27 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଜାପାନ ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ଶୂନ କାର୍ବନ ହେବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଛନ୍ତି

Must read

ସୋମବାର ଜାପାନର ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୟୋଶିହିଡେ ସୁଗା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚନ୍ଦ୍ର ଜେଇ-ଇନ୍ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଉଭୟ ଦେଶରେ ପୂର୍ବରୁ ରହିଥିବା ଶକ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟର ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି। ଏପ୍ରିଲରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେତୁ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲା। ଏହାର ନୀତି ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଡିକାର୍ବୋନାଇଜ୍ କରିବା ଏବଂ କୋଇଲା ଆର୍ଥିକ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ “ସବୁଜ ନୂତନ ଡିଲ୍” ଥିଲା | ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଇଲାରୁ ୪୦% ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି ଏବଂ ନିକଟରେ ବିଦେଶରେ କୋଇଲା କାରଖାନାକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଇଛି, ନିକଟରେ ଭିଏତନାମର ଭଙ୍ଗ୍ ଆଙ୍ଗ୍ ୨ ପ୍ଲାଣ୍ଟ, ଯାହା ଜାତୀୟ ବିରୋଧ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲା ​​(ଅଧିକ ପଠନ ଦେଖନ୍ତୁ) |

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚନ୍ଦ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାକୁ ଦେଇଥିବା ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି: “ଶକ୍ତି ଉତ୍ସକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଦୃଢ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି, ତଥାପି ଆମକୁ ଅନେକ ଜିନିଷର ଉନ୍ନତି କରିବାକୁ ପଡିବ। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ଆମେ ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା କାର୍ବନ ନିରପେକ୍ଷ ଆଡକୁ ଯିବା | ଆମେ କୋଇଲା ଶକ୍ତିକୁ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ସହିତ ବଦଳାଇ ନୂତନ ବଜାର ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଚାକିରି ମଧ୍ୟ କରିବୁ। ” ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଦୁତିକ ଏବଂ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଯାନ ପାଇଁ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣରେ ୭.୧ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ କୋରିଆର ରାସ୍ତାରେ ୧୧୬,୦୦୦ ବୈଦୁତିକ ଏବଂ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଯାନ ଯୋଡିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଜାପାନ ହେଉଛି ବିଶ୍ଵର ପଞ୍ଚମ ବୃହତ୍ତମ କାର୍ବନ ନିର୍ଗତକାରୀ ଏବଂ ଏହାର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କୋଇଲା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ନିଟ୍ ଶୂନ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଦେଶର ଶକ୍ତି ରଣନୀତିର ଏକ ମରାମତି ଆବଶ୍ୟକ ହେବ, ଯାହା ଏହାର ସମସ୍ୟାପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଣବିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ କୋଇଲା ଶକ୍ତି ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ |

ଜାପାନର ଖାଦ୍ୟକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଗା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଉ ଅର୍ଥନୀତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନୁହେଁ। ଆମକୁ ଆମର ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ହେବ ଯେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶିଳ୍ପ ଗଠନ ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ ଯାହା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆଣିବ। ” ଜାପାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ପଦକ୍ଷେପ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଘୋଷଣାକୁ ଅନୁସରଣ କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ୨୦୬୦ ସୁଦ୍ଧା କାର୍ବନ ନିରପେକ୍ଷ ହୋଇଯିବ। ୨୦୫୦ ଶୂନ ନେଟ୍ କାର୍ବନ ସମୟସୀମା ସ୍ଥିର କରିଥିବା ଅନ୍ୟ ସରକାରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଈଊ, କାନାଡା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦ୍ଵାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକି ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ଶୂନ୍ୟ ନିଟ୍ ନିର୍ଗମନ ହାସଲ କରିବ ବୋଲି କହିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଘୋଷଣା ନିବେଶକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥିଲା।

ନିକ୍କେ ଏସିଆ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଏସିଆ ଇନଭେଷ୍ଟର୍ ଗ୍ରୁପ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରେବିକା ମିକୁଲା-ରାଇଟ୍ଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ପୂର୍ବ ଏସିଆର ତିନୋଟି ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଶତାବ୍ଦୀର ମଧ୍ୟଭାଗରେ କିମ୍ବା ଶୂନ ନିର୍ଗମନ ପାଇଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ରହିଛି। ଏହା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବଜାର ସଙ୍କେତ ଯାହାକି ଅନ୍ୟ ଏସୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ କାର୍ବନ-ଘୋର ବାଣିଜ୍ୟ ଭାଗିଦାରୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ଦୃଢ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଯାହା ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଡିକାର୍ବୋନାଇଜକୁ ଯାଉଛି। ” ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କେବି ଫାଇନାନସିଆଲ୍ ଗ୍ରୁପ୍, ସାମସଙ୍ଗ ସି ଆଣ୍ଡ ଟି ଏବଂ ଜାତୀୟ ଶକ୍ତି ଉପଯୋଗୀ କେପକୋ କୋଇଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ବାହାରିବା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article