27 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହିଂସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଭାରତ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଉତ୍ତର ଆଲାଇନ୍ସର ନେତା ଅଟ୍ଟା ନୁର ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି

Must read

ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜନେତା ତଥା ତାଲିବାନ ବିରୋଧରେ ଉତ୍ତର ଆଲାଇନ୍ସ ପ୍ରତିରୋଧ ଗୋଷ୍ଠୀର ପୂର୍ବତନ ସଦସ୍ୟ ଅଟ୍ଟା ମହମ୍ମଦ ନୁର ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ହର୍ଷ ଭି ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲାଙ୍କ ସହ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରତି ହିଂସା ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ଶାନ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି। ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି, “ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଚାଲିଥିବା ଶାନ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହିଂସା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବୈଠକରେ ମତ ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା। ଆମେ ଆମର ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦୋହରାଇଛୁ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ବିକାଶ ଦିଗରେ “

ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାର ଏବଂ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା କିମ୍ବା ଆନ୍ତରିଷ୍ଟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ନିକଟରେ ତାଲିବାନ ସମର୍ଥିତ ଦେଶର ଦକ୍ଷିଣ ହେଲମାଣ୍ଡ ପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରବଳ ହିଂସା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦ୍ଵାରା ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟ ଦେଶରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଆସିଛି। ଅଟ୍ଟା ନୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଇବାନ ସହ ଜଡିତ ହେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର ଅଧିକାର ରହିଛି।

ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ତୃତୀୟ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନେତା ଅଟ୍ଟା ନୁର। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତଥା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଉଚ୍ଚ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅବଦୁଲ୍ ରସିଦ ଦୋଷ୍ଟମ୍ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ। ୨୦୧୬ ରେ, ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ମଜାର-ଇ-ସରିଫରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ କନସୁଲେଟ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ର ଉଠାଇ ଏହାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ୧୯୯୦ ଦଶକରେ ଦେଶରେ ତାଲିବାନ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ, ନୁର ଅହମ୍ମଦ ଶାହା ମାସୁଦଙ୍କ ନୋଥରନ ସାମ୍ନାରେ କମାଣ୍ଡର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article