35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଜାତିସଂଘର ସଫଳତା ପାଇଁ ଭାରତ ଗଭୀର ବିନିଯୋଗ କରିଛି ବୋଲି ଇଏମ୍ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି

Must read

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ପ୍ରତି ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ.ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆଲୋକପାତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଜାତିସଂଘର ସଫଳତା ପାଇଁ ଏହା ଗଭୀର ବିନିଯୋଗ କରିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଆମର ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ନ୍ୟୁୟର୍କ ଭିତ୍ତିକ ବିଶ୍ଵ ସଂସ୍ଥାର ୭୫ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ଏକ ଷ୍ଟାମ୍ପ ରିଲିଜ ହେବାର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ୭୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜାତିସଂଘ ବିଶ୍ୱର ଦେଶଗୁଡିକ ଗୋଟିଏ ଛାତ ତଳେ ଆସିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଜାତିସଂଘର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଚାର୍ଟରର ନୀତିନିୟମଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାରେ ଭାରତ ନିଜର ହୃଦୟ ଏବଂ ଆତ୍ମାକୁ ବିନିଯୋଗ କରିଛି।

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଜଣେ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ଭାରତର ଆଗାମୀ ଦୁଇ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଉପରେ ସେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ରେ ୟୁଏନଏସସିର ଜଣେ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ଆମର ଅଷ୍ଟମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ। ଜାତିସଂଘର ୭୫ ବର୍ଷର ଦୀର୍ଘ ଯାତ୍ରା ର ଐତିହାସିକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ, ଆମେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଏବଂ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ହାତ ମିଳାଇବାକୁ ସୁପାରିଶ କରୁଛୁ, ଏହାର ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କର ଆକାଂକ୍ଷା ନିକଟତର ଏବଂ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆମର ଲୋକମାନଙ୍କର ଆକାଂକ୍ଷା। ”
ଭାରତର ଡାକ ବିଭାଗ ପୂର୍ବରୁ ୧୯୫୪, ୧୯୮୫ ଏବଂ ୧୯୯୫ ରେ ଜାତିସଂଘର ୯, ୪୦, ୫୦ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବରେ ଏହିପରି ସ୍ମରଣୀୟ ଡାକ ଷ୍ଟାମ୍ପ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ସଚିବ ପଶ୍ଚିମ ବିକାଶ ସ୍ୱରୂପ, ସଚିବ (ପୋଷ୍ଟ), ଡାକ ବିଭାଗ ଏବଂ ଜାତିସଂଘ ଡାକ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ, ଭାରତର ୨୨ଟି ଜାତିସଂଘର ମୁଖ୍ୟ, ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଏବଂ ନ୍ୟୁୟର୍କ, ପ୍ୟାରିସ୍, ଜେନେଭା, ଭିଏନା, ରୋମ୍ରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। , ବ୍ୟାଙ୍କକକ୍ ଏବଂ ନାଇରୋବି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article