32 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଚାଇନା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ତାରିଖ ସ୍ତିର।

Must read

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧର ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରିସାରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିବା ପରେ ବିଜେପିର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଦେବ ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ସାମାନ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ସହିତ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା କଥାବାର୍ତ୍ତା ପରେ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ଚମତ୍କାର ଦାବି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଦେବ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ହେବାର ତାରିଖ ଏବଂ ରାମ ମାଣ୍ଡିର ନିର୍ମାଣ ପୂର୍ବରୁ ଠିକ ଭାବରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବା ପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାର ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ।

“ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସବୁ ତାରିଖ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି, କେବେ ଘଟିବ। ରାମ ମାଣ୍ଡିର ଏବଂ ଧାରା ୩୭୦ ଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭଳି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହିତ କେବେ ଯୁଦ୍ଧ ହେବ।” ବିଜେପି ବିଧାୟକ ସଞ୍ଜୟ ଯାଦବଙ୍କ ଘରେ ଏକ ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ବିଜେପି ୟୁପି ମୁଖ୍ୟ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଏବଂ ବିଏସପିଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭାବେ ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ କରି ସେମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ଭୋଟ୍ ଦେବେ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ।ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର କୁମାର ଦେବ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାର ଦେଶ ତଥା ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କରୁନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ପରିବାର ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସୀମା ଉପରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ପଥ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି।

ଅଗଷ୍ଟ ୨୯-୩୦ ର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ରାତିରେ ଚୀନ୍ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ସୈନ୍ୟମାନେ ସାମରିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସମୟରେ ଆସିଥିବା ପୂର୍ବ ସହମତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟମାନେ କେବଳ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ତସୋ ହ୍ରଦର ଦକ୍ଷିଣ କୂଳରେ ସୀମାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଖାଲି କରିନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ଭୂମିରେ ତଥ୍ୟକୁ ଏକପାଖିଆ ଭାବରେ ବଦଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟାକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକି ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୨୦ ଜଣ ଯବାନ ଚରମ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବେଜିଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରିନାହିଁ। ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ରେ, ଏମଈଏ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଦୁଇ ଦେଶର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡରମାନେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍ ପୁଣି ଥରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ଅଛି। ଅବଶ୍ୟ, ଭାରତୀୟ ସେନା ପୁନର୍ବାର ଏକପାଖିଆ ସ୍ଥିତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ପ୍ରୟାସକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ ରେ, ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର (ସିସିପି) ମୁଖପାତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ସୀମା) ପାର ହୋଇ ଚୀନ୍ ସୀମା ପାଟ୍ରୋଲିଂ ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ‘କ୍ରୋଧିତ ଭାବରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ’। ଭାରତୀୟ ସେନା ଚୀନ୍‌ର ସମସ୍ତ ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଭାରତ ସୀମା ଉପରେ ଅବହେଳା ତଥା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବଢାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି। ଅଧିକନ୍ତୁ, ଚାଇନାର ଦାବିକୁ ଖୋଲା ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଘଟଣାର ଏକ ଫଟୋ ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସେକ୍ଟରର ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ’ର ଦକ୍ଷିଣ କୂଳରେ ସୈନ୍ୟମାନେ ମିଳିତ ଭାବରେ ବର୍ଚ୍ଛା, ଗୁଳି, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାଥମିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ରାଇଫଲ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ବିଳମ୍ବିତ ସ୍ଥିତିର ସ୍ଥିତିକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ବୈଠକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ଭାରତର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇ ଚୀନ୍ ପିଏଲ୍ଏ ସୈନିକଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article