27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ଆସନ୍ତାକାଲି ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ବଙ୍ଗଳା ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନଖର ଭେଟିବେ।

Must read

ତିନି ଦିନିଆ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନଖର ଗୁରୁବାର କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଧନଖର ଦିଲ୍ଲୀ ଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା। ରାଜଧାନୀକୁ ଧନଖରଙ୍କ ଗସ୍ତ ଖବର ରାଜନୈତିକ ସର୍କଲରେ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର କାରଣ ହୋଇଛି ଯେ ସେ ଶାହାଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିପାରନ୍ତି। ରାଜ ଭବନ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ। ଜୁଲାଇ ୨୦ ରେ ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ବୈଠକରେ ଧନଖର କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବଙ୍ଗଳାର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍ବେଗଜନକ ଏବଂ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ଏକ ଶିଖର ଧାରରେ ଅଛି। ସେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପରିଚାଳନା, ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ରିଲିଫ୍ ବଣ୍ଟନ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଶାସନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ ଭବନ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କ ଏକ ନୂତନ ସ୍ତରକୁ ଛୁଇଁଛି। ରାଜନୈତିକ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଏବଂ ପୋଲିସର ଅତ୍ୟଧିକ ଦଳୀୟ ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାଜନକ ତଥା ବିପଜ୍ଜନକ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ପୋଲିସର ଭୂମିକା ଅନେକ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତ ଅଟେ ଏବଂ ଆଚରଣ ନିୟମକୁ ଅବମାନନା କରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏହା ଏକ ଆଦର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଧନଖର ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଜୁଲାଇରେ ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଛନ୍ତି।

ନିକଟରେ ରାଜ୍ୟ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଅନେକ ଥର ଧନଖରଙ୍କୁ ଭେଟିଥିବା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ନେତାମାନେ ତାଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ତ୍ରିନାମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ ତଥା ମୁଖପାତ୍ର ସୌଗତା ରୟ କହିଛନ୍ତି, “ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଚାକିରୀକୁ ଠିକ୍ କରିବାକୁ ପଡୁଥିବାରୁ ଧନଖର ମଧ୍ୟ ତାହା କରୁଛନ୍ତି। ଏହାର କୌଣସି ରାଜନୀତିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ନାହିଁ। ” କୌତୂହଳ ବିଷୟ ହେଉଛି, ରାଜ୍ୟପାଳ ନଭେମ୍ବର ମାସକୁ ଦାର୍ଜିଲିଂର ସୁନ୍ଦର ରାଜ୍ୟପାଳ ଗୃହରେ ଅତିବାହିତ କରିବେ | “ଅତୀତରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏହା କରିଛନ୍ତି। ସେ ପାହାଡରେ ପାଗକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦଦାୟକ ବୋଲି ରୟ କହିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ, ଟିଏମସି ସରକାର ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ସହ ଧନଖରଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ପରଠାରୁ ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article