30 C
Bhubaneswar
Friday, May 14, 2021

ସରକାର ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଭାରତ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି; ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟମାନ ଭିସା ପୁନ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏକ ବଡ ବିକାଶରେ ଭାରତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭିସା ଏବଂ ଯାତ୍ରା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଉପରେ ଗ୍ରେଡେଡ୍ ଆରାମ ଘୋଷଣା କରିଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ତଥା ସମସ୍ତ ଏବଂ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ବାୟୁ କିମ୍ବା ସମୁଦ୍ର ଦେଇ ଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଏହିପରି ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଭାରତ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କିମ୍ବା ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଉଭୟ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ତଥା ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଆରାମ ଲାଗୁ ହେବ।

କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ସରକାର ଫେବୃଆରୀ, ୨୦୨୦ ଠାରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଭିତର ତଥା ବାହ୍ୟ ଗତିବିଧିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଗ୍ରେଡ୍ ଆରାମ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଅଧିକ ବର୍ଗର ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଯେଉଁମାନେ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କିମ୍ବା ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭିସା ଏବଂ ଯାତ୍ରା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ |

“ତେଣୁ ସମସ୍ତ ଏବଂ କାର୍ଡଧାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ବନ୍ଦର ଇମିଗ୍ରେସନ ଯାଞ୍ଚ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବାୟୁ କିମ୍ବା ଜଳ ମାର୍ଗରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି; ରିଲିଜ୍ କହିଛି।ବୈଦେଶିକ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକମାନେ ଭାଣ୍ଡେ ଭାରତ ମିଶନ ଏବଂ ଏୟାର ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ବବୁଲ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କିମ୍ବା ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଦେଶ ପ୍ରବେଶ କିମ୍ବା ପ୍ରସ୍ଥାନ ଅନୁମତି ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ଅଣ-ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବିମାନ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ।

ତେବେ, ଏହିପରି ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା କୋବିଡ-୧୯ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆହୁରି ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଭିସା, ଟୁରିଷ୍ଟ ଭିସା ଏବଂ ମେଡିକାଲ ଭିସାକୁ ବାରଣ କରି ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟମାନ ଭିସା ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ“ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟମାନ ଭିସା (ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଭିସା, ଟୁରିଷ୍ଟ ଭିସା ଏବଂ ମେଡିକାଲ ଭିସା ବ୍ୟତୀତ) ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ପୁନ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଏହିପରି ଭିସାର ବୈଧତା ମିଆଦ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି, ତେବେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବର୍ଗର ତାଜା ଭିସା ସଂପୃକ୍ତ ଭାରତୀୟ ମିଶନ / ପୋଷ୍ଟରୁ ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ଏମଏଚଏ କହିଛି।ପ୍ରକାଶ ଯେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଏଠାରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବିଦେଶୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମେଡିକାଲ ଭିସା ପାଇଁ ମେଡିକାଲ ଭିସା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।ତେଣୁ, ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଦେଶୀ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଯେପରିକି ବ୍ୟବସାୟ, ସମ୍ମିଳନୀ, ନିଯୁକ୍ତି, ଅଧ୍ୟୟନ, ଅନୁସନ୍ଧାନ, ଚିକିତ୍ସା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ ବୋଲି ଏମଏଚଏ କହିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article