27 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ପୋମ୍ପିଓ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଉପଗ୍ରହ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଭାରତ, ଆମେରିକା ସାମରିକ ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି

Must read

ଆମେରିକା ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଉଛି ଯାହା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଡ୍ରୋନର ଉତ୍ତମ ସଠିକତା ପାଇଁ ଉପଗ୍ରହ ତଥ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବ ବୋଲି ସରକାର ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଚୀନ୍ ନୌବାହିନୀ ସହିତ ବ୍ୟବଧାନକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ମାର୍କ ଏସପର୍ଙ୍କ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ଏହି ଚୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ତାଇୱାନରେ ତିନୋଟି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିକ୍ରିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରି ଏହି ସପ୍ତାହରେ ବେଜିଂକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ବଞ୍ଚୁଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ ପ୍ରଭାବକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବାରେ ଭାରତ ସହ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି।

୨୦୦୭ ମସିହାରୁ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଭାରତକୁ ୨୧ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଅସ୍ତ୍ର ବିକ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ସାମରିକ ଉପକରଣର ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୂଚନା ଏବଂ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ଯୋଗାଯୋଗ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ ବୁଧବାର ଦିନ ଭୂତତ୍ତ୍ୱ ସହଯୋଗ ଉପରେ ମୌଳିକ ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗ ଚୁକ୍ତିନାମାର ଅନ୍ତିମ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛି ବୋଲି ଏକ ଭାରତୀୟ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଭାରତକୁ ବିଭିନ୍ନ ଟପୋଗ୍ରାଫିକାଲ୍, ନୁଇଟିକାଲ ଏବଂ ଏରୋନେଟିକାଲ୍ ତଥ୍ୟର ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାକୁ ଭାରତକୁ ଆମେରିକା ଯୋଗାଉଥିବା ବିମାନରେ ଉନ୍ନତ ନାଭିଗେସନ୍ ସାହାଯ୍ୟ ଏବଂ ଆଭିଏନିକ୍ସ ଯୋଗାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଏହା ଏକ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତରୀୟ ଚୁକ୍ତି, ଯାହାକୁ ଅଧିକ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏହାର ଅନେକ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ସହିତ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଆମେରିକାର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସୁରକ୍ଷା ମିଳିତ ମଞ୍ଚରେ ଚୀନ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଭାରତ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଦ୍ୱିଧାବୋଧ କରୁଛି। କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଳୟର ସୀମା ସାମାନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷରେ ଏହି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଉତ୍ତେଜନା ଆଶାତୀତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଏହି ସପ୍ତାହରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଆମେରିକା ଏବଂ ଜାପାନ ସହିତ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନୌସେନା ବ୍ୟାୟାମରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି, ଏହା ଚାଇନାକୁ କ୍ରୋଧିତ କରିବ ବୋଲି ଚିନ୍ତାକୁ ଅଣଦେଖା କରି ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଚୁକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ହେରିଟେଜ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଜେଫ୍ ସ୍ମିଥ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦୁଇଟି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ସ୍ତରର ରଣନୀତିକ ସମ୍ମିଶ୍ରଣ ଏବଂ ଭାରତର ‘ଅଣ-ସମନ୍ୱିତ’ ଅତୀତରୁ ବିରତି ନେଇଛି। ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଚାଇନାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗୁପ୍ତ ବୁଦ୍ଧି ବାଣ୍ଟିଛି ବୋଲି ଜଣେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ନିୟୋଜନ ଏବଂ ଚାଇନାର ସାମୁଦ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଏହାର ଗଭୀର ଜଳ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଜାହାଜ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯାହା ବେଜିଂ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article