଚାଇନାର ସାମଗ୍ରୀର ପ୍ରବାହକୁ ଭାରତ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଚାଇନାର ସାମଗ୍ରୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅଂଶ କମ୍ ମୂଲ୍ୟର ଜିନିଷ ଅଟେ | ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟର ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଶୁଳ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପକୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟର ସାମଗ୍ରୀ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଭିଏତନାମ ଆଡକୁ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇପାରେ କାରଣ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟର ସାମଗ୍ରୀର ବହୁଳ ଉତ୍ପାଦନରେ ଦେଶ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବୃହତ୍ ଭାବରେ ଉଭା ହେଉଛି, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article