27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଚୀନ୍ ସୀମା ସାମରିକ ଉପସ୍ଥିତି ବୃଦ୍ଧି କରିଛି, ଲଦାଖ କେବଳ ଟାର୍ଗେଟ ନୁହେଁ ।

Must read

ଚୀନ୍ କେବଳ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ସ୍ଥାନ ନୁହେଁ, ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମିର ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଥିଏଟର କମାଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସହିତ ଏହାର ସାମରିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉନ୍ନୟନ ଉପରେ ନିୟୋଜନ ଏବଂ ନବୀକରଣ ହୋଇଥିବା ଧ୍ୟାନ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଯେ ସୀମାର ଦ୍ରୁତ ସାମରିକକରଣ ମଧ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବୁଦ୍ଧ ଲାସା ଉପରେ ତିବ୍ଦତର ସିନିକାଇଜେସନ୍ ଚଳାଇବା ପ୍ରୟାସ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ। “ଆମେ ସାଧାରଣତଃ ଆଶା କରିଥିଲୁ ଯେ ଇନଫ୍ରା ଅପଗ୍ରେଡ୍ ର ଫୋକସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଅଫ୍ ପଏଣ୍ଟରେ ସୀମିତ ରହିବ, ମୁଖ୍ୟତ ଭାରତରୁ ଆକସାଇ ଚିନ୍ ଦଖଲ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସଶସ୍ତ୍ର ବିପଦକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ନୁହେଁ ବୋଲି ଜଣେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉନ୍ନୟନ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାମରିକ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଅଧିକାରୀ ତିବ୍ଦତ ଅଞ୍ଚଳର ସାଟେଲାଇଟ୍ ଚିତ୍ରକୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଲାସାର ଗୋଙ୍ଗଗାର ଏୟାରବେସରେ ଖନନ ହୋଇଥିବା ପାହାଡରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ, କଳିଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶର ଗୋଲମୁଦ ଠାରେ ଥିବା ବୃହତ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସୁବିଧା, ଜିନଜିଆନ୍ ଅଞ୍ଚଳର କାନକ୍ସିୱାର୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ରାସ୍ତା ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି। ୧୯୬୨ ଯୁଦ୍ଧ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ନୟାଙ୍ଗୁଲୁ ଏବଂ ନିଙ୍ଗଚିରେ ହୋଟାନ୍ ଏୟାରବେସ୍ ଏବଂ ସୀମା ନବୀକରଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଅରୁଣାଚଳ ସୀମାଠାରୁ ୬୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ନୟାଙ୍ଗୁଲୁ ପୁନର୍ବାର ୧୯୬୨ ଯୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଅଗ୍ରଗାମୀ ସୀମା କ୍ୟାମ୍ପ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା |
ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ଡେମୋକୋକ ଲାଇନଠାରୁ ମାତ୍ର ୮୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଶିକାନେଙ୍କ ବିକାଶ ଏବଂ ଅଧିକୃତ ଆକସାଇ ଚିନ୍‌ରେ ମାବଡୋ ଲା କ୍ୟାମ୍ପ ନିକଟରେ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ନିର୍ମାଣର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ବିଶ୍ଵ ସମୁଦାୟର ଧ୍ୟାନ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ଉପରେ ରହିବ, ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ନେତୃତ୍ୱ ତିବ୍ଦତରେ ଏହାର ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଲଗାଇବା ଜାରି ରଖିବ | ଜଣେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିକାରୀ ତିବ୍ଦତରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ “ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୁର୍ଗ” ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ୨୦ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ରେ ପ୍ରମୁଖ ନେତା ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଆହ୍ଵାନକୁ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥିରତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଲୁହା କ୍ଲାଡିଏଲ୍ଡ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି। ତିବ୍ଦତ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇ ସି ସୀମା ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଢ କରିବା, ତିବ୍ଦତରେ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ “ପ୍ରତ୍ୟେକ (ତିବ୍ଦତୀୟ) ଯୁବକଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଭଲ ପାଇବା ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ପାଇଁ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।


ଚାରିବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ରେ ତିବ୍ଦତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଇଁ ନୂତନ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସଂଯୋଜକ ଭାବରେ ଆମେରିକାର ଗଣତନ୍ତ୍ର, ମାନବ ଅଧିକାର ଏବଂ ଶ୍ରମ ବ୍ୟୁରୋର ସହକାରୀ ସଚିବ ରବର୍ଟ ଏ ଡେଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ସହିତ ତିବ୍ଦତ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି। ପିପୁଲ୍ସ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ ଚାଇନା ଏବଂ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଦଲାଇ ଲାମା ମଧ୍ୟରେ ତିବ୍ଦତୀୟମାନଙ୍କର ଅନନ୍ୟ ଧାର୍ମିକ, ସାଂସ୍କୃତିକ ତଥା ଭାଷାଭିତ୍ତିକ ପରିଚୟ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଡେଷ୍ଟ୍ରୋ ଏକ ଦିନ ପରେ ୱାଶିଂଟନରେ ନିର୍ବାସିତ ତିବ୍ଦତୀୟ ସରକାରର ମୁଖ୍ୟ ଲବସଙ୍ଗ ସାଙ୍ଗେଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ସୋଡୋଷୋ ଦଶକରେ ନିର୍ବାସିତ ତିବ୍ଦତୀୟ ସରକାରର ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ତିବ୍ଦତୀୟ ବ୍ୟାପାରରେ ଆମେରିକାର ସଂଯୋଜକ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଚୀନ୍ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରୁଥିବାବେଳେ ଗୁପ୍ତଚର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ତିବ୍ଦତୀୟ ବୌଦ୍ଧ ପାଇଁ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଦଲାଇ ଲାମା ଜୀବନ୍ତ ଦେବତା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଲାସା ଉପକଣ୍ଠରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି। ବେଜିଂ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କୁ ଡାକେ, ଯିଏକି ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ଜଣେ “ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି” ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ନେତା, ବିଭାଜନକାରୀ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି। ତିବ୍ଦତୀୟମାନଙ୍କ ସାମୟିକ ନେତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦଳ ବୌଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବ ଯେତେବେଳେ ସୀମା ଭାରତ ସୀମାରେ ଏକ ସାମରିକ ପ୍ରାଚୀର ନିର୍ମାଣ କରିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article