27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ଚାଇନା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନେପାଳର ଜମିକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଦଖଲ କରିଛି

Must read

ଚୀନ୍ ବେଆଇନ ଭାବେ ନେପାଳର ଜମିକୁ ସାତୋଟି ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ ବ୍ୟାପିଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ଫ୍ଲାଗ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବେଜିଂ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି ଏବଂ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଜମିଜମାକୁ ନେପାଳୀ ସୀମାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଉଛି। ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ନେପାଳୀ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ଏନସିପି) ଚାଇନାର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ସିସିପି) ର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାରୁ ପ୍ରକୃତ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇପାରେ। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ନେପାଳର ସର୍ଭେ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କ ଆଗରେ ଚୀନ୍‌ର ଜମି ଅକ୍ତିଆର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଜମି ଦଖଲ ଯୋଜନାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ନେପାଳୀ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଡୋଲାଖା, ଗୋର୍ଖା, ଡାର୍କୁଲା, ହୁମଲା, ସିନ୍ଧୁପାଲଚୋକ୍, ସାଧୁବାସାବା ଏବଂ ରସୁୱା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଚୀନ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାକୁ ଡୋଲାଖାର ନେପାଳ ଆଡକୁ ୧,୫୦୦ ମିଟରକୁ ଠେଲି ଦେଇଛି ଏବଂ ଡୋଲାଖାର କୋରଲାଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୀମା ସ୍ତମ୍ଭ ନମ୍ବର ୫୭ କୁ ଠେଲି ଦେଇଛି, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ କୋରଲାଙ୍ଗର ଶୀର୍ଷରେ ଥିଲା | ସେହିପରି ଡୋଲାଖା ଭଳି ଚୀନ୍ ଗୋରଖା ଜିଲ୍ଲାର ସୀମା ସ୍ତମ୍ଭ ସଂଖ୍ୟା ୩୫ , ୩୭ ଏବଂ ୩୮ ଏବଂ ସୋଲୁଖମ୍ବୁର ନାମ୍ପା ଭଞ୍ଜିଆଙ୍ଗରେ ସୀମା ସ୍ତମ୍ଭ ନମ୍ବର ୬୨ କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛି | ପ୍ରଥମ ତିନୋଟି ସ୍ତମ୍ଭ ରୁଇ ଗାଁ ଏବଂ ଟମ୍ ନଦୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଯଦିଓ ନେପାଳର ସରକାରୀ ମାନଚିତ୍ରରେ ଏହି ଗାଁକୁ ନେପାଳୀ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଏବଂ ଗାଁର ନାଗରିକମାନେ ନେପାଳ ସରକାରଙ୍କୁ ଟିକସ ଦେଉଛନ୍ତି, ଚୀନ୍ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରି ଏହାକୁ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଚୀନ୍‌ର ତିବ୍ଦତ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିଛି।

ପୂର୍ବରୁ ନେପାଳର ଏକ ଅଂଶ ଥିବା ଅନେକ ଘର ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନୁକରଣ କରାଯାଇଛି | ନେପାଳ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ନିକଟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆଣି ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ଜମି ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ମାମଲା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲା। ଚାରିଟି ନେପାଳୀ ଜିଲ୍ଲା ଅଧୀନରେ ଥିବା ଅତି କମରେ ୧୧ ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚୀନ୍ ନେପାଳୀ ଜମି ଦଖଲ ବିଷୟରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଅଧିକୃତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ହମ୍ଲାର ଭାଗଦେର ନଦୀ, କର୍ଣ୍ଣାଲୀ ନଦୀ, ସଞ୍ଜେନ୍ ନଦୀ ଏବଂ ରସୁଆରେ ଲେମ୍ଡେ ନଦୀ ସମେତ ନଦୀଗୁଡ଼ିକର ଧରିବା ସ୍ଥାନ ଅଟେ; ସିନ୍ଧୁପାଲଚୋକ୍ରେ ଭର୍ଜୁଗ ନଦୀ, ଖରଣ ନଦୀ ଏବଂ ଜାମ୍ବୁ ନଦୀ, ଭୋଟେକୋଶି ନଦୀ ଏବଂ ସାଧୁବାସାବର ସାମଜୁଗ ନଦୀ; କାମଖୋଲା ନଦୀ ଏବଂ ଅରୁଣ ନଦୀ | କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସିର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ନେପାଳ ୨୦୦୫ ମସିହାରୁ ଚୀନ୍ ସହ ସୀମା କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରଖିବାକୁ ବାରଣ କରିଛି କାରଣ ନେପାଳ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଜମି ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରି ଚୀନ୍‌କୁ ଅପମାନିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article