27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଅଧିକ ରାଜସ୍ୱ ପାଇବା ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଭାରତରେ ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ |

Must read

କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ଵାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥନୀତିକ ସଙ୍କଟ ଏବଂ ରାଜସ୍ୱ ଉପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚାପ ପୁଣିଥରେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ବଢାଇପାରେ। ସୂତ୍ର ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଲିଟର ପିଛା ଆଉ -୬- ବୃଦ୍ଧି ଶୀଘ୍ର ଆସିପାରେ ଯଦି ସରକାର କୋଭିଡ-୧୯ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବ୍ୟାଘାତ ବିରୋଧରେ ଅତିରିକ୍ତ ଅର୍ଥନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ପାଇଁ ଅଧିକ ଉତ୍ସ ସଂଗ୍ରହ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ଏହି ସ୍ତରର ବୃଦ୍ଧି ସରକାରୀ ବର୍ଷକୁ ୬୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ଯୋଗାଇପାରେ | ବାଲାନ୍ସ ଅବଧିରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇପାରିବ | ଦୁଇଟି ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଡ୍ୟୁଟି ଗଠନକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି ଏବଂ ଘୋଷଣାର ପ୍ରକୃତ ସମୟ ଶୀଘ୍ର ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ଵାରା ଦୁଇଟି ଦ୍ରବ୍ୟର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନିକଟରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେବ ନାହିଁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ ବୃଦ୍ଧିରେ ଏକ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ସମୟ ଆଦର୍ଶ ହେବ କାରଣ ଗତ ଏକ ମାସ ଧରି ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଯଦିଓ ବିଶ୍ଵର ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟ ନରମ ହୋଇ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ପ୍ରାୟ ୪୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏକ ବ୍ୟାରେଲ ୪୫ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ | ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ଲିଟର ପିଛା ୧୮ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଲିଟର ପିଛା ୧୨ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସରକାର ସଂସଦର ଅନୁମୋଦନ ନେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ଆଦାୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିନଥିଲେ। ମେ ମାସରେ, ଏହା ପେଟ୍ରୋଲରେ ୧୨ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲରେ ୯ ଟଙ୍କ କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଅତିରିକ୍ତ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ବଢାଇଲା | ଏହା ସରକାରଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ଲିଟର ପିଛା ୬ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଲିଟର ପିଛା ୩ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସ୍ଥାନ ଛାଡିଛି। ଏହି ବିକଳ୍ପ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି |

ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଡ୍ୟୁଟିରେ ଯେକୌଣସି ବୃଦ୍ଧି ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ କାରଣ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିପାରେ କିମ୍ବା ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ କାରଣ ତେଲ ମୂଲ୍ୟ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ | ତଥାପି, ଇନ୍ଧନ ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସର ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ଏହି ଉତ୍ପାଦକୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଅଧିକ ଟ୍ୟାକ୍ସ କରାଇବ | ବର୍ତ୍ତମାନର ଟିକସ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଡ୍ୟୁଟିରେ ଆଉ କୌଣସି ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଏହା ୭୫-୮୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ | ଏହି ସମୟରେ ଉଚ୍ଚ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ଠେଲି ଦେଇପାରେ। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ତେଲ ରାଜସ୍ୱରେ ୧.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦରୁ ବାର୍ଷିକ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ରାଜସ୍ୱ ଭାବରେ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାଏ | କୋଭିଡ -୧୯ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବ୍ୟାଘାତ ଏବଂ ଜିଏସ୍ଟି କ୍ଷତିପୂରଣ ଅଭାବକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ହେତୁ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଛି। ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟ ପାଇଁ ଜିଡିପିର ୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article