30.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 25, 2021

ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ନେପାଳ ଗସ୍ତକୁ ଚାହିଁ ରହିଛି ।

Must read

ଭାରତ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଏମଏମ ନାରାଭାନେଙ୍କ ନେପାଳ ଗସ୍ତକୁ ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର -୬ ମଧ୍ୟରେ ନରଭାନେ ନେପାଳରେ ରହିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ନେପାଳର ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଜେନ ପୂର୍ଣ୍ଣା ଚନ୍ଦ୍ର ଥାପା ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ନେପାଳର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଦ୍ୟା ଦେବୀ ଭଣ୍ଡାରୀ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିନିଯୋଗ ସମାରୋହରେ ନେପାଳୀ ସେନାର ଜେନେରାଲ୍ ମାନ୍ୟବର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ନରଭାନେଙ୍କ ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ ୱିଙ୍ଗ (ଆରଏ) ମୁଖ୍ୟ ସାମନ୍ତ କୁମାର ଗୋଏଲ ଗୁରୁବାର କାଠମାଣ୍ଡୁ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

ଓଲିଙ୍କ ମୁଖପାତ୍ର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଥାପା ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ଵାରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଲିଙ୍କ ସହ ଗୋଏଲଙ୍କ ଆଲୋଚନାରେ ନେପାଳ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ନହେବା ଏବଂ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ସହଯୋଗ ଜାରି ରଖିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ମେ ’ମାସରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ନେପାଳ ଦାବି କରୁଥିବା ଲିପୁଲେଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସୀମା ରାସ୍ତା ଉଦଘାଟନ କରିବା ପରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ମାଡ ହୋଇଥିଲା। କାଠମାଣ୍ଡୁ ଏକ ନୂତନ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରି ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ କାଲାପାନି, ଲିପୁଲେଖ ଏବଂ ଲିମ୍ପିୟାଧୁରା ଦେଖାଯାଇଛି, ଯାହା ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ, ନେପାଳର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଧାଡି ପଠାଇ ଦେଇଛି। ସୀମା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖି ନାହାଁନ୍ତି, ଯଦିଓ ଉପରୋକ୍ତ ଲୋକମାନେ ଅଜ୍ଞାତତା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରଏ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମ୍ପର୍କକୁ ଶାନ୍ତ କରିବ ଏବଂ ଅଧିକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଭୂମି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଦୁଇ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୃଢ ଏବଂ ନେପାଳରେ ୧୩୬,୦୦୦ ଭାରତୀୟ ସେନା ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ଦୃଢ ସଂଯୋଗର ଅଂଶବିଶେଷ ବୋଲି ଉପରୋକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ ରେ କ୍ୟାବିନେଟ ପୁନଃନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ଉପ-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇଶ୍ୱର ପୋଖରେଲଙ୍କୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଓଲିଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ କିଛି ଲୋକ ଭାରତୀୟ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାର ଇଚ୍ଛାର ସୂଚକ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ତେବେ ଲୋକମାନେ ଏ ବାବଦରେ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର କାରଣ ହୋଇଥିଲେ। ଜଣେ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଏହାକୁ ନେପାଳ ସରକାରରେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବୁଝାମଣା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଷୟ ବୋଲି ଦେଖୁଛୁ। ଲୋକମାନେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ନେପାଳର ନେତାମାନେ ନିଜେ ଯାହାକୁ “ରୋଟି-ବେଟି କା ରିଷ୍ଟା” ବୋଲି କହିଛନ୍ତି – ଦୁଇ ଦେଶର ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ତରଣ- ବିବାହ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଲ୍ ଲିଙ୍କ୍ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ସନ୍ଦର୍ଭ – ଏବଂ ଏହା ଏକ ମୂଳଦୁଆ ବୋଲି କହିଛି। ନେପାଳ ସହିତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ସଂଯୋଗ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article