27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 15, 2021

ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତ ଉପରେ କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରମଣର ପାକ୍ ସମର୍ଥିତ ଆଦିବାସୀ ଆକ୍ରମଣ

Must read

ଅକ୍ଟୋବର ୨୨, ୧୯୪୭ ରେ ପାକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥିତ ଆଦିବାସୀ ଆକ୍ରମଣ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତ ଉପରେ ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରମଣ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ସେନା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଭୟଙ୍କର ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ସିଂ ପଟେଲ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ତଥା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ “ସ୍ମୃତି ୨୨ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୪୭ ” ର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତାରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦିନ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ କଳା ଦିନ ଅଟେ। “ଭାରତ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆକ୍ରମଣ, ଯାହାକୁ ଆଦିବାସୀ ଆକ୍ରମଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା, ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଏହା ଭାରତ ଉପରେ ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରମଣ ଥିଲା। ସେଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀମାନେ ଗିଲ୍ଗିଟରୁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଭୟଙ୍କର ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିଲେ। ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ମୁଁ ଭାବୁଛି ସେହି ଦିନ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ଏକ କଳା ଦିନ ହୋଇଛି ବୋଲି ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନେକ ଶିକ୍ଷାବିତ୍, ଐତିହାସିକ, ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଭାବୁଛି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସମସ୍ତ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ। ଏଠାରେ ଥିବା ଏସକେଆଇସିସି ରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀ ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆର୍ଟ ଅଫ୍ ଆର୍ଟ, ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ମ୍ୟୁଜିଓଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଦିନର ଐତିହାସିକ କାହାଣୀ ଆଣିବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article