27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ନଭେମ୍ବର୨ରେ ମୋଦୀ ଭାରତରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି।

Must read

ବିଶେଷ କରି ଭିତ୍ତିଭୂମି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଶରେ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାର ପ୍ରୟାସର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନଭେମ୍ବର ୫ ରେ ଶୀର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଣ୍ଠି ତଥା ସାର୍ବଭୌମିକ ଧନ ପାଣ୍ଠି (ଏସଡବ୍ଲ୍ଵଇ) ର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରିମିୟମ୍ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ | ମୋର ମାଗଣା ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ | ଏହି ସଭାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବା କାନାଡା, ସିଙ୍ଗାପୁର ଏବଂ ଆମେରିକାର ସାର୍ବଭୌମିକ ଧନ ପାଣ୍ଠି, ପେନ୍ସନ୍ ପାଣ୍ଠି ଏବଂ ବିଶ୍ଵର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଣ୍ଠି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ସମ୍ମିଳନୀ ଭାବରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ବୈଠକ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ସରକାରୀ ସର୍କଲ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିଥାଏ ଯେ ଭାରତରେ ବିଦେଶୀ ନିବେଶକଙ୍କ ଆଗ୍ରହକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ପରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଥିବାରୁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ସୁଯୋଗକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଉଭୟ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ସେବା ପାର୍ଶ୍ୱରେ, ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଜିନିଷଗୁଡିକ ଭଲରେ ପରିଣତ ହେଉଛି | ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ, ଭାରତର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ରୟ ପରିଚାଳକ ସୂଚକାଙ୍କ (ପିଏମାଆଇ) ଆଠ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଦ୍ରୁତତମ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରିଛି | ଏହା ବୋଧହୁଏ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛି ଯେ ମହାମାରୀ ସତ୍ତ୍ ଉଭୟ ଘରୋଇ ଇକ୍ୱିଟି ପାଣ୍ଠି ଏବଂ ବିଦେଶୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦୃଢ ପ୍ରବାହ ଦେଖୁଛି।

ଭାରତରେ ଘରୋଇ ଇକ୍ୱିଟି ନିବେଶ ଏହି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୮.୬୬ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯେହେତୁ ସମଗ୍ର ୨୦୧୯ ରେ ୧୬.୨୭ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ବିନିଯୋଗ ହୋଇଛି। ୨୦୧୮ ରେ, ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ୧୦.୮ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏପ୍ରିଲ-ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ରେ ଏଫଡିଆଇ ପ୍ରବାହ ୧୩% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୩୫.୭୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଏପ୍ରିଲ-ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଏଫଡିଆଇ ଇକ୍ୱିଟି ପ୍ରବାହ ୨୭.୧୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହା ଗତ ଆର୍ଥିକ ତୁଳନାତ୍ମକ ଅବଧିରେ ଇକ୍ୱିଟି ପ୍ରବାହ ତୁଳନାରେ ୧୬% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଆଗାମୀ ବୈଠକରେ, ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଣ୍ଠି ବିଦେଶରେ ସେୟାରର ସିଧାସଳଖ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଏବଂ ଇକ୍ୱିଟି ସେୟାରର ଦୃଢ ତାଲିକାର ସର୍ତ୍ତ ଉପରେ ସରକାରୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇପାରେ; ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ମାଲିକାନା ସୀମା ଯେଉଁଠାରେ ନିବେଶ ଭାରତ ଯେଉଁ ଦେଶ ସହିତ ଭାରତ ସୀମା ବାଣ୍ଟିଥାଏ ସେହି ଦେଶ ମାଧ୍ୟମରେ ନିବେଶ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ବୋଲି ଶିଳ୍ପ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ଏଫଡିଆଇ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ହୋଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚାଇନାରୁ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଅଂଶୀଦାରଙ୍କ ସହ ଆମେରିକାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି। ଗୁଜୁରାଟ ଭିତ୍ତିକ ସିଟିରେ ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆର୍ଥିକ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆସିପାରେ। ସହରରେ ଅର୍ଥନୀତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ସରକାର ଏକମାତ୍ର ଆର୍ଥିକ ନିୟାମକ ଭାବରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆର୍ଥିକ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରାଧିକରଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି | ସହରରେ ଦୋକାନ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ, ବୀମା ସଂସ୍ଥା, ସମ୍ପତ୍ତି ପରିଚାଳନା କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସେବା ସଂସ୍ଥାକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ନିୟାମକ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article