27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ସାଉଦି ଆରବ ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ଥାନର ମାନଚିତ୍ରରୁ ପୋକ୍, ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଅପସାରିତ ହୋଇଛି ।

Must read

ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏବଂ ଇସଲାମାବାଦ ପାଇଁ ଏକ ଅସୁବିଧାରେ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିଥିବା କାଶ୍ମୀର (ପୋକ) ଏବଂ ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନକୁ ପାକିସ୍ତାନର ମାନଚିତ୍ରରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏଏନଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ପୋକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଅମଜାଦ ଆୟୁବ ମିର୍ଜା ଟ୍ୱିଟରରେ ଏହି ସୂଚନା ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ମାଇକ୍ରୋବ୍ଲଗିଂ ସାଇଟକୁ ନେଇ ଅମଜାଦ ଆୟୁବ ମିର୍ଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନୀ ଦଖଲ କରିଥିବା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନକୁ ପାକିସ୍ତାନର ମାନଚିତ୍ରରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି !!!!

ପୋକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ତାଙ୍କର ଉପରୋକ୍ତ ଟୁଇଟ୍ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ଟୁଇଟ୍ ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, “ସାଉଦି ଆରବର ଭାରତକୁ ଦିୱାଲୀ ଉପହାର – ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଏବଂ କାଶ୍ମୀରକୁ ପାକିସ୍ତାନର ମାନଚିତ୍ରରୁ ହଟାଇଦିଏ | ନଭେମ୍ବର ୨୧-୨୨ରେ ଜି -୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରିବାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ସାଉଦି ଆରବ ଏକ ୨୦ ରିୟାଲ୍ ନୋଟ୍ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପରେ ଆସିଛି | ୨୦ ଟି ରିୟାଲ୍ ନୋଟରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ଵ ମାନଚିତ୍ରରେ ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ (ଜିବି) ଏବଂ କାଶ୍ମୀରକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଅଂଶ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇ ନାହିଁ। ପରିବର୍ତ୍ତିତ ବିଶ୍ଵ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରଠାରୁ ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ନୀତି ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ଦେଶଗୁଡିକ ଉପରେ ଏକ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଏକ ପାରାଦୀପ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦେଖିଛି। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ସହ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନିଆଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ୟୁଏଇ ସହିତ ଏହାର ସମ୍ପର୍କକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିବାର ଦେଖିଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଅପମାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article