30.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 25, 2021

ସୈନ୍ୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରି ଚୀନ୍ ନୂତନ ସୈନ୍ୟ ଗଠନ କରୁଛି ।

Must read

ସାମରିକ-କୂଟନୈତିକ ଆଲୋଚନାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଲଦାଖର ଘର୍ଷଣ ବିନ୍ଦୁରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରୁଥିବାବେଳେ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ନୂତନ ସଂରଚନା ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଏବଂ ତିବ୍ଦତରେ ଆକସାଇ ଚିନ୍ ଦଖଲ କରିବା ପାଇଁ ସୈନ୍ୟ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରୁଛି। ଅତି କମରେ ଏହି ଶୀତରେ ଲଦାଖରେ ୧,୫୯୭ କିଲୋମିଟର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ଏଲଏସି) | ବରିଷ୍ଠ ସୈନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ୩ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗଫୁଟରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏକ ବିଶାଳ ମଞ୍ଚ ନିର୍ମାଣକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଛନ୍ତି – ପ୍ରାୟ ଚାରିଟି ଫୁଟବଲ୍ କ୍ଷେତ୍ରର ଆକାର – ଗୋଗ୍ରା-ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଅକସାଇ ଚିନ୍ରେ ସୀମା ଠାରୁ ୧୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସୀମାଠାରୁ ୮୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଜିନଜିଆଙ୍ଗରେ କାମୁଫ୍ଲେଜ୍ ଅଧୀନରେ ଯାନ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ନୂତନ ନିୟୋଜନ ନିଆଯାଇଛି |

ଭାରତୀୟ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଆକସାଇ ଚିନ୍ ଭିତରେ ୯୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ କ୍ୟାମ୍ପରେ ସୈନ୍ୟ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଏବଂ ଲଦାଖର ଡେମୋକୋକ ଦେଇ ତିବ୍ଦତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଗାଡି ଚଳାଚଳ କରିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଗୁପ୍ତଚର ଗାଲୱାନ୍ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ କଙ୍ଗକା ଲା ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆକସାଇ ଚିନ୍ରେ ଠାରୁ ୮ ରୁ ୨୦ କିଲୋମିଟର ସ୍ଥାନ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି | ସୈନ୍ୟ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ପାଇଁ ଆକସାଇ ଚିନ୍କୁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ମାର୍ଗ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୬୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଜିନଜିଆଙ୍ଗର ହଟାନ୍ ଏବଂ କାନକ୍ସିୱାର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରୁଛି | ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଅଫ୍ ପାଇଁ ଚାଇନାର ବାୟୁ ଯୋଗାଣ ଠାରୁ ୩୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ହୋଟାନ୍ ଏୟାର ବେସରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଉଛି, ଯେହେତୁ କାଉ ଉଡ଼ୁଛି, ୱାଇ-୨୦ ବିମାନ ମାଧ୍ୟମରେ, ଋଷିଆର ଆଇଏଲ-୭୬ ପରିବହନ ବିମାନର ଏକ ନକଲ ବୋଲି ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ |

କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କେବଳ ଲଦାଖରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ | ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ସୀମା ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏହି ଘଟଣାରେ ପରିଚିତ ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉପଗ୍ରହ ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଦ୍ଵାରା ଉଠାଇ ନଦେବା ପାଇଁ କାଉଣ୍ଟର ସ୍ପେସ୍ ଜାମର ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବୁଝାପଡୁଛି ଯେ ରୁଷିଆ ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ନିଙ୍ଗଚି ସହର ଚାରିପାଖରେ ଗଭୀର ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ସୀମା ସ୍ଥିତିର ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ହେଉଛି ଯେ ଗୋଲମୁଦରେ ବେସ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଡିପୋ ସ୍ଥାପନ ସହିତ ଚୀନ୍ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ କରୁଛି, ଯାହା କିଙ୍ଗହାଇ ପ୍ରଦେଶର ଉଭୟ ନାଗରିକ ତଥା ସାମରିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ବିମାନବନ୍ଦର ସହିତ ଟ୍ରେନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଲାସା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ।

ବେଜିଂ କହିଛି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ ରେ ମସ୍କୋରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ୱାଙ୍ଗ ୟିଙ୍କ ସହ ସହମତି ଅନୁଯାୟୀ ଲଦାଖ ସୀମାରୁ ଅସହଯୋଗ ଏବଂ ଡି-ଏସ୍କାଲେସନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ, ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିବାକୁ କୌଣସି ଚିହ୍ନ କିମ୍ବା ଇଚ୍ଛା ଦେଖାଉ ନାହିଁ। ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଚୀନ୍‌ର ଅନିଚ୍ଛା ସ୍ୱରୂପ, ଭାରତୀୟ ସେନା ଶିଖ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟର ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ପିଜିକେ ମେନନ୍ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ନିଆଯାଇଥିବା କର୍ପସ କମାଣ୍ଡ ସହିତ ଏହାର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବା ସୈନ୍ୟମାନେ ସତର୍କ ରହିଛନ୍ତି। ଗର୍ଗା-ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗ୍ସ, ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ଉପରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତ ପଏଣ୍ଟରେ ତୁଷାରପାତ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବାରୁ ନିୟୋଜିତ ସୈନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଦୀର୍ଘ ଶୀତ ହେବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article