27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ଶନିବାର ଗୁଜୁରାଟ ପାଇଁ ତିନୋଟି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ।

Must read

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶନିବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ତିନୋଟି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିବେ। ଗୁଜୁରାଟର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ‘କିଷାନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଯୋଜନା’ ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ସେ ଜାତିସଂଘ ମେହେଟା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ କାର୍ଡିଓଲୋଜି ଏବଂ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଶିଶୁ ହାର୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଅହମ୍ମଦାବାଦ ସିଭିଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଟେଲି କାର୍ଡିଓଲୋଜି ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ଆବେଦନ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିବେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଗିର୍ନାର ରୋପୱେକୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିବେ। ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ଦିନିକିଆ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ରୂପାନୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଗୁଜରାଟ ସରକାର ନିକଟରେ ‘କିଷାନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଯୋଜନା’ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୃଷକମାନେ ସକାଳ ୫ ଟାରୁ ୯ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ପାଇପାରିବେ। ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟ୍ ଆବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ମୋଟ ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୩୪୯୦ ସର୍କିଟ କିଲୋମିଟର (ସିକେଏମ) ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ। ୨୨୦ କେଭି ସବଷ୍ଟେସନ୍ ସହିତ | ୨୦୨୦-୨୧ ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦହୋଦ, ପତନ, ମହିସାଗର, ପଞ୍ଚମହଲ, ଛୋଟା ଉଦପୁର, ଖେଡା, ତାପି, ଭାଲସାଦ, ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ଗିର-ସୋମନାଥଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକ ୨୦୨୨-୨୩ ସୁଦ୍ଧା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନୁଯାୟୀ ଆବୃତ ହେବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article