35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଇସ୍‌ଲାମୋଫୋବିଆକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଫେସବୁକକୁ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଭାରତକୁ ଟାଣିଛନ୍ତି

Must read

ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଫେସବୁକ ସିଇଓ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ସୋସିଆଲ ନେଟୱାର୍କରେ ଇସଲାମୋଫୋବିୟାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ନିଷେଧାଦେଶକୁ ଆହ୍ଵାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତରେ ପୋଟସଟ ନେଇଥିଲେ। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ବଢୁଥିବା ଇସଲାମୋଫୋବିୟା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିବାକୁ ଲେଖୁଛି ଯାହା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଘୃଣା, ଉଗ୍ରବାଦ ଏବଂ ହିଂସାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛି ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ଫେସବୁକ୍ ସମେତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର ମାଧ୍ୟମରେ।” ହୋଲକୋଷ୍ଟକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା କିମ୍ବା ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଥିବା ଯେକୌଣସି ପୋଷ୍ଟିଂ ଉପରେ ଫେସବୁକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ବିଶ୍ଵର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମାନ ଧରଣର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଖାନଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଜବାବରେ ଜଣେ ଫେସବୁକ ମୁଖପାତ୍ର ରଏଟର୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ପାନୀ ସବୁ ପ୍ରକାର ଘୃଣା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏବଂ ଏହା ଜାତି, ବର୍ଣ୍ଣ, ଜାତୀୟ ଉତ୍ପତ୍ତି କିମ୍ବା ଧର୍ମ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଆକ୍ରମଣକୁ ଅନୁମତି ଦେଇନାହିଁ | ମୁଖପାତ୍ର ଏକ ଇମେଲ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ଘୃଣାର ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ହଟାଇବୁ। କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ନାଗରିକତ୍ୱ ଅଧିକାର ଏବଂ ପୋଷାକଠାରୁ ପୂଜା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପସନ୍ଦରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଖାନ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ ମୁସଲିମ ବିରୋଧୀ ଆଇନ ତଥା ପଦକ୍ଷେପ ଯେପରିକି ସିଏଏ ଏବଂ ଏନଆରଏ ତଥା ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟରେ ହତ୍ୟା କରିବା ଏବଂ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଦାୟୀ କରିବା ଇସଲାମୋଫୋବିଆର ଘୃଣ୍ୟ ଘଟଣାର ପ୍ରତିଫଳନ ଅଟେ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଇସଲାମ ଆତଙ୍କବାଦ ସହ ଜଡିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଇସଲାମକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବା ନିନ୍ଦନୀୟ କାର୍ଟୁନ୍ ପ୍ରକାଶନ ଏବଂ ପବିତ୍ର ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। “ଏହା ଫ୍ରାନ୍ସରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କର ଅଧିକ ପୋଲାରାଇଜେସନ୍ ଏବଂ ମାର୍ଜିନାଇଜେସନ୍ ହେବ। ଫରାସୀମାନେ ଉଗ୍ରବାଦୀ ଉଗ୍ରବାଦୀ ମୁସଲମାନ ନାଗରିକ ଏବଂ ଇସଲାମର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ମୁସଲମାନ ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିପରି ପାର୍ଥକ୍ୟ କରିବେ? ” ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ କହିଛନ୍ତି ଯେକୌଣସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସୀମାବଦ୍ଧତା ଉଗ୍ରବାଦକୁ ଆଣିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି “ବିଶ୍ଵର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।” ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ଏବଂ ଅପମାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଇସଲାମୋଫୋବିୟା ଉପରେ ସମାନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ପାଇଁ ଇସଲାମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଘୃଣା କରିବାକୁ କହିବି ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫେସବୁକ୍ ସିଇଓଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘୃଣାର ବାର୍ତ୍ତା ସମୁଦାୟ ଉପରେ ନିଷେଧ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। କେତେକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଘୃଣ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ” ଇସଲାମୋଫୋବିୟା ନିଷେଧ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ବିଶ୍ଵକୁ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏହା ନିଜେ ପକ୍ଷପାତିତା ଏବଂ ପକ୍ଷପାତର ପ୍ରତିଫଳନ ଅଟେ ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article