29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଭାରତ-ଆମେରିକା ପ୍ରତିରକ୍ଷା କାରବାରରେ କଣ ଅଛି |

Must read

ଅକ୍ଟୋବର୨୬-୨୭ ରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏବଂ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକେଲ ପମ୍ପିଓ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ମାର୍କ ଟି ଏସପର୍ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ୨ + ୨ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ଡେପୁଟି ସେକ୍ରେଟେରୀ ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଇ ବିଗୁନ୍ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ୨୦୧୮ ରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ପରିଦର୍ଶନ୨ + ୨ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ଥିବା ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ମୌଳିକ ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗ ଚୁକ୍ତି – ଗଭୀର ସାମରିକ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି | ଗତ ଦୁଇଟି ବୈଠକରେ, ଏବଂ ନାମରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେଲା; ବର୍ତ୍ତମାନ, ସହିତ, ଏମାନଙ୍କୁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଚୁକ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ଟ୍ରାଇକା କୁହାଯାଉଛି – ଗଭୀର ସାମରିକ ସହଯୋଗର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବା |ମୌଳିକ ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗ ଚୁକ୍ତି ମୁଖ୍ୟତ ଭୌଗୋଳିକ ବୁଦ୍ଧି, ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ମାନଚିତ୍ର ଏବଂ ଉପଗ୍ରହ ଚିତ୍ର ଉପରେ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିବା ସହିତ ଜଡିତ |

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯିଏ ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ କରେ, ବିମାନ ଉଡ଼ାଏ, ଯୁଦ୍ଧ କରେ, ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରେ, ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ମୁକାବିଲା କରେ, କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ସହିତ ନେଭିଗେଟ୍ କରେ, ତାହା ଭୌଗୋଳିକ ବୁଦ୍ଧି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ସଶସ୍ତ୍ର ଡ୍ରୋନ୍ ପରି ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ସଠିକତା | ଏହା ଟପୋଗ୍ରାଫିକାଲ୍ ଏବଂ ଏରୋନେଟିକାଲ୍ ଡାଟା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକୁ ପ୍ରବେଶ ପ୍ରଦାନ କରିବ ଯାହା ନାଭିଗେସନ୍ ଏବଂ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |ଏକ ଦୈନନ୍ଦିନ ଉଦାହରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ, ଯେପରି ଉବର କ୍ୟାବ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଜିପିଏସ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ-ଗୁଣାତ୍ମକ ଜିପିଏସ୍ ଯୋଗାଇବ ଏବଂ ରିଅଲ୍-ଟାଇମ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସହିତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିବ |ବାୟୁସେନା-ରୁ-ବାୟୁସେନା ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଏହା ଚାବି ହୋଇପାରେ |

ଆଗାମୀ ୨ + ୨ ସମୟରେ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରୁ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଛି, ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ “ଶୀଘ୍ର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ” କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଭାରତ ଏବଂ ମଧ୍ୟରେ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ମେମୋରେଣ୍ଡମ୍ ଅଫ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୬ ରେ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ଅନ୍ୟର ଭିତ୍ତିଭୂମିରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ: ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶର ସ୍ଥଳ ସୁବିଧା, ଏୟାର ବେସ୍ ଏବଂ ବନ୍ଦରରୁ ଯୋଗାଣ ସାମଗ୍ରୀ, ଅତିରିକ୍ତ ଅଂଶ ଏବଂ ସେବା, ଯାହା ପରେ ଫେରସ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ | ନୌସେନା-ରୁ-ନୌସେନା ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ, ଯେହେତୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି।ପୁନର୍ବାର, ଏହାକୁ ସରଳ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହା ଏକ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଜ ଏବଂ କର୍ମଶାଳାକୁ ଯିବା, ଗୋଟିଏ କାରକୁ ଇନ୍ଧନ ଦେବା ଏବଂ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା |

କିନ୍ତୁ, ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା, ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଜଣଙ୍କର କାର୍ ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରେ, ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱାସ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ସାମରିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ଗୋଟିଏର ନାଭାଲ୍ ଜାହାଜ ହେଉଛି ରଣନୀତିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଆଧାରର ବ୍ୟବହାର ହୋଷ୍ଟକୁ ଜଣଙ୍କର ସାମରିକ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବ |ଯଦି ଦସ୍ତଖତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବିଶ୍ୱାସ, ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ ବିଶ୍ୱାସକୁ ବଞ୍ଚାଇଥାଏ | ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ସମୟ ଲାଗିଲା | ଏହା, ଏକ ଅର୍ଥରେ, ଟ୍ରଷ୍ଟ ନିଅଣ୍ଟକୁ ଦୂର କରିଛି ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ “ଭିତ୍ତିଭୂମି ଚୁକ୍ତି” ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିଛି |ପୂର୍ବତନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତୀତରେ ଭାରତ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସପୋର୍ଟ ଆଡ୍ ହକ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ​​- ୧୯୯୧ ରେ ପ୍ରଥମ ଗଲ୍ଫ ଯୁଦ୍ଧରେ ବମ୍ବେରେ ଆମେରିକୀୟ ବିମାନକୁ ଇନ୍ଧନ ଦେବା, ୯/୧୧ ପରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଆମେରିକାର ଜାହାଜକୁ ଭାରତୀୟ ବନ୍ଦର ପରିଦର୍ଶନ – ଦସ୍ତଖତଏହାକୁ ଏକ ସରଳ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିଛି |

କୋମାସା: ପ୍ରଥମ ୨ + ୨ ସଂଳାପ ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୮ ରେ ଯୋଗାଯୋଗ ସୁସଙ୍ଗତତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ତତ୍କାଳୀନ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ୱରାଜ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକେଲ ଆର ପୋମ୍ପିଓ ଏବଂ ତାପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଜେମ୍ସ ମ୍ୟାଟିସ୍ଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। । ଏହା ଆମେରିକାକୁ ଭାରତକୁ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଯୋଗାଯୋଗ ଉପକରଣ ଏବଂ ସିଷ୍ଟମ ଯୋଗାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଆମେରିକାର ସାମରିକ କମାଣ୍ଡୋ, ବିମାନ ଏବଂ ଜାହାଜ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧରେ ସୁରକ୍ଷିତ ନେଟୱାର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ।ପୁନର୍ବାର ଶବ୍ଦରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ, ଏହା ଦୁଇ ସୈନିକଙ୍କ ପାଇଁ ୱ୍ହାଟସ୍ ଆପ୍ କିମ୍ବା ଟେଲିଗ୍ରାମ ପରି, ଯାହା ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ସମୟର ଯୋଗାଯୋଗ ଅସୁବିଧାଜନକ ଅଟେ |ସେମାନଙ୍କ ସୈନ୍ୟୟ ମଧ୍ୟରେ “ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା” କୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାରୁ ଭାରତକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଏକ ପଥ ପରିଷ୍କାର କରିଥିଲା ​​- ଏବଂ ସମ୍ଭବତ ଅନ୍ୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହିତ ଯେଉଁମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ଡାଟା ଲିଙ୍କ୍ ପାଇଁ ଆମେରିକାର ମୂଳ ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article