28 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ପାଇଁ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

Must read

ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଦୁଇଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ – ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ମାର୍କ ଏସପର୍ ୨+ ୨ ଭାରତ-ଆମେରିକା ସାକ୍ଷାତ ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୂଟନୈତିକ ଯୋଗଦାନ ହେବ – କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ। ଉଭୟ – ପମ୍ପିଓ ଏବଂ ଏସପର୍ – ସୋମବାର ଦିନ ସେମାନଙ୍କ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକ କରିବେ। ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ଏକ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି | ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ୨ + ୨ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଘଟିବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ତଥା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନେତାଙ୍କ ମିଳିତ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ହେବ ଯେ କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବିଦେଶୀ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟଙ୍କୁ ଭେଟିବେ – ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଦୋହାଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଅନ୍ତର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଆଲୋଚନାରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ବୁଝାମଣକାରୀ ଡ। ଚାଇନାର ଆକ୍ରୋଶ ବ୍ୟତୀତ ଇଣ୍ଡୋ ପାସିଫିକ୍ ସଂକଳ୍ପ, କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଯୋଗଦାନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ।

ଆମେରିକାର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିମାଳୟ ଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଚରଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହା ଭାରତ ଭଳି ସମାନ ସହଭାଗୀମାନଙ୍କ ସହ କାମ କରିବା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଏକ ସାମରିକ ଚୁକ୍ତି, ବିଇସିଏ କିମ୍ବା ମୌଳିକ ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗ ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାକ୍ଷର ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏହା ଚାରୋଟି ଭିତ୍ତିଭୂମି ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟରୁ ଶେଷ ଏବଂ ଏହା ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ବିସ୍ତାରିତ ଭୌଗଳିକ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉଭୟ ଦେଶ ସହଯୋଗକୁ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଏବଂ ଜାତିସଂଘର ନୌସେନାର ନିମିଜ୍ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ପାସ୍ ଅଭ୍ୟାସ କରିଥିଲେ। ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବାଣିଜ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଦୂରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଭାରତ ବାହାରେ ଭାରତରେ ସି୧୭ ଏବଂ ପି୮ ର ବୃହତ୍ତମ ଜାହାଜ ଅଛି ଏବଂ ୨୦୨୦ ରେ, ଆମେରିକାର ୨୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିକ୍ରୟ ଭାରତକୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କ୍ୱାଡ୍ ଗ୍ରୁପିଂ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ମାସ ଆରମ୍ଭରେ, ପୋମ୍ପିଓ ଟୋକିଓରେ ଇଏଏମ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ସହିତ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ | ନଭେମ୍ବର ୩ ରେ ଆମେରିକା ନିର୍ବାଚନକୁ ଯିବାର ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ପମ୍ପିଓଙ୍କ ଗସ୍ତ ଆସିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article