27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ନିର୍ବାଚନୀ ବଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ଏଡିଆର ଜରୁରୀ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି

Must read

ଆସୋସିଏସନ ଫର ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ରିଫର୍ମସ୍ (ଏଡିଆର) ନିର୍ବାଚନ ବଣ୍ଡ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଚାରାଧୀନ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା (ପିଏଲ) ର ଜରୁରୀ ତାଲିକା ଦାବି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆବେଦନକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଦିନ ଆବେଦନ ୨୦୧୭ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ଏହାର ପିଏଲ ତାଲିକା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି। ଏହି ମାମଲା ଗତ ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦ ରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଆସିନାହିଁ। ଏଡିଆର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ଆଡଭୋକେଟ୍ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯ ରୁ ୨୮ ମଧ୍ୟରେ ୨୯ ଟି ପ୍ରାଧିକୃତ ଶାଖା ମାଧ୍ୟମରେ ନିର୍ବାଚନ ବଣ୍ଡ ଜାରି ଏବଂ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

ଆବେଦନ କହିଛି, “ଯଦିଓ ଜାନୁୟାରୀ ୨, ୨୦୧୮ ତାରିଖର ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ, ଏପ୍ରିଲ୍, ଜୁଲାଇ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ନିର୍ବାଚନ ବଣ୍ଡ ବିକ୍ରି ହେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି; ଏପ୍ରିଲ ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲାଯାଇ ନଥିଲା, ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା। ” ଫାଇନାନ୍ସ ଆକ୍ଟରେ କରାଯାଇଥିବା ସଂଶୋଧନ ଯାହା ମନି ବିଲ୍ ଭାବରେ ପାସ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନୀ ବଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ କର୍ପୋରେଟ୍ ପାଣ୍ଠି ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ମାର୍ଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା। ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏହି ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଅଭାବ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଏଡିଆର ଦ୍ଵାରା ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଦାନଗୁଡିକ ଶତପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ଛାଡ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଆୟକର ବିଭାଗକୁ ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ।

ଆବେଦନପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ନିର୍ବାଚନୀ ବଣ୍ଡ ସ୍କିମ୍ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଅସୀମିତ କର୍ପୋରେଟ୍ ଦାନ ତଥା ଭାରତୀୟ ତଥା ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଅଜ୍ଞାତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଖୋଲିଛି ଯାହା ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରକାଶରୁ ନିର୍ବାଚନୀ ବଣ୍ଡର | ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ ରେ ଏଡିଆର ଆବେଦନଗୁଡିକ ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ନିର୍ବାଚନ ବଣ୍ଡ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଆବେଦନ କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ସମାନ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା | ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୧୯ ରେ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ନିର୍ବାଚନ ବଣ୍ଡ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରାପ୍ତ ଦାନର ଏକ ସିଲ୍ କଭର୍ ବିବରଣୀରେ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ଆଦେଶରେ, ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ବଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ “ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହା ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପବିତ୍ରତା ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ” ଯାହା ଏକ ଗଭୀର ଶୁଣାଣି ଆବଶ୍ୟକ କରେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article