35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଅନିଶ୍ଚିତ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ରଣନୀତି |

Must read

ଏହା ପ୍ରାୟତ ନୁହେଁ ଯେ ଜଣେ ବସିଥିବା କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ବହି ପଢିବାକୁ, ବସିଥିବା କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଛାଡିଦିଅ | ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବସିଥିବା ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ କାଗଜରେ କଲମ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଏହା ବିଶେଷ ଭାବରେ ଛାତ୍ର, ବିଦ୍ୱାନ, ବିଶ୍ଳେଷକ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତିର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ଅଟେ। ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଦି ଇଣ୍ଡିଆ ୱେ: ଏକ ଅନିଶ୍ଚିତ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ରଣନୀତି ହେଉଛି ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରରେ ଭାରତର ଆଚରଣର ଉତ୍ସ ଏବଂ ବିଶ୍ଵ କ୍ରମରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତିର ବିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ | ୧୯୭୭ ରୁ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ସେବାରେ ଏକ ଭିନ୍ନ କ୍ୟାରିୟର ସହିତ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବାର ଦେଖିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ | ଏହା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଅଶାନ୍ତ ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତର ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରିବାକୁ ଆସେ | ଏବଂ ସମସାମୟିକ ରାଜନୀତିରେ ଏକ ଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରୟାସରେ ସେ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଜଣେ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସକାରୀଙ୍କ ପାନଚେ ସହିତ ଏହା କରନ୍ତି | ସେ ଏଠାରେ ଥିବା ଆଠଟି ପ୍ରବନ୍ଧକୁ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା କଥାବାର୍ତ୍ତାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଉଦୀୟମାନ ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରୀୟ ଶୃଙ୍ଖଳା, ଆମେରିକାର ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ପ୍ରାଥମିକତା, ଚୀନ୍‌ର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଏହାର ପରିଣାମ, ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ, ଜାତୀୟତା ଭଳି ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି। ଏବଂ ଏହାର ଅସନ୍ତୋଷ, ମହାଭାରତ ଭାରତୀୟ ରଣନୀତିର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରିଜିମ୍ ଭାବରେ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାସ୍ତବତାକୁ ପୋଷ୍ଟ କଲା | ବିଭିନ୍ନ ଥିମ୍ ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ ଅଟେ, ତାହା ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ପ୍ରାଥମିକତା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚକ |

ଯେଉଁ କାରଣଗୁଡିକ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତିର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ, ବହିର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ଥାନ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ତଥା ସୁରକ୍ଷା ନୀତି ପାଇଁ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ? ବହିର ଅନ୍ୟତମ ଉଦ୍ଧୃତ ଧାଡି ମଧ୍ୟରୁ ଜୟଶଙ୍କର ଲେଖିଛନ୍ତି: ଆମେରିକାରେ ଜଡିତ ହେବା, ଚୀନ୍ ପରିଚାଳନା କରିବା, ୟୁରୋପର ଚାଷ କରିବା, ଋଷିଆକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେବା, ଜାପାନକୁ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସମୟ। ଚାଇନାର ପରିଚାଳନାକୁ ଏକାଧିକ ଆକାରରୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଏ – ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକଠାରୁ ଶକ୍ତି ବିଚାରର ବିସ୍ତୃତ ସନ୍ତୁଳନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଯଦିଓ ସୀମା ସହିତ ସାଂପ୍ରତିକ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଲେଖାଯାଇଥିଲା, ତଥାପି ଜୟଶଙ୍କର ଭାରତର ନୀତିଗତ ପଥ ବିଷୟରେ ସୂଚିତ କରିସାରିଛନ୍ତି ଯେ “ସୀମା ଏବଂ ସମ୍ପର୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ଅଲଗା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ” ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚୀନ୍ଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଆଗ ତଥାପି, ଏହି ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକରେ ୱୁହାନ ଆତ୍ମାର ଏକ ଖୁଲାସା ଅଛି ଯେତେବେଳେ ଜୟଶଙ୍କର ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ “ବିଶ୍ଵର କମନ୍ସକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଏବଂ ବିଶ୍ଵ ସାମଗ୍ରୀରେ ସହଯୋଗ କରିବାରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଆଗ୍ରହ ବହୁ ଭିନ୍ନ ନୀତି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀ ଆଣିଛି।”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article