27 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ସ୍ପେନ୍ ସାଂସଦମାନେ ଦୂର-ଡାହାଣ ନୋ-ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଗତି ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି

Must read

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପେଡ୍ରୋ ସାନଚେଜ ବିରୋଧରେ ଏକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗୁରୁବାର ସ୍ପେନର ସାଂସଦମାନେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ସରକାରଙ୍କ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ଖରାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଗତ ବର୍ଷ, ଭୋକ୍ସ ସ୍ପେନର ନିମ୍ନ ଗୃହରେ ୩୫୦ ଟି ସଂସଦୀୟ ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଶକ୍ତି ହୋଇଥିଲେ – ସାନଚେଜଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବାମପନ୍ଥୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ୧୭୬ ଭୋଟ୍ ଠାରୁ ବହୁ ଦୂର। ପଶ୍ଚିମ ୟୁରୋପରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ – ଏବଂ କୋଭିଦ-୧୯ ରେ ଅତି କମରେ ୩୪,୦୦୦ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସ୍ପେନ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ଯଦିଓ ପରୀକ୍ଷଣ ଅଭାବ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ଅନେକ ମାମଲା ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିବାରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀଦଳର ନେତା ପାବଲୋ କାସାଡୋ ଗୁରୁବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ରକ୍ଷଣଶୀଳ ଲୋକପ୍ରିୟ ପାର୍ଟିର ୮୮ ଜଣ ଆଇନଜୀବୀ ଭକ୍ସଙ୍କ ଗତିବିଧି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭୋଟ୍ ଦେବେ ଏବଂ ଏହି ଭାଇରସ ପୁନର୍ବାର ଦେଶ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ବିତର୍କ ସହ ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ଦଳକୁ ଲମ୍ବିଛନ୍ତି।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅବସ୍ଥିତ ରାଜପ୍ରାସାଦ ବିଷୟରେ କାସାଡୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାନଚେଜ୍ ମୋନକ୍ଲୋଆରେ ରହିବାକୁ ଭୋକ୍ସଙ୍କଠାରୁ ଏହି ମିଥ୍ୟା ଆଉ ଏକ ମିଥ୍ୟା। ଦୟାକରି ସ୍ପେନୀୟମାନଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏଥିରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଚୟନ କରି, କାସାଡୋ ଏକ ଭୋଟର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ଡେପୁଟି କଂଗ୍ରେସରେ ଆରମ୍ଭରୁ ବିଫଳ ହେବ।

ଲୋକପ୍ରିୟ ଦଳ ସାନେଜ୍ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସରକାରକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଭକ୍ସର ସମ୍ପ୍ରତି ବୃଦ୍ଧି ସ୍ପେନର ପାରମ୍ପାରିକ ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ଶକ୍ତି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଆସିଛି। ବହୁ ବିଶ୍ଳେଷକ ଭୋକ୍ସଙ୍କ ଗତିବିଧିକୁ ଉଭୟ ସମାଜବାଦୀ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ମିଳିତ ମଞ୍ଚକୁ ହଟାଇବାକୁ ଏକ ପ୍ରୟାସ ଏବଂ କାସାଡୋ ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ଆହ୍ଵାନ ଭାବରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ହଟ-ବଟନ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଛିଡା ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଭକ୍ସ ନେତା ସାଣ୍ଟିଆଗୋ ଆବାସ୍କାଲ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାସାଡୋଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଲୋକପ୍ରିୟ ଦଳର ପ୍ରକୃତ ରଙ୍ଗ ଦେଖାଉଛି। ଆବାସ୍କାଲ କହିଛନ୍ତି, “ଲାଗୁଛି ଆଜି ତୁମେ ତୁମର ମାସ୍କ ହଟାଇ ଦେଇଛ ଏବଂ ତୁମେ ଭକ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦୟ କାରିକ୍ୟୁରିଜିଂରେ ଯୋଗ ଦେଇଛ। ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ, ବାମ ଓ ଡାହାଣରୁ ଦଳମାନେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ଦୂରଦୂରାନ୍ତର ସନ୍ଦେହ ଏବଂ ସ୍ପେନର ଜାତୀୟତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଏବଂ ବେଆଇନ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କିମ୍ବା ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଧାଡ଼ି ବାନ୍ଧିଥିଲେ। ଶାସକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଏକ ବାମପନ୍ଥୀ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ୱେ କ୍ୟାନ୍ ଦଳର ନେତା ପାବଲୋ ଇଗ୍ଲେସିଆସ୍ କାସାଡୋଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ଭକ୍ସରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ତାଙ୍କ ଭାଷଣ “ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ” ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବହୁତ ବିଳମ୍ବରେ ଆସିଥିଲା। ଇଗ୍ଲେସିୟସ୍ କହିଛନ୍ତି, “ତୁମେ ରାକ୍ଷସକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଦେଇଥିଲ ଏବଂ ରାକ୍ଷସ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମକୁ ଗ୍ରାସ କରୁଛି। ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଭୋଟ୍ ଗୁରୁବାର ପରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। କପିରାଇଟ୍ ୨୦୨୦ ଆସୋସିଏଟେଡ୍ ପ୍ରେସ୍ | ସମସ୍ତ ଅଧିକାର ସଂରକ୍ଷିତ। ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରକାଶିତ, ପ୍ରସାରଣ, ପୁନଃ ଲିଖିତ କିମ୍ବା ପୁନଃ ବଣ୍ଟନ ହୋଇନପାରେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article